E denojme veten me genjeshtra, nese mbeshtetemi ne kendveshtrimin e simpatise, antipatise dhe iluzionit, kur flitet per nje realitet te caktuar

21. 07. 2021
Ata qe mendojne, binden, besojne dhe formojne pikepamje e veprojne duke u mbeshtetur mbi kendveshtrimin e simpatise, antipatise dhe nga kendveshtrimi iluzor, e kane denuar veten te jene sa me large te vertetes, sepse kendveshtrimet ne fjale, jo vetem qe e deformojne realitetin por edhe hudhin ashkla zjarri mes kombit tone, gjate perpjekjes per te ardhur sa me afer te vertetes se nje realiteti per te cilin behet fjale ne nje moment te caktuar.
Me mendime, bindje, besime, pikepamje e veprime te cilat dalin nga kendveshtrimi i simpatise, antipatise dhe iluzioneve tona, nuk mund t`i qojme proceset perpara e t`i arrijme deshirat qe ia kemi vuar vetit si qellim, qoft si individ, si familjar, si institucion, shoqeri, shtet e qofte si komb, sepse mendimet, bindjen, besimet, pikepamjet dhe veprimet tona qe rrjedhin nga kendveshtrimi simpatik, antipatik e iluzor e deformojne tersishte te verteten kur behet fjale per nje realitet te caktuar.
Ata qe arrijne suksese e gjera te vlefshme gjate jetes, i menagjojne mire e drejte mendimet, bindjet, besimet, pikepamjet dhe veprimet e veta, duke i liruar ato tersishte nga e paverteta qe vije permes kendveshtrimeve te cekura me larte, i lirojne ato nga frika e pa arsyshme dhe friken e shnderrojne ne force permes vullnetit, deshires, guximit, dashurise, vendosmerise dhe perkushtimit, edhe me qmimin e sakrifices, per t`i kapercyer pengesat qe u dalin para gjate veprimit me i realizuar deshirat dhe synimet qe ia kane vuar vetit si obligim.
Te mirat e te kqijat e kesaje bote qe na ndodhin gjate jetes, rrenjet i kane ne mendimet, bindjet, besimet, pikepamjet e veprimet tona.
Gezimi, dashuria, shendeti e lumturia, pasuria e mjaftushme dhe e ndershme, ngritja profesionale, raportet e mira mes njerezve, morali, humanizmi, sukseset e ndryshme gjate jetes dhe gjerat tjera te bukura qe i posedon Univerzi, realizohen permes mendimeve, bindjeve, besimeve, pikepamjeve e veprimeve tona pozitive. Ndersa te kqijat e kesaje bote rrenjet i kane ne pjesen e negativitetit tone te botes mendore.
Lexusi im i dashur mendimet, bindjet, besimet, pikepamjet dhe veprimet tona pozitive apo negative qofshin ato, mund t`i dallojme permes ndjenjave tona te kendeshme e te pakendeshme te turpshme e krenare, qe pasojne fill pas tyre.
Njenjat tona jane udherrefysi yne qe na bejne me dije se ne cilin pozicion gjandemi, ne pozicionin e pozitivitetit apo ne ate te negativitetit. I juaj mesuesi Ise
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lini një Përgjigje