Zhurme e madhe kunder Albin Kurtit, si dikur qe behej kunder Ukshin Hotit

29. 03. 2020- Ripostim
Zhurma qe po behej kunder Kryeministrit te Qeverise se Kosoves Albin Kurti, nga LDK e titistit komunist Isa Mustafa, ne balle me perkrahsit e tij, sebashku edhe me perfaqesuesit e qeverive te meparshme, “pronto” e “pan”, ne bashkpunim me titistin Mustafa, po me ngjane tersishte me zhurmen qe i turreshin, e shanin, e kundershtonin, e diferenconin, dhe e diskualifikonin si personalitet, qe po i perkrah demonstratat e studenteve, te cilet e kerkonin Kosoven “Republike”, madje duke iu perzi marrezisht edhe ne punet e brendeshme familjare, filozofit tone te dashur Mr. Ukshin Hotit, kryesishte titistet e Rrahmon Buba Morines, mes te cileve ishte edhe titisti Isa Mustafa, qe i sherbenin me zelle pushtetit fashist millosheviqian.
Ne mes te ketij klubi titistesh komuniste, ishte edhe titisti Isa Mustafa, te cilin e quanin studentet tane ne ate kohe: ” titisti dhëmpir” kundershtar dhe diferencues i pameshirshem i studenteve kosovar”, sidomos ata qe ishin te vendosur ne qendren e konvikteve studentore. Ky titist sebashku me titistet tjere, ia rrenuan tersisht edhe kushtetuten e 74 –tertes te Kosoves, hatri i kuislingut Rrahman Buba Morines dhe hatri i Sllobodan Millosheviqit, ku si pasoj e atyre veprimeve shperthei revolta masive e popullit shqiptar te Kosoves, kunder politikes fashiste Millosheviqiane e kompanise se tij kriminale dhe kunder kuislingeve politikan shqiptar, qe pajtonin me ate politike e cila e rrenoi autonomine e Kosoves, qe ishte element konstituiv i barabart me subjetet tjera ne Federaten Serbo-jugosllave.
Shperthimi i kesaj revolte masive kosovare u kurorzua me mosdegjueshmeri te organeve shtetnore te Kosoves, qe ishin integruar dhunshem me organet shtetnore te Serbise. Ne kundershtim te ketyre organeve te pushtetit kuislik kosovar dhe ne kundershtim te organeve te dhunshme te pushtetit serb, u formuan dhe u organizuan organet tona paralele shtetnore, te cilat e moren pergjegjesin e mbrojtjes se interesave te popullates kosovare, ne krye me liderin tone partiak Dr Ibrahim Rugoven, president historik i Republikes se Kosoves, duke u nisur me organizimin paralel te arsimit dhe me radhe organizimin e institucioneve tjera shtetnore, per ta refuzuar vendosmerisht instalimin e dhunshem te sistemit politik fashist serbo-sllav, qe synonte sllavizimin e shqiptareve dhe shkollave shqipe te tyre. Qe synonte gjunjezimin e atyre intelektualeve, te cilet e kundershtonin politiken fashiste te gjakatarit Millosheviq, derisa shpertheu edhe lufta çlirimtare, balle per ball me pushtusit serbe. I juaj, mësuesi Isë
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lini një Përgjigje