Keshilla per jeten shkurt

Bota po alarmohet për ndotjen e ambientit natyror duke harruar se kjo është pasojë e ndotjes shpirtërore të njerëzve.

Pa edukate, dituri, aftesi e shkathtesi nuk na duhet jeta, sepse mungesa e tyre na e sjelle varferine, tradhtine, roberine, pushtimin, nenshtrimin e poshtrimin. I juaj, mësuesi Isë

Fati dhe lumturia gjenden brenda nesh e ne duare tona dhe varen nga menyra e formimit te mendimeve e bindjeve, si shtytes i sjelljeve dhe perpjekjeve, qe te adaptohemi me rrethanat jetesore, apo t´i adaptojme ato sipas deshirave tona.

Cinizmi politik, familjarizmi, kolegialiteti, korrupcioni, amoraliteti dita dites po ia ulin vlerat madhore e te shejta, qe i posedon dhe duhet ti posedoi shkolla shqipe. Keto dukuri negative e te qoroditura po e pengojne me te madhe punen e mirefillt dhe te suksesshme profesionale ne procesin edukativ e mesimor, neper shkollat e univerzitetet tona publike e private, ne nivel vendi e ne nivel kombetar.

Mungesa e qasjes profesionale ne hartimin e planprogrameve mesimore, ne perpilimin e teksteve, literatures, mjeteve dhe kabineteve per mesimdhenje e mesimnxenje. Mungesa e qasjes profesionale ne organizimin dhe percjelljen e punes mesimore ne shkolle, percjelljes se regjistrimit, notimit dhe kalushmerise se nxenesve e studenteve, percjelljes se menyres se si shfrytezohen kabinetet e mjetet mesimore aty ku ato gjenden, percjelljes se bashkpunimit arsimtar- nxenes, familje- shkolle dhe bashkpunimi i arsimtareve mes veti, mungesa profesionale e sherbimit pedagogjik e psikologjik ne shkolle e mangesi tjera, e kane sjelle edukimin dhe arsimin tone kombtare edhe shkollen shqipe, ne nje nivel te palakmushem per rriten dhe edukimin e gjeneratave tona te tashme e te ardhshme.

E drejte e secilit eshte te besoje ne cilen fe dhe parti qe e don dhe i pelqen, por nuk ka te drejte te rebelohet me fanatizem fetar e militantizem partiak kunder kombit tone, kunder unitetit te tije, kunder lirise, duke shperndare urrejtje mbi baza fetare, politike e regjionale mes nesh, sepse kombi eshte mbi te gjitha.

Pritet shume shpejte te nenshkruhet ne dem tonin edhe demarkacioni me Serbine, e cila nuk ngopet me pak teritor te Kosoves, po do ta kerkoi ma teper se gjysmen e teritorit te saje.Po ashtu pritet qe edhe Greqia ta kerkoi jugun e Shqiperise. Pos kesaje,nese i logorisim edhe shume hektar toke, qe ua falen kishave ortodokse, neve shqiptareve do te na mbesin vetem bjeshket e nemura dhe bokrrinat e thata e te patejkalushme te Kuksit, Mirdites, Pukes dhe Krujes.

Injorantet rrembejne e shkaterrojne çdo gje qe gjejne perpara, sipas pozites e pergjegjesise qe e kane dhe mundesive qe u ipen. Keta, e injorojne dinjitetin, moralin, besimin, perspektiven,kontributin dhe ekzistencen jetesore te tjereve, sepse injoranteve u mungon dinjiteti e morali i vete, u mungon edukata intelektuale e kombetare, u mungon edukata profesionale e politike dhe ajo njerezore.

Edhe pse munde te gabojme ndonjehere gjate marrjes se vendimeve, per ta ndryshuar gjendjen e statusit tone, prap se prap ma mire eshte te marrim vendime, se sa te pajtojme me gjendjen e pakendeshme qe na rrethon, sepse permes gabimeve mesojme, qe herave tjera te mos i perserisim ato.

Programimet e kqija dhe jo efektive, qe jane programuar ma pare ne kokat tona, ende po gjallerojne e po funksionojne ne dem te qeshtjes sone personale, familjare, politike, fetare, ekonomike, shendetesore, edukative, arsimore, juridike, intelektuale, profesionale, shkencore e kombetare.

Guximtaret fitojne perhere, sepse nuk e pranojne inferioritetin, peruljen, nenshtrimin dhe mposhtjen, qe ua imponojne rrethanat, kurse frikacaket humbin, sepse e pranojne inferioritetin, peruljen, mposhtjen dhe servilitetin e imponuar.

Mendimet dhe fjalet sherojne, edukojne, formojne e transformojne, po ashtu edhe vrasin, lendojne, poshtrojne dhe infektojne.

Shkaktar i luzioneve mashtruese ne perceptimet tona jane: gjendja emocionale dhe e motiveve qe i posedojme, mungesa e pervojes, pjekuria biologjike e psikologjike jo e duhur, pergatitja profesionale, politike e fetare e pamjaftushme, mungesa e gjerave qe i deshirojme, niveli i inteligjences qe e posedojme, egoizmi i tepruar, qe shumica prej nesh e kemi, simpatia ndaj dikujt dhe antipatija e cila naj verbon syt, urrejtja dhe xhelozija, qe nuk jane te pakta mes nesh.

Ligji i Xhunglles nuk mbeshtetet ne Ligjin e miresjelljes, meshires e te drejtesise, por ne Ligjin e forces , agresivitetit dhe maskimit, si nje menyre e vetme per te jetuar luajte e luaneshat, tigrat e tigreshat, arinjte, ujqerit, qakejte dhe dhelprat, ne dem te viktimave.

Dukurite negative dhe te shemtuara shoqerore e kombetare, nuk munde te luftohen permes nje personi apo grup njerezish, sa do te afte qofshin ata e qellim mire. Kto dukuri negative luftohen bashkarisht, me te gjitha mjetet qe i posedojme se bashku me institucionet shtetnore. Perndryshe perpjekjet individuale jane te mundimshme dhe jo fort te sukseseshme.

Edhe pse pavaresine e Shqiperise e njohen ambasadoret e Londres me 29 korrik 1913, per popullin shqiptar ishte nje goditje shume e rende dhe per procesin e levizjes se bashkimit te shqiptareve. Gangsteret krishten Europian e deformuan zhvillimin normal dhe te natyrshem te shoqerise tone shqiptare, duke penguar perfundimisht zgjidhjen e qeshtjes kombetare, per ti bashkuar kater vilajetet ne nje shtet te vetem kombetar, ku jasht kufijeve te shtetit shqiptar, mbeten 2\3 e popullsise dhe rrethe 62% e teritorit shqiptar.

Nuk eshte e mundeshme te zgjidhen problemet tona kombetare, shtetnore, familjare e personale duke i politizuar institucionet e ndryshme mbi baza partiake, duke devalvuar e korruptuar dijen, qe te sherbej per politiken e kohes, duke i ngritur gradat shkencore te individeve partiak brenda nje nate, duke u dhene poste e pergjegjesi atyre, per te cilat nuk kane kurrfar pergatitje e ndergjegjesim profesional, perkundrazi shtohen.

Varsisht nga vendimet që i marrim me vepruar, e dobsojmë ose e forcojmë qenjen tonë fizike dhe atë psikike.
Për ta furcuar qenjen tonë dhe per ta mbrojtuar ate nga dobësimi, është mirë të kujdesemi se çfare vendime po marrim me vepruar gjatë jetës. Menyra e marrjes se vendimeve eshte qels i perspektives sone apo humbjes se saje.
Shume respekt e dashuri kerkon qenja jonë fizike e psikike, qe te kemi perspektive ma te madhe gjate jetes.

Derisa te qendrojme te heshtur e indiferent si komb dhe te pajtojme me kete realitet te hidhur, qe na ka kapluar ne shqiptareve, brenda e jashte kufijeve shqiptaro- shqiptar, ky realitet do vazhdoi dhe do behet edhe ma i hidhur per ne.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lini një Përgjigje