Europa ka sabotuar me historine, me tokat dhe me viktimat masive te popullit shqiptar

25. 06. 2021
Europa e ka sabotuar historine e shqiptareve dhe i ka kriminalizuar trojet e popullaten e tyre, me vendimet e marra ne Kongresin e Berlinit, Paqen e Shen Stefanit, nderrimin e emrit te Gadishulit Ilirik ne Gadishul Ballkanik, vendimet qe i mori ne Konferencen e Londres dhe te gjitha vendimet tjera qe i mori ajo, ishin ne dem te Historise se shqiptarev, ne dem te teritorit te tyre, edhe pse eshte masakruar dhe eshte kryer gjenocid mbi popullaten shqiptare, nga vendimet e marra te saj u shperblyen fqinjet tane pushtues gjakatar sllavo-greke, ne dem te shqiptareve, historise se tyre, ne dem te trojeve e vete ekzistences se popullit shqiptar te masakruar e te perzene me dhune nga trojet e tyre!
Per qudi, edhe pse ia solli Europa historikishte te gjitha keto deme kombit shqiptar, prap po sillet me nje dinakeri prej dhelpere, per ti favorizuar serbet me teritor te Kosoves, me “asociacion nje etnik serb”, “me ekstra teritor” per kishat tona ortodokse, te pushtuara nga ana e Serbise, per ti dhene hise edhe ne Liqenin e Ujmanit, per ti dhene hise edhe ne Gjigantin Trepca, per ti dhene pozite majorizues ekonomike ne raport me shtetet e Ballkanit, permes Minishengenit, ne vend qe te ndeshkohet rrept per krimin e gjenocidin qe e ka bere ndaj popullates se pafajshme shqiptare, ne vend qe ti shpaguaj demet e luftes, ne vend qe ti gjej kufomat te cilat i ka fshehur neper teritoret e veta serbe, ne vend qe te jep pergjegjesi morale e ligjore per dhunimin e 20 mij femrave shqiptare nga fallanga e terbuara serbe.
Ky anim tersishte antinjerezor i Europes, nuk i shfajson edhe politikanet tane qe nuk ishin te afte, nuk ishin human, kombtar, guximtar e as njerezor, ne asnjeren periudhe, as keta te pas luftes se fundit qe ndodhi ne Kosove, te cilet ne vend qe ti hapin syt per mbrojtjen e interesave kombtare e shtetnore te Kosoves, ne dialog me Serbine, rrenuan shume te mira ne dem te Shtetit dhe organizimit te brendshem te tij, ne dem te teritorit shtetnor te Kosoves dhe ne dem te interesave tona kombtare, per ti mbrojte me turp interesat e veta te ngushta personale. Me respek, mesuesi Ise
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lini një Përgjigje