Nuk ka qetesi ne ballkan, derisa SHBA dhe Gjermania nuk i godasin rrepte, lideret pro-Rus te Ballkanit

19. 09. 2021
Ish kryeministrit Koti te Kosoves dhe kryeministrit Kristaqi te Shqiperise, si po duket z. Merkel, kancelare e Gjermanis ua ktheu mbrapshte, per ne Beograd e ne Moske trenin qe e solli ne ballkan minishengenin e Dulles dhe “open ballkanin” e Kristaqit, hartuar e pergatitur sipas arkitektures se Vuciqit e kompanis se tij ortodokse sllave, per ta majorizuar Ballkanin, shteti fashist i Serbis.
Kancelarja Gjermane Merkel ua mbylli kacepin treshes se frontit ortodoks Rama- Vuciq- Zaev dhe ua beri me dije qe mos ta ngrisin larte bishtin e tyre dhe te mendojne mire se ke po dojne me e zgjedhe, Rusine e Kinen apo Perendimin, duke ia terhequr verejtjen Vuciqit, se nuk ka shume kohe me zgjedh, kah po don me shkue. Me dy luge nuk do te kete mundesi me ngrene, siq e ka tradite dinakeria sllave.
Sipa mendimit tim, ky ishte mesazhi qe ua tha kjarte Kancelarja e Gjermanise z. Merkel, treshes ortodokse ne Tirane, duke ua bere me dije, se: Procesi i Berlinit eshte e vetmja zgjidhje per ta. Kosova eshte shtet, kthim prapa nuk ka, do ta forcojme Ushtrine e saje. Ajo se shpejrti do te pranohet ne BE, ne mekanizmat tjere nderkombtar dhe do te behet antare e NATOS. I juaj, mesuesi Ise
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lini një Përgjigje