Do te perpiqem tere jeten te mbetem njeri mes njerezve

Te behet sa ma efektive perpjekja ime gjate jetes, te mbetem njeri mes njerezve, nuk do ta pergdheli lakmine, te behem lakmiqar i terbuar. Nuk do ta pergdheli egoizmin, te behem bishe e eger egoiste. Nuk do ta pergdheli injorancen, dinakerine, cinizmin dhe xhelozine, te behem dinak, cinik, xheloz dhe injorant ndaj te afermeve, familjareve, miqeve, dashamireve dhe kombit tim. Nuk do ta pergdheli arrogancen, arrivizmin, padrejtesine, te behem arrogant, arrivist, i padrejte ne raport me njerezit, ne raport me historine, kulturen, traditat tona kombetare, gjuhen dhe ne raport me gjakun e derdhur te deshmoreve tane, qe e dhane edhe jeten per Liri e bashkim te trojeve tona. Nuk do ta pergdhel pertacine, amoralitetin, korrupcionin, krimin dhe trafikimin me qenje njerezore, te behem pertac, amoral, i korruptuar, kriminel dhe trafikant i qenjeve njerezore dhe substancave narkotike, per interesa te ulta personale, e ne dem te interesave te tjereve dhe atyre kombtare. Nuk do ta pergdhel shpiunazhen, pabesine dhe tradhtine, te behem shpiun, i pa bese dhe tradhtar ne dem te miqeve, shokeve, dashamireve dhe ne dem te qeshtjes tone kombetare.
Do ta pergdhel gjate gjithe jetes sime edukaten dhe arsimin, ta humanizoi e socializoi sa ma shume shendetin tim intelektual, emocional dhe social, ta humanizoi e socializoi karakterin dhe personalitetin ne pergjhithesi, ne roport me tjeret, me kombin dhe ne raport me familjaret, qe te mbetem vertet njeri mes njerezve.
Lexusi im i dashur, perpjekja ma njerezore e njeriut eshte angazhimi i tije gjate tere jetes, te mbetet njeri ne mes njerezve. I juaj, mesuesi Isë

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lini një Përgjigje