Pergjigje atyre qe e quajn popullin e kosoves ISIS , xhihadist e muxhahedin

Qe 2000 vite me radhe eshte bere e po behet propagande here nga lindja e here nga perendimi, qe te ushqehet urrejtje, perqarje dhe vellaverasje mes shqiptareve. Fatekeqesisht kane ngritur koke edhe sote e kesaj dite disa shqiptare ti ndihmojne kesaje propagande per interesa te veta djallezore, te cillet po i ndihmojne me te madhe te ndizet nje zjarre urrejtes, perqares dhe vellavrases mes kombit tone. Nga kjo e keqe, populli yne gjithnje e me shume po e humb vullnetin, deshiren dhe dashurine te jetoi ne trojet e veta te lashta, duke i leshuar keto troje nga fukaralleku, nga mungesa e perspektives, nga shpetimi i vrasjeve te ndryshme, nga papunesia, nga dhuna dhe presioni qe po e bejne pushtusit tane, nga dhuna, diktatura, korrupcioni i politikaneve qe i kemi ne balle te shtetit, dhe ka marr rrugen e pa kthim neper bote, rrugen e asimilimit duke i lene trojet tona te zbrazta ne dore te pushgtueseve, te cilet kane investuar e po investojne shuma te medha parash per kete qeshtje dhe po lansojne lloj lloj propaganda me ndihmen edhe te disat tradhtareve shqiptar qe jane shite per pak pare dhe po blegrojne, duke e fyer kombin tone me nofken e Isisit, Xhihadit, Muxhahedineve, fundamentalisteve, turko-aziatik, arabo-mongole e çka jo tjeter. Kushe e bene kete faqe te zeze kunder kombit te vete, perpos atyre qe jane tradhtar dhe jane shite per pak pare dhe lehin si zagar rrugeve te botes dhe neper trojet tona?! Populli dhe trojet tona jane coptuar e bere cope e grime ne shtete ballkanike greko-sllave dhe eshte i pushtuar, i neneshtruar i poshtruar, i vrare, i dhunuar, i perbuzur, i fyer dhe nuk ka ku shkon me larte gjendja denigruese e tij, pa e logoritur edhe perzenjen e tyre prej trojeve te veta dhe asimilimin qe nga Alpet Ilire, tani sllovene, deri tek Janina e Cameria qe gjenden nen pushtimin greko-sllav, kurse ne anen tjeter disa shqiptare sherbtor te qarqeve propagandistike antishqiptare, i qujn vellezer shqiptar kroatet, serbet. malazezet, maqedonet dhe greket edhe pse ishin dhe jane pushtuesit tane me gjakatar ne unitet te pandar qe 2000 vite me radhe, vetem e vetem pse e kane besimin krishten. I quajn vellezer turqit e aziatiket arab, vetem e vetem pse jane te besimit islam, kurse vellezerit e vete prej nje gjaku e nje gjuhe qe e kane besimin musliman, i quajne mbeturina turko-arabe, maxhup mongol e shume çka tjeter banalizuse e denigruse. Keta te mjere shqiptar e urrejn pushtusin turk, ne emer te “patriotiozmit” dhe ne anen tjeter i pergdhelin dhe i quajn vellezer me prejardhje shqiptare, pushtuesit greko-sllave, dhe anasjelltas i urrejne pushtusit greko-sllave, e i quajne vellezer dhe miqe qe na kane çliruar, pushtusit turko-aziatik. A ka shemti e tradhti ma te madhe se sa kjo qe po I ndodhe kombit tone nga disa te ashtuquajtur shqiptare ?! Lexuesi im i dashur, edhe pse kane ngritur koke disa tulak e pshurrana te shitur neper qarqe te ndryshme propaganduse anti shqiptare dhe po prapagandojne ne dem te qeshtjes sone kombetare, ne dem te unitetit te tije, duke fyer e duke perbuzur nga te gjitha anet, popullin tone me etiketa nga me te ndyturat, tash ose kurr duhet te kemi vigjilence te mos bijme pre e ketyre tulakeve e pshurrakeve te te gjitha ngjyrnave.  I juaj , mesuesi Ise

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lini një Përgjigje