Pozicioni as sfinks e as njeri eshte pozicion i peshtyer plote urrejtje e gerdij

As sfinks e as njeri jane ata njerez qe nuk u kuptohen kurr mendimet, ndjenjat, sjelljet dhe qellimet e verteta qe i kane gjate jetes, sepse i maskojne ato dhe fshihen prapa maskave te veta.
Ata gjasojn her si djall e her si njeri, her si peshk i bardhe e her si gogol zi, as peshk e as njeri, per qudi gjysma e trupit djall e gjysma gogol i zij.
Sfinksave qe sipas mitologjise se lashte jane qenje me krah shpendi, me koke e gjoks gruje, me trup qeni e me bishte te gjarperit apo te nje kulshedre, ua ka mbylle syte kariera, egoizmi dhe serviliteti ndaj te huajve e ndaj pushtuesve, duke pranuar pa rezerve poshtrimin, neneshtrimin dhe pushtimin e fqinjeve tane, imponimin qe vije nga ta, e te huaj tjere, ne dem te qeshtjes sone kombetare, te cilet e marrin guximin ta bejne paqen mes Sfinksit shqipfoles dhe gjelatit te shqiptareve. Kjo fatkeqesi po percillet gjenerate pas gjenerate qe 2000 vite me radhe dhe si po duket nuk ka te ndalur mbyllja e syve, egoizmi dhe servilizmi i tyre per interesat e veta personale e grupore dhe per idete e qoruditura e te smuara qe i posedojne dhe te cilet pohojn vazhdimisht duke fyer genin e kombit shqiptare dhe perbaltjen e tije, me genin turko-aziatik, me genin latino-romak, greko-bizantin dhe me geni sllavo-ortodoks, edhe pse vete nuk kane gene te percaktuar dhe gjasojne her si djalle e her si njeri, her si peshk i bardhe e her si gogol i zi, as peshk e as njeri, per qudi gjysmen e trupit djall e gjysmen gogol i zij, duke vjedhe dhe shkaterruar vendin deri ne paskajshmeri.
Lexuesi im i dashur mos e fyej genin e kombit tend as me genin turko-aziatik, as me genin latino-romak, as me at greko-bizantin e as me genin sllavo-ortodoks, per interesat tuaja personale e grupore dhe per idete shkurtpamese e te qoroditura, siq i posedonjne sfinksat ne mesin tone kombtar. Nuk fajsohet tersia kombetare per nje grup mafiozesh qe anojn nga pushtuesit tane te vjeter e te tanishem.Ne ishim dhe jemi shqiptaro-Ilir dhe si te tille duhet ta konsiderojme veten dhe kombin shqiptar, te cilit edhe i takojme, e jo ta fyejm si eshte zi e me zi, sikur po e fyejn sfinksat tane qe jane as peshk e as njeri, as djall e as gogoll i zij, me koke e gjoks gruje, trup qeni dhe me bisht gjarperi e me bisht kulqedre. I juaj mësuesi Isë

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lini një Përgjigje