Permbysni deshirat e padobishme sa me shume te jete e mundur

Jo rralle here udhehiqemi nga deshirat e padobishme, te cilat na sjellin pasoja te medha. Qe t’i largohemi sa me pare ketyre pasojave, eshte e domosdoshme t’i permbysim deshirat e padobishme dhe t’i zavendesojme ato me deshira te dobishme. Deshira per me ngrene, me pije dhe me fjete pertej mase, duhet permbysur dhe zavendesuar me deshiren qe cdo gje te behet me mase, me kujdese dhe vetepermbajtje. Deshira per me jetuar pasiv dhe ne deme te tjereve, duhet permbysur sa me pare dhe zavendesuar me deshiren qe te behemi aktiv dhe interesat tona t’i plotesojme permes angazhimit e punes se perhershme, pa i demtuar interesat e tjereve. Deshiren per amoralitet, prostitucion dhe trafikim qenjesh njerezore, duhet permbysur pamshirshem dhe zavendesuar me deshiren per moralin qe te kenaqemi me nje partner te cilin e kemi zgjedhur me vetedeshire, qe te jetojme me te, te krijojme familje dhe te rrisim dhe edukojme femije sa me te shendetshem fizikisht e shpirterisht.
Prostitucionit, trafikimit me qenje njerezore dhe trafikimit te substancave narkotike, t’i thojme jo jo jo ne menyre apsolute JOOO!!! Po e beme kete, bota do te pastrohet nga ndotjet amorale, shpirterore e seksuale.
Deshiren per t’u korruptuar, per me mashtruar, vjedhur, vrare dhe deshiren per me sunduar mbi tjeret, duhet permbysur me doemos dhe zavendesuar me deshiren qe te mos korruptohemi, te mos vjedhim, te mos mashtrojme, te mos vrasim dhe te mos sundojme mbi tjeret, po ashtu me asnje qmim. Deshiren per me urrejte, me xhelozu, me frikesu e kercnu dike, me u zemru me dike ,me perbuze e nencmu dike, duhet permbys gjithesesi dhe zavendesuar me deshiren e respektit, mirekuptimit, tolerances, bashkepunimit, ndihmes dhe dashurise ndaj tjereve.
Ata qe i permbysin deshirat e pa dobishme dhe i zavendesojne me ato deshira te dobishme, i bashkangjiten fuqise madhore per te levizur perpara, e cila na e bene jeten me pak frikesuese, energjine tone per te jetuar e bene gjithnje e me te madhe dhe me te fuqishme dhe duke e pare te ardhmen tone me shpresedhenese.
Lexuesi im i dashur sa te keshe mundesi, a mundesite i ke, te lutem permbysi deshirat e padobishme dhe i zavendeso me deshira te dobishme.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lini një Përgjigje