Ne gadishullin Ilirike historia po flet shqip, po bertet dhe shqip po i thrret bijte e vete

Permes gjurmeve qe i lane paraardhesit tane Iliro- pellazg, historia ne trojet e gadishullit Ilirik qe nga alpet Ilire ne Slloveni e deri te Janina e Çamerija ne Greqi dhe më gjere, po flet shqip historia, jo greqisht, jo sllavisht, jo turqisht e arabisht. Ne shqiptaret sikur nuk po dojme ta mesojme gjuhen qe po flet, po bertet e po thrret historia jone.                                                                                                                                                                                    Me siguri nuk po e mesojme historine e cila po flet shqip, sepse jemi te zene duke mesuar historine e pushtueseve tane dhe duke njejtesuar veten me ta, si servile, kush  me romak e kush me bizantin, here me turko-aziatik e here me greko-sllave, her katolik e her ortodoks, her musliman e her komunist, her me fashizmin e here me nazizmin, duke anuar her nga lindja e here nga perendimi, tersisht duke harruar se ketu ishim kur nuk ishin tjeret, ketu ishim kur nuk kishte krishtenizem e as islamizem, ketu ishim kur nuk kishte grek e as sllav dhe tersisht duke harruar se ketu jemi e do te mbesim den babaden, shqiptar e jo  krishten e islamik dhe jo sllav e grek.                                                                                                                                            Qe 2000 vjete sorrullatje poshte e perpjete, para e prapa, djathtas e majtas, pa e kuptuar asnjeher se historia jone shqip po flete e po bertete duke i thirr bijte e vete. Por si po duket kote fare, historia jone shqip po flete e po thrret, sepse  bijte e saje kane qelluar te verbert, te shurdhet e te retarduar menderisht, per ta kuptuar e pervetesuar mire e drejte thirrjen e saje qe ta njohim veten kush ishim e kush kemi mbete.
Nuk po dojme ta mesojme historine tone e cila shqip po flete e po bertet dhe shqip po na thrret, sepse jemi te zene duke vrapuar pas interesave tona personale, pas tradhtise e  korrupcionit, duke vrapuar sa më shume me uzurpuar e keqperdor pasuri kombtare, sa më shume me shite, stershit e me tjetersuar pasurine kombtare ne bashkpunim me pushtuesit dhe shkaterruesit e qenjes sone si komb, me pushtusit dhe uzurpuesit e resurseve tona te medha kombetare, mbi tokesore e nentokesore!
Lexuesi im i dashur, historia jone shqip po flete, po bertete e po na  thrret, qe veten sa me pare ta kuptojme, ta ndryshojme e transformojm, e jo pas tjereve si qyqare e si tradhtar te vrapojme, por me tjeret si te barabart te bashkpunojme dhe pushtueseve tane ku e kishin vendin t`u tregojme, e jo t`i lejojme ata edhe më tej ne trojet tona strofujte e tyre t`i zgjerojne. I juaj, mësuesi Isë

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lini një Përgjigje