Kush i beri nder personalitetet më te njohura ne bote Skenderbeun, Adem Jasharin dhe Nënë Terezen

Menyra e perdorimit te ndjenjes se kenaqesise dhe krenarise, e menyra e perdorimit te ndjenjes se dhimbjes dhe turpit, personalitetin e Skenderbeut, Adem Jasharit dhe Nene Terezes, i ka bere nder personalitetet më te njohura te botes.
Ndjenja e kenaqesise dhe krenarise, e ndjenja e dhimbjes dhe turpit kane qene nder forcat kryesore, qe i kane nxite te veprojne keto personalitete te medha boterore, secili ne menyren e vete dhe te marrin vendime plotesisht te ndergjegjesuar, plotesisht te vendosura e te guximshme dhe perplot vullnet, deshire qe shkojne ne favor te tjereve, ne favor te jetes se tyre, e ne favor te kombit dhe humanizmit. Dy te paret u dalluan ne qeshtjen kombtare dhe lirine e kombit. Ndersa Nene Tereza e dalluar ne qeshtjen humane duke u ndihmuar tjereve.
Jeta e tyre e ka marr formen e vete specifike nga ajo me te cilen kane mesuar dhe edukuar te kenaqen e te ndjejne krenari dhe te ndjejne dhimbje e turp. Ky mesim e edukim ishte i ndryshem per te trete, s`iq ishte e eshte i ndryshem edhe per njerezit tjere te botes dhe per ne shqiptaret, ne formimin e veprimeve dhe marrjes se vendimeve te ndryshme gjate jetes, per interesa personale, familjare, humane dhe kombtare.
Jeta e Skenderbeut, Adem Jasharit dhe Nene Terezes e ka marr formen e vete specifike, nga ajo me te cilen kane mesuar dhe edukuar te kenaqen e te ndjejne krenari dhe te ndjejne dhimbje e turp. Ky mesim e edukim ishte i ndryshem per te trete, s`iq ishte e eshte i ndryshem edhe per njerezit tjere te botes dhe per ne shqiptaret, ne formimin e veprimeve dhe marrjes se vendimeve te ndryshme gjate jetes.
Herojte tane, Skenderbeu e Adem Jashari gjate jetes se tyre kane mesuar te arrijne kenaqesi e krenari, permes veprimeve qe e bejne te lire Shqiperin e shqiptaret ne pergjithesi nga pushtimi i Perandorise Otomane turke, permes veprimeve qe i bashkojne shqiptaret rreth idealit kombtar i cili bartet gjenerate pas gjenerate, permes veprimeve qe u jep kurajo dhe vullnet te forte gjithe shqiptareve, per ta mbrojte lirine e vete e zhvilluar dhe perparuar vendin. Kurse ndjenjen e dhimbjes dhe turpit, personaliteti i Skenderbeut e Adem Jasharit e kane lidhe me gjendjen e pushtuar dhe te shkaterruar te Shqiperise nga pushtusit tane te shumte romako-bizantin dhe otomano-turk e greko-sllavo-ortodoks. Ndjenjen e dhimbjes dhe turpit e kane lidhe edhe me gjendjen e mjere, te varfur e te pa arsimuar skajshmerisht te Shqiperise e te shqiptareve neper kohe, shkaku i pushtimeve te parreshtura.
Ne ndryshim prej herojve tane kombtar, Nene Tereza ka mesuar te shqetesohet thelle dhe ta ndjene dhimbjen e turpin, ne ato momente kure sheh njerze te cilet vuajne nga varferia dhe smundjet e ndryshme qe u shkatohen nga padrejtesia, duke i lene rrugeve pa kurrfar meshire e perkrahje. Ndersa ndjenjen e kenaqesise dhe krenarise, Nene Tereza e kishte lidhe me veprimet e veta humane ndaj atyre njerezve qe kane nevoje per perkrahjen e saje, pa dallim feje e race.
Per Nene Terezen kuptimi i plote i jetes, kenaqesise dhe krenarise, ishte gjetja e saje ne nje nga vendet ma te varfura te botes dhe qe ishte mbushur me miliana refugjate te uritur e te smuar nga te gjitha moshat dhe te dyja gjinite.
Nene Terezen e ka shtyre fuqishem ndjenja humane per tu ndihmuar tjereve qe te shpetojne nga mjerimi, varferia dhe smundjet e ndryshme, sidomois smundjes se koleres dhe dizenterise.
Nene Tereza mesoi, u edukue dhe u binde, se te perpiqesh per tjeret, eshte vepra më e mire qe mund ta besh dhe e cila i jep ndjesine e jetes dhe i jep kuptimin e saje te vertet.
Lexusi im i dashur, Skenderbeu, Adem Jashari dhe Nene Tereza u bene nder ma te njohurit ne bote, duke i formsuar fatet e tyre duke u bazuar ne menyren e veprimeve te veta, qe i kane lidhe me ndjenjen e kenaqesise dhe krenarise, e me ndjenjen e dhimbjes dhe turpit ne rapote me gjendjen e njerezimit dhe humanizmit, e ne raport me gjendjen tone kombtare aspak te lakmushme. I juaj, mësuesi Isë

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lini një Përgjigje