Keshilla per jeten shkurt

 

Njerezit qe vetevlersohen dhe demonstrojne publikisht “shejnterine” e tyre mbi tjeret, jane njerze qe i ka perfshire narcizmi apo dashuria e madhe ndaj vetevetes, me bindjen personale se jane më te bukurit, më te menqurit, më te guximshmit, më te pasurit dhe më te edukuarit, ne raport me tjeret, edhe pse tjeret nuk e kane bindjen per ato vlera qe ia pershkruan vetit narcisti. Per qudi keta tipa njerzish kerkojne me ngulm nga tjeret te respektohen vlerat e tyre, te perulen tjeret para tyre, tu sherbejne atyre, edhe pse vete si narcist nuk jane te gatshem ta respektojne e ta vlersojne aske, pa marr parasysh vlerat qe i posedojne ata. Psikologjikisht narcizmi konsiderohet qrregullim shpirtnor ne raport me veteveten, duke demonstruar mohimin total ndaj vlerave te tjereve dhe duke i pershkruar vetit me dashuri te tepruar vlera te imagjinuara. Si po duket po perhapet narcizmit ne trojet shqiptare!

Qe dy dekada me radhe po sabotohet, injorohet dhe shantazhohet programi madhor, vizionar e largpames qe kishte LDK, me liderin e saje ne balle Presidentin Historik te Kosoves Dr. Ibrahim Rugoven, edhe pse masivisht i qendronte prapa populli i Kosoves e jashte saje dhe me veprimin e menqur, guximtar e largpames te Albin Kurtit, lider i VV! Uroi tani e tutje te fitojne më te miret, me te dijshmit, më guximtaret, më atdhetaret permes votes se sovranit, i cili dalngadal po bindet se fatin e vete, qe dy dekada me radhe ua ka besuar lakmitareve, karieristeve, injoranteve, shkurtpamseve, qyqareve, te pandershmeve dhe tradhtareve, qe kane abuzuar me pasurine kombtare, me institucionet e shtetit, me institucionet ekonomike, shendetesore, edukative e arsimore, me institucionet e drejtesise, kultures dhe shkences, duke i kapur ne fyte ato qeveria pronto, permes militanteve te saje partiak!

Tek ne shqiptaret ka per se tepermi pervetesim te paligjshem e keqperdorim, abuzim e anashkalim te ligjit dhe shkelje me dy kembet mbi ligjin e mbi kushtetuten, sipas apetiteve personale, partiake e grupore, nga larte poshte e anasjelltas! Si shkak i kesaje dukurie negative e te qoroditur, linde anarhia e vandfalizmi ndaj çdo pasurie qe eshte kombetare, shoqerore, institucionale, familjare e personale, duke shpallur nje lufte tinzare e te heshtur dhe shkaterruse mes nesh!

Ata qe kane pake edukate e dituri dhe punojne pak apo aspak ti ngrisin ato ne nivel te duhur, manifestojne mangesi te medha ne fushen politike, fetare, arsimore, ekonomike, juridike, shendetesore, kulturore e shkencore! Kjo gjendje kaq e ulte po gjalleron ende tek ne shqiptaret, thua se pu dashka ti konkurojme popujve te botes apo se paku te barazohemi me ta, permes nivelit te ulte te edukates, diturise, kultures, shkences dhe sjelljeve tona!

Kenaqesia, lumturia, krenaria dhe dinjiteti më i madh gjate jetes qendron ne socializimin, humanizimin, kombtarizimin e mendimeve, ndjenjave e sjelljeve tona dhe berjen e jetes permes punes se vullnetshme dhe diturise ne Atedheun tone.

Sa shume shkaterrime, varferi e perulje po i sjellim vetit, familjes dhe kombit, krahas politikaneve qe i kemi ne balle dhe krahas pushtuseve tane, permes ndotjeve dhe helmimeve tona shpirterore mbushur perplote urrejtje, xhelozi, perqarje, fanatizem fetar e partiak. Tradhtia, lakmija e shemtuar, padrejtesia, pertacia, padituria, amoraliteti, hajnia, kriminaliteti, drogimi, trafikimi, dhunimi, e helme tjera, po na kanosen dita dites dhe po e shkaterrojne atdheun, interesat tona personale, familjare dhe ato kombetare.

Po na menagjoi paraja e karierizmi, jane nje shpate e mpreht me dy teha qe na ndane edhe me miqte e pandashem, qe na ndane me vella e me moter, me babe e me nene, qe na largon nga humanja, nga e moralshmja dhe e njerezishmja, pa te cilat jeta nuk ka kuptim.

Sa kemi nevoje ne shqiptaret te paisemi me edukate e dituri, te punojme, te duhemi, te respektohemi, te bashkpunojme, te ndihmohemi mes veti dhe te sakrifikojme per njeri tjetrin, per atdheun e per lirine tone, sepse pa keto virtyte mes nesh, do ta kemi veshtire dhe te pamundeshme, organizimin e nje jete normale, mes ketij rrethimi te vrazhde nga fqinjet tane pushtues krishten, te cilet po bashkpunojne ngushte me tradhtaret e kombit tone, te na zhdukin tersisht nga faqja e dheut autokton shqiptar, si popull e si komb.
Sa shume na duhet ne shqiptareve dashuria, puna, dituria, nderi, uniteti, drejtesia, vullneti dhe guximi, qe ta fitojme lirine dhe pavaresine e trojeve tona, per te cilat eshte derdhur gjak i madh ne mbrojtjen e tyre nga fqinjet tane pushtues.

Edukata e dituria jane rreze drite, qe ia ndriqojne erresiren botes intelektuale, emocionale, shpirterore, sociale, morale e kombtare te njeriut dhe ia transformojne per te mire sjelljet, karakterin dhe personalitetin e tij. Pa dituria e pa edukata, njeriun e bene fat keq gjate jetes dhe te egersuar si gjallesat e egra te pyllit. Fatkeqesisht po e qesim dita dites pas shpine punen dhe angazhimin tone per tu paisur me edukate te mire, njohuri e dituri te vlefshme miresi per ta ngrite e persos inteligjencen tone, per ti humanizuar njohutite, emocionet, temperamentin, karakterin dhe personalitetin tone ne pergjithesisht!

Ralph Waldo Emerson ka thene: ” Ajo qe gjendet para nesh dhe ajo qe gjendet pas nesh, konsiderohet e paket ne krahasim me ate qe gjendet brenda nesh”. Sa shume vrapojme pas asaje qe gjendet para e pas nesh, duke harruar fare thesarin e madh qe gjendet brenda nesh.

Ne fillim te shekullit te 6, pra 600 vjete pasi eshte pushtuar Iliria nga Latino-romaket e greko-bizantinet, erdhen sllavet ne trojet tona si sherbtor per nje kafshate buke nen perkrahjen e pergdheljen e dy perandorive pushtuse, asaj romake e asaj bizantine, te cilat pas 200 viteve rreth shekullit te tete, e bene car e bir cari, Car Llazarin, Car Dushanin, Car Millutinin, Car Nemanjiqet, e iqe e viqe tjere ne trojet tona te gadishullit Ilirik, gjate shekujve 8, 9, 10, 11, 12 dhe 13, qe mbahen mend tragjedite te cilat i shkaktuan sllavet ne trojet tona, derisa erdhe pushtusi i katert i radhes perandoria otomane turke. Perpos perandorive pushtyuese romako-bizantine, princave sllavo-bullgar e greke e perandorise turko-otomane, edhe Europa plake e shelafe i shperbleu klyshet ardhacak te Rusise, me tokat tona te pergjakura me gjak shqiptari, me vendimet e marra te saje, si gangster krishten, ne Kongresin e Berlinit, Paqen e Shen Stefanit, ne Koferencen e Londres e shume tubime tjera qe i beri gangsterja krishtene se bashku me turko-sllav ne dem tragjik te trojeve shqiptare e ne dem te perspektives se kombit shqiptar.

Shtytesi kryesor i sjelljeve njerzore eshte motivimi. Njerzve te pa motivuar u mungon deshira, vullneti, guximi e dashuria per te vepruar gjate jetes. Forca e deshires, vullnetit, guximit dhe e dashurise gjendet brenda nesh, jo jashte nesh dhe presin ti zgjojme nga gjumi.

Kure kombi shqiptar ta kete fituar kurajon, guximin, dashurine, unitetin dhe te vendos ta fitoi lirine e bashkimin e trojeve, i gjene mjetet e duhura e te domosdoshme, qe e mundesojne arritjen e ketij qellimi.
Pa kurajo e menquri, pa guxim dhe dashuri, nuk arrihet asgje personale e kombetare, e leje më Liria, e bashkimi i trojeve shqiptare.

Tek ai popull qe ka mbizotruar e mbizotron mendimi, menquria, edukata, kultura, deshira, vullneti, guximi e dashuria per liri e pavaresi te atdheut e kombit te vete, kane permbysur dhe permbysin perandori e perandor, mbreteri e mbreter, principata e princer, pashallyqe e pashallar, kryetar e kryeministra shtetesh, qeveritar e parlamentar, qe mos ta durojne barren e pushtimit, nenshtrimit, poshtrimit, varferise e mjerimit nen roberi e padituri.

Edukaten, kulturen, deshiren e dashurine, mendimet, perfytyrimet, imagjinaten e fantazine, vullnetin dhe guximin qe e bartim me veti gjate jetes ne qarkun e botes sone intelektuale, emocionale, sociale, morale, punuse e kombtare, do ti korrim gjate jetes ato fryte qe pasojne ne saje te vlerave te tyre qe i posedojme.

Gjithnje e me shume po zvoglohet ambicja e njerezve te jetojne me ndere e me dinjitet.Te rralle jane njerzit ambicioz qe i pervjelin duarte dhe i pervishen punes me deshire e vullnet, qe permes djerses se ballit, menqurise qe e posedojne t`i arrijne sukseset dhe te mirat e kesaje bote gjate jetes, e ta ruajne te pa luhatur nderin e dinjitetin personal e familjar.
Eshte ndjenje e pakendeshme kur verehet rritja e numrit te njerezve, qe po vrapojne ne menyre marramendese te uzurpojne sa me shume, te mashtrojne, te kercnojne, te turturojne dhe te dhunojne pa meshirshem per perfitimet e veta personale, grupore e politike, ne dem te tjereve e ne dem te qeshtjes institucionale, shtetnore e kombtare.
Vertete eshte ndjenje jo e mire per secilin dashamire te kombit, kure verehet dita dites, se ne mesin tone kombetar, po zvoglohet numri i njerezve qe kane ambicje te jetojne ndershem e me dinjitet, pa i demtuara interesat e tjereve dhe interesat e perbashkta institucionale, arsimore, shendetesore, ekonomike, juridike, kombetare e më gjere. Nuk eshte jete luksoze, e lumtur e njerezore, nese jetojme pa ndere e pa dinjitet.

Si ka mundesi populli yne shqiptare ti perkrah edhe metej, të bashkpunoi , t`u sherbej e ti votoi ata që genjejne permes premtimeve te tyre te shumta, per nje edukim e arsim cilesor, punsim te barabart sipas vleres qe e posedojne pune kerkusit, hapje vende te mjaftushme te punes, plane e programe cilesore, tekste, literature e mjete te ndryshme mesimore sipas kerkesave te kohes, standardizim ne procesin e mesimdhenjes e mesim nxenjes, ne procesin e notimit e cilesimit te nxenesve e studenteve, ne procesin e regjistrimit dhe kalushmerise se tyre, ne perzgjedhjen e kuadrit më te mire e më meritorin per mesimdhenje, kurse praktikisht veprojne te kunderten, duke i perkrah, avansuar, graduar e punesuar injorantet më te mdhej te arsimit tone kombtar!

Nuk eshte mire aspak te vrapojme pas parase, pasurise dhe pas fames pa merite e tia kthejme shpinen angazhimit sistematik te paisemi me edukate e me dituri te mire e te vertete, qe te ndertojme tipare te njerzishme te karakterit e personalitetit tone, per ta respektuar drejtesine si syte e ballit dhe te behemi njerze te drejte, te moralshem, shpirtmire, human, social dhe kombtar, te behemi njerze per ta dashur sa më shume atdheun, lirine dhe per ta quar perpara kombin, qe tia sigurojme nje vend te merituar mes kombeve tjera te botes. Keto virtyte te larta njerzore nuk fitohen me para, me pasuri e fame te pamerituar, por keto e krijojne parane, pasurine dhe famen e merituar.

Korrupcioni i pushtetareve tane dhe tradhtia ndaj atdheut, gjithnje e me shume po ua merr vullnetin e shpresen qytetareve shqiptar per nje te ardhme me te lumtur, po ua merr dashurine ndaj vendlindjes, atedheut, ndaj kombit, kultures, gjuhes, punes, dijes, e angazhimit te ndershem per te bere jete te lumtur e me dinjitet ne atedhe te vete. Kjo gjendje e korruptuar na ka ndare e na ka perqare mbi baza partiake, fetare e regjionale, duke iu turr njeri tjetrit ne dem te unitetit tone dhe duke shkaterruar çdo gje qe eshte ndertuar me djeresen e ballit dhe me gjakun e atyre qe per ideal e kane patur lirine, pavaresine e zhvillimin e vendit dhe kombit shqiptar ne pergjithesi.

Disa jane te gatshem vetem te marrin prej tjereve, e tjereve nuk jane te gatshem tu japin asgje. Nese nuk ke asgje pervete, nuk ke asgje per tu dhene as tjereve. Te marrish nga tjeret e te mos japish, ke pranuar poziten e parazitit. Sa shume parazit ka ne mesin tone, qe vetem marrin e kurr nuk japin.

Uroi nga zemra qe te kete sa më shume intelektual, politikane, klerike fetar e qytetare te devotshem, qe punojne, mesojne dhe veprojne te jene lajmtar e pararoje e kombit shqiptor te mos bije viktime e perdredhjeve, rrymimeve e valve shkaterruse qe prodhohen neper kushzina te ndryshme greko-sllave, te cilat perhere kane qene dhe jane shkaterruse te interesave tona kombtare dhe zaptus te trojeve shqiptare neper shekuj dhe tani me te njejtin synim qnjerzor, duke vrare e prere shqiptar, duke burgosur e dhunuar dhe duke i blere tradhtaret, lakmitaret e krieristet shqipfoles, duke i varfruar ne çdo aspekt qytetaret shqiptare e duke i perzene nga trojet e veta.

Nese ua perplase disave te verteten fytyres, ata qesin shkume prej goje kunder teje nga zemrimi e inati, ne vend qe te jene mirenjohes ndaj atij paralajmerimi miqesor.

Me cilin arsyetim, me cilen drerjtesi, me cilin moral e me cilin patriotizem ne shqiptaret i kemi vuar veshet ne lesh dhe shesim mend para botes se jemi misionar te paqes, drerjtesis, lirise, drejtave te njeriut dhe po pajtojme me kete gjendje te hidhur e te turpshme, te neneshtruar e te poshtruar ndaj nesh nga tjeret, kurse mes veti jemi ndare e perqare per interesa te ulta personale?!

Pasuria më e madhe e njeriut njeri, eshte posedimi i nderit, mbajtja e fjales dhe beses se dhene, posedimi i mjaftushem i moralit, drejtesise, edukates e diturise dhe posedimi i nje karakteri te mire e te forte, qe interesat e veta te mos i plotesoje ne dem te interesave te tjereve e te kombit dhe ne mesin e tyre qe jetone njerezisht e kombtarisht, mire e krenarisht dhe me dinjitet.
Ndersa maskarenjte e faqezinjte nuk e qajne koken aspak per vlerat e virtytet njerezore dhe kombtare, sepse synim e kane arritjen e plotesimit te interesave personale, pa marr parsysh shkeljen flagrante qe e bejne mbi interesat e tjereve dhe atyre kombtare.

Kim Mehmeti drejtuar Albin Kurtit: Boshti i patriotizmit, bëje Kosovën që endërronim

Urime fitoren Kosovë! Edhe pse të njollosën me korrupsion, edhe pse të lënduan rëndë duke shkelur mbi ëndrrat e rinisë tënde, edhe pse të bënë të dukesh se nuk ia del ta jetosh lirinë, megjithatë ty të ka hije Pavarësia dhe do mbetesh gjithmonë ajo që ke qenë – boshti i patriotizmit shqiptar! Dhe Lëvizja Vetëvendosje ka mundësinë të bëhet fytyra e mençurisë politike mbarëshqiptare, por vetëm nëse arrin që Kosovën ta bëjë atë që të gjithë e ëndërronim – shtet të mirë për qytetarët, e jo për politikanët. Pra VV i është dhënë mundësia të dëshmojë se çka e dallon partinë që i shërben popullit e shtetit nga ajo që i sundon ato. Dhe pa dyshim se kryetari i VV do i tregojë mbarë shqiptarisë se çka e dallon politikanin që i është përkushtuar idesë dhe të mirës kombëtare, nga ata që të mirën dhe fatin e popullit, e barazojnë me karrierën e tyre politike dhe me mirëqenien e vet personale!

Po deshem me zemër e me shpirtë t`i eliminojmë veset tona që po e shkaterrojnë botën natyrore, bimore, shtazore dhe boten njerzore, do ia dalim permes ndryshimit te edukimit dhe arsimit tone kombtar, ndryshimit personal e familjar dhe permes investimit kapital rreth ketyre ndryshimeve.

Nje popull qe e adhuron diturine e punen, qe e don kombin e gjuhen e vete, kulturen, atedheun, lirine e pavaresine e tij dhe te drejtat e veta njerzore qe i takojne, ka arsye te forte t`i mbroje ato me te gjitha mjetet, edhe me lufte kure e lyp nevoja, nese ato i atakohen. Dashuria me e madhe mbi te gjitha dashurite eshte dashuria ndaj virtyteve te larta kombetare e njerezore, humane, morale e sociale, pa te cilat nuk ka jete te qete, te lumtur, te begatshme, krenare e me dinjitet.

Shpeshehere bijme viktime e pikepamjeve dhe qendrimeve tona qe jane formuar gabimisht nene ndikimin e faktoreve te ndryshem shoqeror, politik, ekonomik, shendetesor dhe familjar.
Eshte ne dobine tone ta ruajm aq sa kemi mundesi cilesine e pikepamjeve dhe qendrimeve tona personale nga ndikimi i shume faktoreve qe gjenden rreth e perqark nesh!

Urime Kosove fitorja! I uroi kesaje fitore te mos kene sukses ti ngjiten prapa dhe tu nderpriten te gjitha rruget e depertimit genjeshtareve, shumftyrshave, intelektualeve pakurrizor, tradhtareve dhe krimineleve, qe jane deshmuar si te tille gjate ketyre dy dekadave, edhe më heret. Historia nuk harron dhe populli i saje. Rrofte populli i shumvuajtur i Kosoves dhe e gezofte lirine e fitoren me ndere!

Nje jete e lumtur bashkshortore mund te behet atehere kur vendosin dy partneret te punojne bashke duke u mirkuptuar mes veti per lumturine e tyre dhe lumturine e femijeve te vete.

Respektimi i faktorit te pjekurise biologjike, pjekurise emocionale, sociale, morale, intelektuale, pjekurise profesionale dhe pergatitjes ekonomike, doemos rezulton me nje jete te lumtur bashkshortore e familjare. Jeta bashkshortore e familjare nuk korkon vetem romantizem dashurie, por kerkon edhe nje para pergatitje biologjike, psikologjike, profesionale dhe ekonomike, per me iu qas komplet e si duhet rrites dhe edukimit te drejte te femijeve ne familje.

“Nuk mund te kete transformim te erresires ne drite dhe transformim te plogshtise ne levizje pa pasur emocion” Carl Jung.
Si po duket neve shqiptareve po na mungon forca e emocionit dhe logjikes, qe na mundeson ta transformojme erresiren ne drite dhe plogeshtine ne levizje! Nga kjo mungese kemi pajtuar e po pajtojme me erresiren dhe plogshtine, si shoqeri e si komb!
Derisa te ngjallim emocion e logjike te mjaftushem ne brendine tone shpirtnore e intelektuale qe na mundeson, erresiren ta shnderrojme ne drite dhe plogshtine ne levizje e ne force, nuk do te ecim perpara dhe nuk do ti ndryshojme kurr gjerat per te mire.

Njeriu qe e posedon ndjenjen e dhimbjes, turpit, krenarise, respektit, humanizmit dhe atdhedashurise, nuk i bene veprat e liga, te ndyra, amorale, kriminale, nuk e bene as tradhtine, qe shkaktojne dhimbje e turp, ne radhe te pare tek ai dhe tek tjeret. Ne ato momente qe nuk funksionojne si duhet keto ndjenja tek ne, veprat e liga e te ndyra dhe tradhtia jane te zakonshme ti bejme dhe nuk shkaktojne kurrfar turpi e kurrfar dhimbje ne trupin e ne shpirtin tone. Tradhtia, keqperdorimi i pasurise se perbashket kombetare, amoraliteti, pabesia, mashtrimi, korrupcioni, familjarizmi dhe militantizmi partiak e perqarjet mbi baza fetare e politike, jane pasoje e nivelit te dopt te posedimit te ndjenjes se dhimbjes dhe turpit.
Aspak nuk eshte mire per ne, ta lejojme degradimin e ndjenjes se dhimbjes e te turpit, sepse i bejme lehte veprat e dhimbeshme, kriminale e te turpshme.

Numri i madh i problemeve me te cilat po perballemi sot si komb, eshte shkaktuar nga sjelljet tona te disfavorshme e sterile individuale, familjare, institucionale, shoqerore, kombtare e shtetnore, si ekuacion i perbashket i yni.
Zgjidhja e secilit prej ketyre problemeve te shumta, behet ne saje te ndryshimit rrenjesor te sjelljeve tona nga sjellje te disfavorshme e sterile, ne ato te favorshme e dinamike.
Me keto sjellje momentale individuale e kolektive, mbi baza politike, fetare, intelektuale e regjionale, nuk besoje qe do te behen ndryshime progresive per kombin tone shqiptar per nje kohe te afert, pos ngecjes, devalvimit dhe shkaterrimit te asaje qe eshte arrite me angazhimin e gjeneratave te meparshme.

Premtimet e rrejshme dhe mashtrimet e shumta e te perseritura, ende po perdoren si teknika efikase per mashtrim te popullit nga politikanet tane shqiptar. Ketij mashtrimi i besojne vetem naivet dhe pakurrizoret qe kane leverdi personale nga premtusit dhe mashtrusit rrenacak te politikes. Eshte pazotesi, shkurtpamesi e vetmashtrim i nje populli, qe u jepe shanse permes votes se vete te njejteve akter politik, qe kane rrejte e mashtruar per dy e më shume dekada me radhe. Uroi nga zemra, kesaje radhe te jemi mbushur mend, qe te mos e vrasim veten permes votes sone!

Nuk u besohet genjeshtareve e mashtruseve, nuk u besohet qeverive dhe tempujve te ndryshem fetar qe e manipulojne politiken dhe fene ne dem te qeshtjes kombetare per interesa grupore e personale. Ato qeveri dhe tempuj fetar qe manipulojn me politiken dhe fene, duhet tua dridhim token nene kemb dhe kurr rehat mos ti lem, derisa te demonstrojne vlera te verteta politike, fetare e kombetare.
Genjeshtareve e mashtruseve u mungojne tersishte vlerat njerzore. Mjer ai popull qe kerkon vlera e njerzishmeri nga genjeshtaret e mashtruesit!

Mjetet me efikase qe na mundesojne ta marrim veten nene kontrolle jane dashuria, respekti, mirekuptimi dhe toleranca ndaj situatave te ndryshme qe na rrethojne dhe ndaj tjereve, per aqe sa e meritojne tolerancen ata. Me keto veprime e shukim zjarrin para se te merre flake, ku mund te digjemi edhe vete ne ate zjarr.

Sa do që i maskojmë veset tona përmes asajë qe flasim e shkruajme, duhet kuptuar se, veset flasin më kjarte se sa maskat pas te cilave fshihemi, duke bere perpjekje te paraqitemi ne publik ata qe vertete nuk jemi, apo te paraqitemi ekstra mbi publikun. Ky veprim i paraqitjes ekstra prej tjereve, deshmon te krisurat tona qe i posedojme.

Shqiponjat, simbol i shqiptareve, po tregohen më te guximshme per liri e per troje te veta, se sa pjesa dermuse e shqiptareve. Ato fluturojne lirshem e guximshem qe nga thellesite e veriut te Kosoves e deri ne thellesit e jugut te Çamerise, pai i perfillur kufijte greke e sllav qe i kane vendos mes ketyre trojeve, duke e mbrojte guximshem hapesiren gjeografike dhe folete e veta me zogje. Fluturojne nga thellesite e lindjes se Ilirides e deri tek thellesite e perendimit te Shkodres me syte e tyre te mprehte shkabe. Nje vullnet, guxim, sy mprehtesi e dashuri e tille u duhet edhe shqiptareve, per mbrojtjen e trojeve dhe pasardhesve te vetë!

Mjetet qe e zbusin zemrimin tone, e zvoglojne friken dhe e rrisin guximin e vetekontrollin te perballemi me tjeret jane dashuria, respekti, mirekuptimi dhe toleranca.

Sinqeriteti sikur po e humbe betejen ne ballafaqim me te pasinqerten.
E pasinqerta dita dites po e dominon skenen e pergjithshme jetesore mes njerezish, e sidomos mes shqiptareve, duke luftuar pameshirshem te sinqerten.
Skenat jetesore te dominuar me njerze jo te sinqerite, jane skenat me te shemtuara e më rrenqethese te jetes njerezore. Shemtite nuk i shkojne per shtati njerezimit, pos te panjerzishmes.

Edhe kure jemi entuziaste, kure kemi energji te mjaftushme dhe posedojme njohuri te shumta. Edhe kure fillojme ti bejme realitet endrrat e deshirat tona dhe i perkushtohemi suksesit, nese nuk posedojme vullnet te mjaftushem, guxim te duhur, durim e qendrushmeri te forte dhe dashuri te thelle e te arsyshme, deshirat dhe endrrat tona do te mbesin te pa realizuara gjate jetes.

Shkaku qe i bene te pamundura realizimet e deshirave dhe synimeve qe i posedojme, gjendet kryesisht brenda menyres se te menduarit tone.

Psikologjikishte eshte konstatuar se, ajo qe jemi, me bindshem flet e pasqyrohet para tjereve, se sa ajo qe perpiqemi te paraqitemi.
Shume më bindshem na rrezatojne tek tjeret tiparet e karakterit dhe personalitetit qe i posedojme se, sa ajo qe perpiqemi ti paraqesim publikisht.
Tek secili prej nesh posedohet nje fuqi mahnitese, per mire ose per keq, e cila rrezatohet ne publik ashtu si jemi, pavaresisht deshires sone dhe e pasqyron kjarte ate se, çka ne te vertete jemi si njerez, e jo ate se çka pretendojme te paraqitemi ne publik. Sot eshte mbushur perplote shoqeria jone me tipa njerezish, qe perpiqen me shume te paraqesin para publikut rrezatim maskash e kamuflimesh, se sa rrezatim te natyrshem njerezor te karakterit e personalitetit te tyre qe e posedojne.
Sado qe i maskojme veset apo ligesite tona, ato flasin më kjarte se sa maskat permes se cilave bejm perpjekje te kota gjate ter jetes te paraqitemi ne publik.

Filozofia eshte menyra dhe mjeti nder më cilesoret qe i mundeson njeriut te ngritet prej paditurise kah dituria gjithnje e më e plote dhe më e sakt. Nese perpiqemi ta njohim veteveten do te kuptojme sa pak dijme dhe se duhet te perpiqemi qe te dijme sa më shume e sa më sakte.
Ti perqafosh me zemer e me shpirt qasjet e ndryshme dhe te vlefshme filozofike, pedagogjike, sociologjike, etike, estetike dhe psikologjike, je percaktuar si dashamire i urtise, kultures, shkences dhe menqurise qe te perpiqesh ter jeten ti luftosh, ne radhe te pare veset tua personale dhe ne radhe te dyte dukurite negative shoqerore e kombtare. Nuk ka lumturi tjeter më te madhe per njeriun se sa te percaktohet si dashamire e perkrahes i urtise apo menqurise.

Derisa te ndergjegjsohemi se ne jemi forca krijuese e jetes sone dhe forca e ndryshimit te gjitha te keqijave, do te jetojme si figura shahu qe manipulojne tjeret me ne gjate jetes, sikur manipulojne femija me kukullat e veta, duke e vuajtur vargun e gjate te dekurajimeve dhe depresionit, qe pason nga keto qendrime inferiore tonat para manipulimit te tjereve.

Mbrojtja dhe kultivimi i vlerave njerzore, humane, morale, politike, kulturore, shkencore, edukative dhe kombtare i ka rrenjet thelle ne zemren dhe shpirtin e atyre personaliteteve qe e kane fisnikruar dhe brymos shpirtin, zemren, mendjen, karakterin dhe personalitetin e vete me altruizem gjate jetes. Sikur te kishte mjaftushem personalitete te tilla kombi shqiptar, nuk do te ishim ne kete gjendje te mjere!

Mirenjohja, respekti, mbrojtja dhe kultivimi i vlerave njerzore, humane, morale, politike, kulturore, shkencore, edukative dhe kombtare i ka rrenjet thelle ne zemren dhe shpirtin e atyre personaliteteve qe e kane fisnikruare dhe brymos me vlera shpirtin, zemren, mendjen, karakterin dhe personalitetin e tyre altruist gjate jetes, e jo ne gradat, titujt e postet e tyre qe i posedojne. Mirenjohja mbi vlerat e pergjithshme njerzore nuk i ka rrenjet as per se afermi ne te gjithe shpirtrat e zemrat e njerzve, edhe nese e kane te mbushur krahun e gjoksin me grada, tituj e poste te ndryshme, sepse shume personalitete kriminale jane fshehur e maskuar gjate jetes se tyre, fshihen e maskohen dhe tani pas kravatave, teshave te hekurosura, gradave e titujve dhe posteve te ndryshme qe i kane poseduar dhe i posedojne. Sa shume ka vujte e po vuan populli shqiptar prej kesaje kategorie kriminelesh qe jane paisur e lulzuar me grada e tituj shkencor, poste e pozita me pergjegjesi te medha, ne nivel politik, kulturor, shkencor, social, moral, paqesor e ne nivel kombtar!

I kote eshte besimi yne se bota do t`i rregulloi problemet tona kombtare, nese ne nuk i rregullojme vet ato. Perkundrazi, po i krijojme problemet edhe më shume dhe po behemi problematik perballe tyre.

Vleresimi paushall i proceseve te ndryshme shoqeroro- politike dhe vleresimi i tjereve mbeshtetur ne stigmatizime, paragjykime e ne thash e theme e ule prestigjin tone personal, intelektual, profesional e moral.

Aty ku mbreteron padituria, linde kokeforcia, mendjemadhesia, mos degjushmeria, lakmia e zhveshur nga karakteri njerzor dhe perqarja mes njerzve. Del ne skene anarhija, keqperorimi, korrupcioni, tradhtia, amoraliteti e varferia. Si shkak i ketyre dukurive negative, pason ikja e qytetareve prej vendit, per shkak te humbjes se perspektives personale, familjare, institucionale, shoqerore e kombtare, duke u perpjek ta gjejne buken e gojes rrugeve te botes. Kjo eshte tagra e paditurise, qe po e paguan shume shtrejte populli shqiptar!

Miqesia eshte e shejte, nese per baze nuk e ka interesin dhe tradhtine, por idealet njerezore, kombetare, morale dhe i mbrone ato njejte, si per mikun e si per veten.
Mos ia prishni shejnterine miqesise, per para e per interes, per amoral e per“ biznes“, per karrier e per korrupcion, sepse ne funde te fundit te gjitha kemi me i lënë dhe ne ate bote do te shkojme, si njerze ose si shejton.

Iluzionet apo mashtrimet i shkaktojne shume faktore, si: mungesa e pervojes, mungesa e diturise se pergjithshme e profesionale, niveli i ulte i motivacionit dhe ndjeshmerise emocionale, temperamenti defanziv, karakteri dhe personaliteti i dobte dhe i pagdhendur. Shkurtpamesia, vizionet e shterrura, lakmija e ndotur, morali i ulte, zhveshja nga ndjenjat humane dhe altruizmi, zhveshja nga ndjenjat kombtare dhe dorzimi nga presionet e ndryshme politike, nga rrethanat ekonomike e socialkulturore. Po nuk patem kujdese, zotesi e vigjilence te shtuar, te mos bijme ne oqeanin e pafund te iluzioneve apo mashtrimeve, qe pasojne nga ndikimi i ketyre shume faktoreve, do te programohen ne kokat tona programe perplote iluzione apo mashtrime te turpshme, siq na ka ndodhe perhere e siq po na ndodhe tani.

Nuk eshte Kosova e lire dhe popullata e saje derisa i falen me mija hektar toke Malit te Zi! Nuk eshte Kosova e lire e popullata e saje, nese asociacioni i komunave serbe fiton statusin e ” serbska republikes” si ne Bosne, mes te shtetit te Kosoves! Nuk eshte kosova e lire dhe popullata e saje, nese mbetet kufiri me Serbine tek Ura e Ibrit, qe e kane caktuar kriminelet serb se bashku me KFORIN Francez! Nuk eshte Kosova e lire dhe popullata e saje, nese ia apim Trepçen dhe Liqenin e Ujmanit, se bashku me veriun e Kosoves Serbise! Nuk eshte Kosove e lire dhe Shqiperia e popullata shqiptare, andej e ketej kufijeve, nese u falim prap troje pushtuseve tane sllavogrek, edhe pas 15 mije viktimave qe i dha Kosova luften e fundit per liri e pavaresi, edhe pas 20 mije nenave e motrave shqiptare te dhunuara nga fallangat gjakatare serbe! Jo bre si thuhet kesaje liri per Kosoven e Shqiperine dhe per popullin shqiptar, por i thuhet I L U Z I ON e vetmashtrim i turpshem rreth lirise!

“Si do që të bashkëpunojnë me njëra tjetrën Lëvizja VETËVENDOSJE dhe LDK-ja, do mbetet ajo që ato i dallon dhe i ndanë mes veti sa qiellin e tokën: VV e din si i ndihmohet dhe si i shërbehet Kosovës, e LDK-ja e dinë si sundohet e si zhvatet ajo!
Andaj Lëvizja Vetëvendosje e sheh Kosovën si vend të cilit gjithmonë i kanë munguar burrështetas që do i shërbenin asaj, e LDK-ja si shtet të cilit i mungojnë sundues që do vazhdojnë ta zhvatin atë.
Shikuar nga ky këndvështrim, drejtuesit e LDK-së me asgjë nuk dallojnë nga ata të ‘Klanit Pronto’, për të cilët Kryetari i VV ishte, dhe mbeti, armik më i madh i tyre se cilido burrështetas serb.
Pra, LDK-ja e tanishme thuajse me asgjë nuk ndryshon nga PDK-ja, përpos të shkuarës së saj të lavdishme kur i shërbente pavarësisë së Kosovës, e me të cilën, ajo e mbulon të sotmen dhe turpin e saj të viteve kur, si gjithë sunduesit tjerë, e zhvati vendin.
Shkurtë e shqip, LDK-ja i ngjanë një vajze të përdalë, e cila i shitet e i përdridhet atij që i ofron më shumë, por si bijë e familjes së njohur që është, nuk mbetet e pamartuar, sepse dikush e merr për grua prej zori, e dikush shkaku i namit familjar!” Keshtu mendon Kim Mehmeti per VV-en me Albin Kurtin udheheqes dhe per LDK-en e sotit, qe e ka ne balle Isa Mustafen. Vertete Nje analize e sinqert qe veshtire mund te mohohet nga dikush, edhe pse shume kujte i there ne zemer kjjo e vertetë e thene publikisht.

Disa prej intelektualeve dhe akademikeve qe e konsiderojne veten si maja më e larte e shoqerise, te cilet me turr te madh po kalojnë nga njëra parti në tjetren, para zgjedhjeve ne Kosove, për të marrë ndonjë kockë ne pjate, tregojnë nivelin e tyre politik, intelektual e akademik . Politika qe behet per perfitime te ulta personale paszgjedhore, nuk premton asgje njerzore, pos te kqija më te mdha se sa politika e më parshme!

Kshilltari i Kryeministrit te Shqiperise dhe Presidentit te Kosoves, Baton Haxhiu, se bashku me misionar tjere te “paqes” e dallaverave, te dukshem e te padukshem dhe me z. Lutfi Hazirin, ne bashkpunim me disa mjete te informacionit, qe jane te kapura nga pushteti i dy shteteve ne fjale po perpiqen dite e nate, ti bindin shqiptaret qe te pranojne te na iken veriu i Kosoves per ne Serbi, s`iq iken me mija hektar toke per ne mal te Zi, e nje pjese e detit te Shqiperise ne jug, per ne Greqi!
Athu keshilltari tjeter, Shkelzen Maliqi, me bosa tjere te “paqes” e dallaverave brenda e jashte Shqiperise e Kosoves, qe po heshte, mos po pergatitet t`i keshilloi politikanet tane qe ta perforcojne “serbska zajednicen” e komunave, ne “serbska republika”, mes per mes shtetit te kosoves dhe tia falin jugun e Shqiperise Greqise?!

Ata qe e kritikojne Albin Kurtin dhe Vjosa Osmanin, eshte mire te pshurren ne rashte te kokes se qenit dhe permes ujit te shurres se tyre ta shiqojne surratin e vete se qfar forme u ka marr surrati qe e posedojne dhe a kane diçka te vlefshme surratet e tyre, krahasuar me nivelin Intelektual te Albin Kurtit qe eshte deshmuar se kush ishte e kush eshte, qe nga mosha studentore e deri ne ditet e sotit, si nje intelktual i devotshem qe ua ka thene ne sy si politikaneve tane si atyre nderkombtare per nivelin korruptiv te tyre qe e kane demonstruar ne çdo kende te jetes politike dhe synimin per ta ndare pergjysme Kosoven e per ta bere “serbska zajednicen”, “serbska republike”. Po ashtu ky parim vlene edhe kur behet fjale per Vjosa Osmanin, e cila i ka kryer studimet ne Univerzitetin e Harvardit dhe ka doktorruar ne shkencat juridike dhe eshte nje ligjeruse e devotshme ne Univerzitetin tone shtetnor e jo neper kolegje private e neper qendra te ndryshme te kurseve, per ti plaqkite studentet tane. Kete reagim e bera per hire te parimeve njerzore qe te mbrohet e verteta, e jo te zagarisem prapa partise se Albin Kurtit, Isa Putinit apo ndonje partie tjeter.

Kshilltari i Kryeministrit te Shqiperise dhe Presidentit te Kosoves, Baton Haxhiu, se bashku me misionar tjere te “paqes”, te dukshem e te padukshem dhe me z. Lutfi Hazirin, ne bashkpunim me disa mjete te informacionit, qe jane te kapura nga pushteti i dy shteteve ne fjale po perpiqen dite e nate, ti bindin shqiptaret qe te pranojne te na iken veriu i Kosoves per ne Serbi, s`iq iken me mija hektar toke per ne mal te Zi, e nje pjese e detit te Shqiperise ne jug, per ne Greqi!
Athu keshilltari tjeter, Shkelzen Maliqi, me bosa tjere te “paqes” e dallaverave brenda e jashte Shqiperise e Kosoves, qe po heshte, mos po pergatitet t`i keshilloi politiukanet tane qe ta perforcojne “serbska zajednicen” e komunave, ne “serbska republika”, mes per mes shtetit te kosoves dhe tia falin jugun e Shqiperise Greqise?!

Mosangazhimi yne, pasiviteti dhe mbyllja ne vetevete, shkakton tek ne zvoglimin, sterkeqjen dhe humbjen e dalengadalshme te vullnetit, deshires, guximit, edukates, diturise, humanizmit, moralit dhe dashurise, si vlera te pazavendesueshme shpirterore intelektuale dhe emocionale, qe na sherbejne gjate jetes per ti arritte synimet dhe deshirat tona personale, familjare, institucionale, politike, fetare dhe kombetare.

Nese jemi te vemendshem dhe komunikojme mire e drejte me emocionet tona, e kuptojme fare mire me cilin nivel te mendimeve po sherbehemi per momentin.
Lloji i mendimeve qe i prodhojme, manifestohet me llojin e perjetimeve emocionale, positive apo negative qofshin ato.
Niveli i mendimeve qe sherbehemi me to, vulos nivelin e sjelljeve dhe nivelin e te jetuarit tone personal, familjar dhe kombtar, sepse niveli i mendimeve tona eshte i lidhura ngusht me nivelin e veprimeve dhe nivelin e te jetuarit. Asgje e mrekullushme ne jete nuk na vije, pa mendime e veprime te mrekullushme.

Per shkak te nivelit te ulte dhe degradimit te edukimit dhe arsimimit te njerzeve ne trojet shqiptare, shumica prej tyre nuk shohin më large se sa i kane hundet e veta, edhe pse jane te paisur me grada e tituj shkencor. Ky realitet i hidhur po deshmohet dita dites tek ne shqiptaret ne fushen e diplomacise politike, shendetesore, ekonomike, ne fushen e drejtesise, kultures e shkences dhe fushave tjera me rendesi jetike.

Nese deshirojme te kete kuptim jeta jone, nuk duhet t’i japim rendesi sukseseve te jashtme, më shume se sa suksesit te madheshtise se brendeshme shpirterore. Pa madheshtine shpirterore, sukseset e jashtme nuk kane kurrfar vlere, sepse i ushqejne vetem fiksimet tone egoiste e te pasocializuara.

Miresine e tjereve nuk eshte mire ta harrojme kurrë per jete, besa duhet edhe ne te mesojme e te aftesohemi, t`u bejme mire atyre dhe te miren ta kthejme me te mira, jo ta bejme te kunderten nga xhelozia, padituria dhe tiparet e ulta te karakterit e personalitetit qe mund ti posedojme. Sa shume i duhen kombit shqiptar njerze me tipare te mira e te forta te karakterit dhe personalitetit te tyre, qe shpirt e zemer i kane ndertuar per bemiresi e atdhedashuri!

Lideret tane politik duhet te jene te vetdisiplinuar, te kujdesshem dhe te perulur ndaj qytetareve, qe i perfaqesojne. Ata, duke ruajtur vetdisiplinen, respektin, mirekuptimin, perkujdesjen, angazhimin dhe dashurine ndaj qytetareve qe i perfaqesojne, e ruajne nje mjedis te sigurte, pozitiv e progresiv shoqeror. Ky veprim i matur e njerzore i politikaneve, i detyron qytetaret tu shkojne prapa atyre, me plote deshire e vullnet. Lideret tane politik, sipas mendimit tim personal pak ase aspak jane te paisur me cilesine e vetdisiplines, perkujdesjes, peruljes, maturise, respektit, mirekuptimit, angazhimit dhe dashurise ndaj qytetareve, qe i perfaqsojne dhe e kane harruar qytetarin fare, duke luftuar marrezisht vetem per interesat e tyre te ngushta personale.

Mos urreni, mos xhelozoni, mos mbani zili, mos shpifni e mos perqani! Mos u krekosni se jeni më te miret, më te dijshmit, më te ndershmit më kombtaret dhe më fetaret! Mos e privatizoni Zotin, edukaten, diturine dhe politiken, sepse ato u takojne te gjitheve. Leni njerezit te jetojne te qete, te mendojne, te veprojne dhe te besojne ne menyren e vete, qe u duket më e mira, nese veprimi i tyre nuk i pengon, perqmon, nenshtron, poshtron e nuk i tradhton tjeret e nuk shkel mbi interesat e tyre dhe mbi interesat kombtare, sepse Zoti e populli ka aqe menquri e dashuri, te na kuptojne te gjitheve, qofshim ne te bardhe apo te zi.

Nuk duhet tu besojme atyre qe te serviren ne emer te miqesise, atyre qe te premtojne mrekullira e asgje nuk mund te realizojne nga premtimet e veta, atyre qe ti rrahin krihte e te thurin lavde, sepse asnjehere nuk jane deshmuar si miqe te mir e te sinqerte, por jane deshmuar lajkatar, servil, qe te serviren derisa ti plotesojne interesat e veta personale, pastaj nuk e qajne koken per meritat tua dhe te mirat, qe ua ke bere atyre, nuk e qajne koken fare per premtimet e dhena, perkundrazi i pengojne dhe i bejne xheloz ato te mira qe ua ke bere atyre dhe meritat tua qe i posedon. Sa shume servil te serviren, ne emer te miqesise , te lajketojne, te thurin lavde, te premtojne, ti rrahin krihte, derisa ti plotesojne interesat e veta, pastaj ndryshon çdo gje nga e para. Servilet e lajkataret mos i miqaso, sepse te lene ne gjysem te rruges, kur te duhen ata dhe ta kthejne shpinen, sapo ti realizojne interesat e veta! Ky soi njerzimi e ka qorjentuar organizimin e drejte te shoqerise sone kombtare shqiptare. E kane banalizuar fjalen e dhene dhe besen e shqiptarit.

“Suksesi varet nga përgatitja e mëparshme, dhe pa këtë përgatitje, e sigurtë që do të vijë dështimi”. Konfucie, politikan, mesues dhe filozof kinez.

Shkaterrimi i roperteve ndernjerzore, perhapja e urrejtjes, xhelozise, lakmise, shpiunazhes, tradhtise dhe perqarjes mes popullit, mes intelektualeve, politikaneve e mes klerikeve fetar dhe vellavrasje per cikrrima te vogla, me motive te ulta njerzore, eshte pasoj e davalvimit te edukimit dhe arsimit tone kombtar , i cili eshte imponuar më pare dhe po imponohet edhe tani ne kokat e shpirtin e nxenesve dhe studenteve tane me programime te vjetruara, demoluara e te deformuara, si ne te kaluaren per shkaqe te rrethanave okupuse, si ne kohen e tanishme ne rrethana korruptive te politikes sone te korruptuar, imponuar ne arsim nga militante te ndryshem partiak e te korruptuar.

Si shkak i devalvimit dhe perqmimit te edukimit dhe arsimit, pason shkaterrimi i etikes njerzore dhe humanizmit duke filluar nga politikan te ndryshem, intelektual e klerik fetare, pason nje drejtesi qe humbet, neperkembet dhe poshtrohet, ne duar te gjykatesve e prokuroreve, te pergatitur e te licencuar nga kushdo e nga te korruptuar qe shesin diplama e tituj si ne treg, pason mos mbrojtje e rendit shtepiak, shtetnor e ligjor nga policia e ushtria e korruptuar e vendit, kur shkelet rendi, ligji e kushtetuta dhe tjera dukuri negative qe do te numrohen herave tjera.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lini një Përgjigje