Keshilla per jeten shkurt

 

7. 08. 2020

Nga cilido kenveshtrim qofte qoft ai politik, religjioz, ideologjik e regjional, nese nuk permbahet nga futja e urrejtjes, perqarjes, fyerjeve, etiketimeve dhe stimulin e ngatrresave e vellavrasjes mes shqiptarev mbi baza fetare, politike, ideologjike e regjionale, per mua personalisht eshte nje krim i llojit te vete qe po luezone fatkeqesisht vetem tek ne shqiptaret vite e shkuj me radhe, sidomos koheve te fundit.

Kete mani, sociopati, psikopati, kaq antinjerzore e anti kombtare te disa kokave te krisura ne skenen politike, ne skenen e gazetaris dhe mjeteve te informacionit, ne skenen e analizave politike e ne skenen e nje pjese te intelektualeve qe i thojne vetit intelektual, po e paguajme shume shtrejte destruktivitetin e tyre manjako-depresiv si individ, si familje, si institucion, si kulture, si shtet e si komb ne pergjithesi.

Nuk me mbetet gje tjeter pos te deshiroi te mbushet mend njeher e mire populli im i dashur qe mos te bije viktime e ketyre njerzve destruktiv, zhvates dhe shkaterrues te atdheut, shtetit dhe popullit shqiptar, dhe ti abstrahoi ata, sikur te mos jene gjalle ne mesin tone, te mos i perkrah e te mos u shkoj prapa tyre, qe ta legjitimojme te zezen e tyre me doren tone!

5. 08. 2020

Fahri Xharroviqi, u ka shpalle lufte 90% te shqiptareve te besimit islam dhe po i kundershton me idiotizmin e tij objektet e kultit fetar ku i kryejn ritet fetare ata, duke fute perqarje mes shqiptareve mbi baza fetare.

Po i linqon dhe po i etiketon te gjithe kundershtaret qe nuk pajtojne me qendrimet e tij djallezore, urrejtese e perqarese mes Shqiptareve. Shqiptaret duhet te distancohen nga ky matuf perqares i shqiptareve duke fut urrejtje vellazerore mes tyre e duke dobsuar unitetin e kombit shqiptar permes besimeve fetare qe i posedojne ata.

2. 08. 2020

Nuk ka madheshti e krenari më te madhe se sa ta shprehish veten se kush je permes punes e djerses se ballit, permes dijes e nderit, permes mirenjohjes, respektit e dashurise ndaj tjereve, permes drejtesise e humanizmit, moralit e atedhedashurise dhe permes sakrifices per liri e per atedhe.

Madheshtite i bene personi i madherishem, shemtite personi i shemtuar. Te dy personat gjenden brenda nesh, cilit ti japim perparesi, perkrahje, vlersim e mirenjohje, ai person do te behemi.

Tek politikanet tane bejne pjese më shume persona ne boten e tyre shpirterore, pos personi i madherishen nuk ka vend tek ta, spse keta i kane dhene perparesi, perkrahje, vlersim, e mirenjoihje personit te shemtuar, personit te korruptuar, te pandershem, personit te kriminalizuar, personit vrastar, lakmitar dhe personit tradhtar.

Per kete arsye politikanet tane qe i kemi ne balle te politikes jane personalitete te shumfishta, sa qe nuk ka mundesi njeriu tu besoi se cili personalitet eshte me te vertete.

29. 07. 2020

Perputhja e asaje qe e themi me ate qe e bejme, tregon nivelin tone edukativ, intelektual, kulturor, moral, social, human, profesional e kombtar. Tregon llojin e temperamentit, tiparet e karakterit dhe nivelin e zhvillimit te personalitetit qe e posedojme.

Njerzit qe e perputhin ate qe e thojne me ate qe e bejne, jane njerze te fjales, beses, jane njerze te ndershem, puntore, te dashur, solidare, human, te sjellshem. Jane njerze te dijshem, vizionare, atdhetare, te guximshem, luftetare, jane njerze familjare, te suksesshem e te afte profesionalisht, politikisht e kombtarisht.

25. 07. 2020

Sa me shume qe tretemi ne boten e perceptimeve iluzore, po per aq i japim mundesi formimit te mendimeve, bindjeve, besimeve, qendrimeve dhe pikepamjeve tona te gabuara, ne baze te cilave i organizojme edhe veprimet gjate jetes.

Sjelljet tona qe behen nen ndikimin e njohurive te fituara nga iluzionet, te cilat kualifikohen si perceptime qe e deformojne realitetin, pa dijen dhe pa dashjen tone, na qojne drejte deshtimeve personale, profesionale, familjare, shoqerore, politike, kulturore e kombetare.

Sa e domosdoshme dhe e dobishme eshte qe te ruhemi nga ndikimi i faktoreve te ndryshem iluzor, te cilet e deformojne tersishte realitetin, te cilin e perceptojme dhe bejme perpjekje ta njohim sa më drejte, sa më objektivisht. e sa më thelle.

25. 07. 2020

Vetem mendjet e prishta e te trishta aberrohen kunder tempujve fetar, pas te cilave qendron mbi 90% e popullates 8 miliardeshe te kesaj bote!

Sa mendje te aberruara, te trishta e te prishta jane ato mendje më pak se 10% te popullates 8 miliardeshe ne bote qe u kundervihen tempujve te besimeve fetare katolike, ortodokse, islamike, protestane, budiste etj, pas te cilave qendrojne e u besojne mbi 90% e popullates te kesaje bote 8 miliard banoresh!

Mendje edhe me te trishta e te prishta dhe te aberruara jane te atyre shqiptareve te cilet jane kunder tempujve te besimeve fetare islame, katolike e ortodokse te vellezerve tane shqiptare te cilet besojne ne ata tempuj!

Eshte e trisht, e prisht dhe aberrative mendja e nje pakice shqiptaresh qe nuk i besojne Zotit t`i kundervihet mendjes shumice apsolute qe besojne ne Zot! Dhasht Zoti mend aty ku nuk ka!

Suksesi kerkon kohe, vullnet, deshire e perkushtim t`a arrijmë. Aq sa i plotësojm kërkesat e suksesit, po për aq e arrijm ate.

24. 07. 2020

Nese bejme jete pa vendosur diçka te planifikuar ne mendimet, bindjet, besimet e vizionet tona dhe pa u perkushtuar praktikisht e vendosshmerisht, nuk do te jemi ata qe deshirojme te behemi, nuk do te bejme vepra te duhura e te vlefshme per veten, per familjen, per shoqerine e per kombin dhe nuk do ta arrijme kurre ate qe e deshirojme.

Mendimet, bindjet, besimet dhe veprimet e planifikuara mire, sa do pak te perkryera qofshin ato, e mirembajne shendetin tone emocional, intelektual, fizik, social, moral e kombtar dhe i qojne perpara proceset e shendetshme e organizative jetesore, te planifikuara sipas vizionit te parapar. Pa mendime, bindje, besime e pa vizion e veprime te planifikuara, nuk arrihet asgje e vlefshme ne kete bote, pos shkatrrimit, edhe te asaje qe e posedojme.

Fatkeqesishte kete mangesi e hendikep te mendimeve, bindjeve, besimeve, vizioneve e veprimeve tona ne menyre racionale e te planifikuar e kemi paguar e po e paguajm shume shtrejte si popull e si komb me menyren e te jetuarit si eshte më keq e pa dinjitet fare, te nenshtruar nga pushteti dhe fryma e politikes fashiste te pushtuseve tane greko-sllav.

Nese nuk kem zemer, shpirt, menquri e guxim ta rregullojmë qeshtjen tone kombtare, eshte e njerezishme mos ta shkatërrojmë ate.

Me menquri, bindje e besime kufizuse dhe veprime frikësuese, nuk mund t`i arrijmë
idealet tona qe ia kemi vuar vetit si qëllim.

19. 07. 2020

Në ato momente kure i lëme me nje ane qastet kalimtare te kenaqesive, te cilat perfundojne me dhimbje e me turp, do te perqendrohemi ne ato gjera te vlefshme e madhore qe shkaktojne kenaqesi e krenari afatgjata, edhe nese jemi te detyruar te kalojme permes dhimbjeve afatshkurtera.

Shumica prej nesh vrapojme e mashtrohemi pas knaqesive afatshkurtera e te qastit, edhe pse perfundojne shume shpejte ato ne dhimbje afatgjata, ndoshta edhe te perjetshme, ne vend qe ti perballojme dhimbjet e qastit e afatshkurtera, te cilat perfundojne me kenaqesi afatgjata e me krenari.

Ata qe jemi sot, eshte pasoje e merrjes se vendimeve tona dje. Ato vendime qe i marrim sote, pasoj e tyre do te jemi neser.

17. 07. 2020

Nuk ka asgje më te vlefshme se sa atdheu, liria, e populli mes te cilit jemi rrite e edukue. Gabohen shume rende ata politikan, luftetar, veteran, e shume veteran te rrejshem, militante partiak, te cilet e kane vuar veten ne epiqender, mbi atdheun, mbi lirine, mbi popullin, me bindjen se atdheu, liria dhe populli jane produkt i tyre, ne vend qe ta konsiderojne veten, atdheun e lirine nen popullin dhe produkte te tij.

Sipas te gjitha gjasave kete pjese te njerzeve qe u permenden me larte, e ka quar peshe e mira dhe liria qe eshte fituar me gjakun e deshmoreve te lirise dhe me ndihmen e miqeve tane, te cilet na perkrahen ne ditet më te vishtira qe i perjetoi Kosova, permes themelimit te shtetit, policise dhe ushtrise sone.

17. 07. 2020

Kategoria më e ulte e njerezeve në mesin tonë, ishin dhe mbeten ata/ato që ju bashkauanë secilit pushtet, para e pas luftes dhe pa pikë fytyre rrahin gjoks ne emer te deshmoreve e çlirimtareve, edhe pse nuk e kane zbraze asnje plumb ne ballafaqim me pushtusin serb, i cili vrau, poshtroi, dhunoi, masakroi dhjeta, qinda e mija shqiptar, femij, bura, gra, pleqe e te rij, dogji e rrenoi qinda e mija shtepi, helmoi puse e plaqkiti pasuri.

Kjo kategori eshte rendit paftyresisht ne radhet e para te veteraneve te luftes, edhe pse nuk jane deshmuar per asnje qaste si pjesemarres ne nje betej te vetme, si luftetar e luftetare, si mbrojtes te popullit, si çlirimtar trima e trimnesha dhe si guximtar e guximtare, asnje plage ne trup quditerisht pa e marre dhe asnje antar te familjes pa e humb, por te pare si veteran lufte! Paqin faqen e zeze sepse nuk shkojne bashk te jesh edhe veteran edhe llaskuc edhe zagar!

Bindja ime personale eshte se kjo kategori e ulte njerezish ne mesin tone, ia kane humb vleren luftes çlirimtare, UÇK-es, shtetit qe eshte fituar me gjakun e deshmoreve, Kosoves ia nderruan vendin nga viktime ne raport me Serbine, e shnderruan Serbine si viktime e saje, e varferuan popullin skajshmerisht, permes instalimit te korrupcionit ne skenen tone politike, permes krimit te organizuar, permes vrasjeve politike, permes nepotizmit apo familjarizmit, permes militantizmit partiak, amoralitetit e narkomanise, permes shitjes se pjeseve te atdheut dhe duke shemb çdo vlere e duke na shitur mend e rrahur gjoks para nesh, si njerze me vlere!

12. 07. 2020

Ne ato momente kur i klasifikojme ne menyre racionale sjelljet tona dhe i grupojme veqe e veqe, ne sjellje te cilat na shkaktojne dhimbje e turp dhe ne sjellje te cilat na shkaktojne kenaqesi e krenari, i hapim rruge vetit dhe i krijojm favore te bejme ndryshime te medha progresive gjate jetes.

Kure arrijme ti veqojme ato sjellje qe na sjellin dhimbje e turp, stagnim e shkatrrim, perqarje e urrejtje, divergjenca, mospajtime e ngatrrime mes nesh si komb, sipas apetiteve te qarqeve te ndryshme anti shqiptare, do ti largojme sa më pare nga vetja sjelljet qe na shkaktojne vetem dhimbje e turp para botes, duke i zavendesuar ato me sjelljet qe shkaktojne kenaqesi, begati e krenari personale, familjare, shoqerore e kombtare. Uroi te vetdijsohemi sa më pare per llojin e sjelljeve dhe veprimeve tona qe i bejme gjate jetes!

11. 07. 2020

Popullit qe i mungon deshira e duhur, vullneti dashuria, menquria dhe guximi per te ecur perpara dhe i mungon vendosmeria ta fitoi lirine, unitetin e pavaresine, do te mbetet prapa tjereve, i sunduar, i pushtuar, i shfrytezuar dhe i roberuar nga tjeret.

Do ti shkon jeta nen roberi, i burgosur, i turturuar, i dhunuar, dhe i vrare. Do t`ia marrin trojet, do ta perzene nga shtepite e veta, do mbetet i varfur, i mjere, duke derdhur mund e djerse rrugeve te botes, per favorert e tjereve dhe duke u asimiluar dita dites.

9. 07. 2020

Është i shemtuar veprimi yne i realizimit te interesave dhe kenaqesive personale duke u shkaktuar deme e dhembje tjereve, ne vende qe ta perdorim veprimin e realizimit te Interesave e kenaqesive tona, pa i demtuar interesat e askujte.

Kjo veti e mire eshte e mundeshme per njerezit qe kane karakter te forte e te edukuar, qe i kane ne nivel te duhur ndjenjat humane, sociale, morale e kombtare dhe qe kane ego te socializuar dhe dituri te mjaftushme.

9. 07. 2020

Derisa te mos i ndeshkojme keqbersit e dukurive negative dhe krimeve te ndryshme me te gjitha mjetet e mundeshme qe i disponojme, pa e perjashtuar aske, qofshin ata politikan, klerik fetar, intelektual e qytetare te thjeshte, te cilet bashkpunojne per vepra korruptive e kriminale mes veti e me fqinjet tane pushtues,

Do te jetojme ne gjendje te mjere e te varfur, ne gjendje te pushtuar, nenshtruar e poshtruar, te burgosur, te dhunuar, te vrare e te perzene nga trojet tona si gjithehere, sepse asgje nuk pik prej qiellit dhe asgje e mire nuk na vije nga keqbersit, kriminelet, tradhtaret, nga fqinjet tane pushtues e nga te huajte, po su perpoqem vete me te gjitha mjetet, pa marr parasysh koston qe na kushton.

6. 07. 2020
Mendimi, besimi, bindja, vullneti, guximi, deshira dhe dashuria jane komanda te cilat na udheheqin gjate gjithe jetes. Sa shume e vlefshme eshte komanda e tyre, ateher kur jane ne nivel te duhur. Nese jo, komanda e tyre na shkaterron personalisht, familjarisht, institucionalisht e kombtarisht!

3. 07. 2020

Sa e trishte po me duket thirrja e disa servileve te ashtuquajtur intelektual mbi vlerat morale, kombtare, njerezore e politike te Presidentit historik te Kosoves Dr. Ibrahim Rugova! Ndersa ne anen tjeter servilet i duartrokasin dhe ia marrin temenan Isa Mustafes, kundershtar numer nje i Dr. Ibrahim Rugoves dhe frymes politike te tij!

Rugova beri sa mujti per Kosoven, ishte me zemer, shpirt e mendje i perkushtuar dhe i lidhur per te. Nuk i mori asgje Kosoves, pos qe i dha perpjekjet dhe mundin e tij intelektual e politik me sinqeritetin më të madh.

Kurse Isa Mustafa, nuk beri asgje te mire per Kosoven, pos qe e shkaterroi ate dhe kushtetuten e saje, ne ditet më te veshtira qe i perjetonte ajo, gjate kohes se pushtetit te Rrahman Buba Morines, sherbtor i te cilit ishte baterica Isa Mustafa, per ti bere favore sa më te medha politikes fashiste te Millosheviqit, ne dem te saje e popullit shqiptar.

Edhe pas çlirimit te Kosoves, Mustafa e vazhdoi te njejten rruge kriminale qe u kurorzua me puqin kunder qeverise Kurti dhe shtetit te Kosoves, ne bashkpunim me akteret e ish qeverise PRONTO dhe PAN, te cilet e instaluan ne skenen tone politike korrupcionin, prostitucionin, krimin e organizuar, nepotizmin, shitjen e pjeseve te atdheut e çka jo tjeter per te keq?!

30. o6. 2020

Pesimet qe na ndodhin gjate jetes na tregojne se nuk jemi ne rruge te duhur te udhtimit.

Lum ata qe mesojne prej pesimeve te veta e mjer ata qe nuk mesojne!

28. 06. 2020

Per ta kuptuar se, më lehte eshte te thuhet sesa te behet, e vertetojme mësemiri tek premtimet e politikaneve tane qe ua bejne qytetareve. Dukuria, më e lehte te thuhet sesa te behet, bukur shume eshte bere zakon tek shqiptaret, te cilet mjaftohen vetem me te thenme pa i dal zot asaj qe thuhet!

Kjo dukuri, po na kushton me menyren dhe me nivelin e te jetuarit, nen standartet e te berit jete, sepse nuk jetohet vetem me te thena e pa te bera. Ky zakon i mbrapshte dhe i programuar ne kokat tona, duhet te shlyhet sa më pare dhe te zavendesohet me zakonin , ate qe thuhet me doemos duhet bere, ate qe e premton para tjereve duhet realizuar qe te mos mbesin genjeshtra premtimet .

27. 06. 2020

Disa hudhen ne lumin e jetes, pa vendosur se ku dojne me dale, deriku synojne me shku dhe a munden me ia arrite qellimit!

24. 06. 2020

Të korruptuarit e te kriminalizuarit politik mendojne se mund te fshihen pas forcës së politikës amerikane qe të fitojë korrupsioni e krimi i organizuar në Prishtinë e ne Tirane dhe te mbisundoi Serbia permes minishengenit te saje ne korriz te shqiptareve. Maskat i ka devalvuar koha dhe ua ka qite arpallakun ne ledine.

Ne kete menyre mendojne ata qe e zhvaten Kosoven e Shqiperine per dy e më shume dekada. Zhvatjet, krimet e organizuara, korrupcioni, familjarizmi e amoraliteti,. duhet dhe do ta kene fundin e vete heret ose vone. Per ndryshe jetes nuk i mbetet asgje njerezore, humane e morale.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lini një Përgjigje