Asgje nuk mund t`i rezistoi deshires, vendosmerise, vullnetit, guximit dhe unitetit te popullit shqiptar

23 qershor 2018 në 8:05 PD ·

Jeta jone ndryshon ne rastin kur marrim vendime te reja, te perkushtuara, e te vendosura ne harmoni me objektivat qe i synojme dhe ia kemi vuar vetit si mision.

Askush nuk e ka menduar se vendosmeria, deshira dhe vullneti i forte i Mahatma Gandit, permes levizjes se tije pacifiste, do ta çliroi Indine nga pushtimi britanik dhe do ta permbyste Perandorine Britanike aq te fuqishme per kohen, e cila nuk pate force ta rezistoi vendosmerine, deshiren dhe vullnetin e forte qe e pati Mahatma Gandi, synim çlirimin e Indise nga roberia.

Me dhjeta e qinda shembuj te ndryshem te natyres se tille, ka neper bote, qe nuk kane mujte me i rezistuar vendosmerise, deshires dhe vullnetit te forte te personaliteteve, mes nje populli unike, edhe kur vihet ne rrezik jeta.

Shembull tipik i vendosmerise, deshires, guximit dhe vullnetit te forte per çlirimin e Kosoves nga roberia e Serbise, ishte Familja e Jasharajve ne Prekaz, me bace Shabanin ne balle se bashku me dy djemte e tije trima legjendar Ademin e Hamzen dhe i madh e i vogel nga familjaret e tyre, te cilet u shnderruan ne Legjende duke flijuar jeten ne perballje me nje makineri ushtarake e gjakatare serbe, e armatosur deri ne dhemb me te gjitha llojet e armatimit.

Vendosmeria, deshira, bindja dhe vullneti i forte i familjes Jasharaj, i pa pare kund ne bote, ia nderroi epoken e shqiptareve permes luftes titanike dhe te guximshme ne Prekaz, duke ia bere me dije Serbise, se tokat shqiptare, me gjithe Sakrificen, i kane bijte e vete qe u dalin zot.

Fatkeqesisht ky heroizem i papare kund ne bote, kjo vendosmeri, deshire dhe ky vullnet i forte e ideal per lirine e trojeve shqiptare, po neperkombet dhe po qvleresohet nga ata qe nuk jane te vendosur, nuk kane deshire e zemer e as vullnet te forte dhe nuk jane unik qe ta mbrojne me çdo kusht e me çdo mjet idealin per liri e mbroijtje te trojeve qe e paten Familja Jasharaj dhe trimat çlirimtar te popullit te Kosoves heroike e martire.

Ajo qe eshte frymzuse e ngazlluse per ne si popull, eshte se edhe ne posedojme me forcen dhe fuqine magjike, qe e paten jasharajt, e cila na prete pa durim, qe ta zgjojme nga gjumi i thelle, sa ma pare duke e frymezuar vendosmerine, deshiren, vullnetin, guximin, unitetin dhe dashurine, te cilat nau kane alivanosur nga pergjumja e thelle, qe t`i vejme ne sherbim te rregullimit te qeshtjes sone kombtare ne ballkan dhe ta qelnikosim temelin e lirise sone njhere e pergjithmone.

Lexusi im i dashur, nuk eshte me rendesi prej nga nisemi, por me rendesi eshte vendimet qe i marrim, deri ku jemi te vendosur dhe unik te shkojme e ti qojme vendimet e marrura.
Keta politikan qe i kemi ne balle asnje vendim qe e marrin nuk e kane deshiren, vullnetin, guximin, diturine, dashurine, unitetin dhe vendosmerin qe ti qojne deri ne fund synimet qe i ka populli shqiptar. I juaj, mësuesi Isë

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lini një Përgjigje