Dardania nuk ishte Kosovë e Metohi, nuk ishte as krishtene e as islame por ishte pagane e Dardane

21. 06. 2020

Dardanin e bene Kosove, e bene krishtene dhe islame pushtuesit tane te shumte neper shekuj. Dardania nuk ishte Kosove e Metohi por ishte Daradani ne mes zemres e shpirtit te hapsires se saje e quajtur Iliri. Nga Dardani qe ishte me pare e bene Kosove e Metohi, pushtuesit tane latino-romak, greko-bizantin, sllavo-ortodoks dhe turko-aziatik ne bashkpunim me sllavo – ortodokset ardhacak ne trojet tona te gadishullit Ilirik.

Keta pushtues ia” dhuruane” edhe krishtenizmin dhe islamizmin, siq ia nderruan emrin nga Dardani, ne “Kosove e Metohi”, duke larguar tersisht nga besimi i vete pagan qe e kishte para se te pushtohej Iliria nga keta pushtues.

Katolicizmin na e “dhuroi” perandoria romake, ortodoksizmin perandoria bizantine se bashku me car dushanet, car millutinet, car nemanjiqet, car llazaret, car nikolle pashiqet, car karagjorgjeviqet e caret tjere bullgar, maqedon, malazez, serb, slloven e kroat me prejardhje sllave, te cilet u shtrine dhe u vendosen ne trojet tona te Gadishullit Ilirik dhe I uzurpuan mbi 100 mij kilometra katror teritor te Dardanise e Ilirise.

Islamizmin na e “dhuruan” mbreterit e sulltanet e shumte turko-aziatik, duke naj nderruar emrat siq naj nderruan pushtuesit e meparshem nga emra Ilir qe i kishim me pare ne emra katolikesh, ne emra ortodoksesh dhe ne emra turko-aziatikesh qe edhe tani i posedojme sipas perkatesive fetare, qe naj imponuan pushtuesit tane shekullor e te tanishem.

Besimi Ilir ishte besim pagan derisa u pushtue Iliria, ku figura te shejta permes te cilave e besonin Zotin Iliret, si figura e shejte e tokes, e diellit, e ujit dhe e ajrit, nder figurat tjera si me te dalluara, te cilat e mundesonin lindjen dhe ekzistencen e botes se gjalle bimore, shtazore dhe botes se gjalle njerezore.

Pa keto elmente te shejta te cilat i kishte krijuar forca e madherishme e gjithesise e quajtur Zot, nuk ka mundesi te ekzistoi dot bata e gjalle bimore, shtazore dhe ajo njerezore. Kete besim politeist e kishin paraardhesit tane Iliro-pellazg derisa u pushtue Iliria.

Tre shekuj pas pushtimit te Ilirise, krishtenizmi na erdhe qe nga fillimi i shekullit te katert, kur edhe u legalizuar besimi monoteist krishten dhe me vone monoteizmi Islam, ne fillim te shekullit 14, si idelogji fetare e pushtueseve tane shekullor latino-romak, greko-bizantin, sllavo-ortodoks dhe turko-aziatik.

Dardanine e shendrruan ne Kosove e Metohi, me teritor dhjetahere më te vogel, krahasuar me teritorin qe e kishte më pare ne gadishullin Ilirik, kurse Ilirine e shendrruan ne Shqiperi, ne Greqi, ne Bullgari, ne Maqedoni, ne Serbi, ne Mal te zi, ne Kroaci e ne Slloveni, pushtuesit tane shekullor te vjeter e te rinje.

Ky ishte, eshte dhe po vazhdon te jete realiteti i hidhur historik qe u formuar mbi pergjakjen e trojeve tona antike Iliro-pellazge, me tendence qe ta tkurrin, ta pergjakun e ta gjymtojne edhe metej teritorin e Kosoves ne veri, ish Dardanise dhe teritorin e shqiperise ne jug, me inisiativen e sateliteve te pergdhelur te Rusise, me theks te veçante ne veri Serbia e ne jug Greqia.

Fatkeqesisht kjo tragjedi shumshekullore po jetesohet hap pas hapi me ndihmen e forcave tona te brendeshme politike, kuislinge, lakmitare e tradhtare qe i patem dhe i kemi edhe tani ne balle te skenes tone politike e shtetnore, te cilet e kane orientuar ter forcen dhe injorancen e tyre ne favor te fqinjeve tane pushtues dhe ne favor te interesave te veta kriminale, tersisht ne dem te interesave kombtare e teritoriale te Kosoves. I juaj, mësuesi Isë

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lini një Përgjigje