Keshilla per jeten shkurt

 

Forca qe mundeson nje jete më te mire e më te dinjitetshme eshte vetdisiplina dhe modestia, e cila i mundeson njeriut te zakonshem e modest, te beje vepra te jashtzakonshme e me vlera te medha per njerzimin. Mendjemdhejte, mburravecet, reklamatoret, lakmitaret, karieristet dhe te padisiplinuarit, asgje te vlefshme e njerzore nuk arrijne pos shkaterrimit te vetevetes, besa edhe shkatrrimit te tjereve, familjes e kombit ne pergjithesi.
Ai intelektual qe e mbeshtete punen e vete dhe vlerat e tij personale ne zhurme propagandistike, i gjason nje pule qe kokorizet pasi ta bene venë nga kenaqesia qe e ka liruar prapanicen e vete, thua se na e paska bere ndoj mbret, jo nje veze qe kushton më pak se 20 cent!
Misioni i shejte i mesuesit, nese kryhet me ndere e me perkushtim, flete bindshshem per nxenesit e tij edhe kur te mos jete i gjalle ai. Mesues qe u flete puna e tyre edhe pas vdekjes jane te rralle. Sa te nevojshem jane ata ne mesin e kombit shqiptar dhe shkolles shqipe, te cilet e kryejn me ndere e me perkushtim misionin e tyre te shejte, qe ua ka besuar femijet e vete dhe misionin populli!
Nese nuk mesojme prej gabimeve tona e gabimeve te paraardheve tane dhe nese nuk mesojme nga pasojat qe naj kane sjelle ato, do te zhytemi dalengadale dhe do te fundosemi ne oqeanin e pafunde te gabimeve dhe pasojave te tyre qe perseriten ne menyre edhe më te rrezikshme gjate jetes.
Gjendja jo e lakmuar ne fushen e politikes sone kombetare e nderkombetare, ne fushen e ekonomise dhe shendetesise, ne fushen e edukimit, arsimit e te drejtesise dhe ne fushen e marredhenjeve ndernjerezore, familjare, profesionale, institucionale, kulturore e fetare. ka nevoje te domosdoshme, te ngutshme e urgjente ti korigjojme gabimet e shumta dhe programet e vjetruara ne kokat tona, qe jane barte nga e kaluara personale, familjare, shoqerore, institucionale, shteterore dhe kombetare.

Per ti evituar gabimet e se djeshmes duhet analizuar mire sukseset dhe demet qe kane rezultuar sipas veprimeve tona dhe paraardhesve tane, nese deshirojme te nxjerrim konkludim se çfare gabime duhet evituar nga kokat tona qe jane barte nga e kaluara dhe cilat vlera te barten edhe metej, per tu mbeshtete sa më shume ne veprime racionale te metejshme.

Kur behet fjale per programimet, vertete kohrat per ne shqiptaret, nuk ishin te pershtatshme qe te programohemi ne menyre efektive sipas nevojave tona personale, familjare dhe kombetare dhe sipas kerkesave te kohes. Me nje fjale, më shume kemi patur programime te imponuara nga rrethana te ndryshme qe e kane patur synim shperlarjen e trurit tone kombetar, duke e tjetersuar ate dhe programuar ne ate menyre qe u ka konvenuar programereve tane te ndryshem.

Mund te posedojme entuziazem, energji te madhe, njohuri te shumta, mundemi edhe te fillojme zbatimin e deshirave tona dhe ti perkushtohemi arritjes se suksesit, por nese nuk kemi vullnet, dashuri, durim e fleksibilitet te mjaftushem, endrrat, synimet dhe deshirat tona do te rrënohen e do te mbeten ne gjysem te rruges dhe te parealizuar.

Nuk eshte menquri, as zotesi, e as njerzore te hidherohemi dhe zemrohemi ne kundershtaret rreth ideve e pikepamjeve qe i posedojme, sepse ata hedhin valle mbi hidherimin e zemrimin tone, te stimuluar nga gezimi, pa dituria dhe niveli i ulte edukativ i tyre. Kundershtareve miqesisht, burrerisht e njerzisht duhet qendruar per balle dhe te qete, permes argumenteve qe e pershkruajne realitetin per te cilin debatohet. Kure flitet per te verteten, nuk duhet te perfillen miqte, jaranat, perkatesite politike, gradat as grupet intelektuale, sepse e verteta eshte mbi te gjitha dhe më miqesorja.Lum ai intelektual qe i posedon keto virtyte, pa te cilat e genjen veten se eshte intelektual.

Dukurite negative te programuara ne kokat tone, nuk jane te pakta. Ato po na fusin ne konfuzion e perqarje mes nesh si intelektual, si politikan e si ideolog fetar dhe po na lene shume prapa ne aspektin e zhvillimit dhe perparimit. Keto programime tani më i ka tejkaluar koha dhe nuk duhet te zene vend dhe hapesire ne proceset tona psikike, ne proceset e te menduarit, ne proceset emocionale e ne sjelljet tona, nese nuk dojme ta shkaterrojme veten profesionalisht, ekonomikisht, politikisht, fetarisht, juridikishte, moralisht dhe kombetarisht.

Disa gjera qe i bejme gjate jetes, i bejme nga presioni per ta shmangur dhimbjen e turpin, ose nga terheqja per ta fituar kenaqesine e krenarine. Per kete arsye duhet te kemi vigjilence e maturi te shtuar, se kë e konsiderojme dhimbje e turp dhe kë konsiderojme kenaqesi e krenari.

Ështe mese e domosdoshme te kemi kujdese te shtuar gjate jetes, se çfare vendimesh po marrim te veprojme e ta organizojme jeten, si individ, si intelektual, si politikan, si fetar, si familje, si institucion, si qeveri, si shtet e si komb ne pergjithesi. Vendimet e marrura ne menyre te nxitushme dhe te pa planifikuara mire dhe ne detaje, mund te na sjellin pasoja te medha e te pariparushme.

Pasoj e marrjes se vendimit te tyre jane kriminelet, tradhtaret, shpiunet, narkomanet, dhunuesit dhe trafikuesit e qenjeve njerezore. Pasoj e marrjes se vendimit te njerzeve jane korrupcioni, prostitucioni, amoraliteti ne poret e ndryshme jetesore e bashkshortore. Pasoj e marrjes se vendimit te disa gazetareve e intelektualeve eshte propaganda kunder kombit tone mbi baza fetare, mbi baza politike e rajonale, te paguar nga qarqe te ndryshme antishqiptare. Pasoj e marrjes se vendimeve jane ndare njerzit neper tabore, neper parti politike, neper besime te nsdryshme fetare, kush e urren krishtenizmin ne mesin tone kombetar e kush e urrene islamizmin, kush e urren kete parti e kush tjetren, kush e urrene nje intelektuale e kush tjetrin, kush e urren nje politikan e kush tjetrin duke fut perqarje mes nesh dhe duke shkaterruar tersisht unitetin tone kombetar dhe ardhmerine e tij.

Pasoj e marrjes se vendimeve tona po ashtu eshte edhe humanizmi, altruizmi, patriotizmi, atdhedashuria, sakrifica, puna, edukata, nderi, diturija, respekti, mirekuptimi, toleranca, bashkpunimi, dashuria dhe zhvillimi ekonomik, arsimor, shendetesor, juridik, policor, ushtarak e shume e shume marrje vendimesh qe qojne drejte persosjes se fatit tone personal, familjar, politik, fetar, shtetnor, kombetar e nderkombetar.

Asgje e vlefshme nuk arrihet gjate jetes, pa e poseduar forcen e mjaftueshme te vullnetit, guximit, deshires, menqurise dhe dashurise ndaj vetevetes, familjes dhe kombit ne pergjithesi.
Ata qe i kultivojne, i rrisin dhe i persosin vlerat e medha shpirterore, intelektuale, emocionale, sociale, humane, morale, njerzore dhe marrin vendime te guximshme e largpamese, konsiderohen njerze te sukseseve mbimesatare, te cilet nuk i perfillin veshtiresite dhe pengesat e natyrave te ndryshme qe u dalin para.

Mosangazhimi, pasiviteti dhe mbyllja ne vetevete, shkakton zvoglimin dhe humbjen e dalengadalshme te vullnetit, guximit, deshires, respektit, mirkuptimit, bashkpunimit, dashurise dhe menqurise, si vlera te pazavendesueshme shpirterore, intelektuale, emocionale, sociale, humane, morale e kombtare, pa te cilat nuk arrihen deshirat dhe synimet tona personale, profesionale, familjare, institucionale, politike, fetare dhe kombetare.

Nese mbetemi te izoluar e te perqare mes veti qe nga individi, familja, farefisi e deri tek majat me te larta shtenore e kombetare, ne kete menyre siq jemi ne shqiptaret andej e ketej kufijeve, sukseset tona gjate jetes jane te pa arritshme dhe nuk e kane vleren e vete njerzore si subjekte te izoluara, te vetmuara e te perqara.

Asnjerit prej atyre qe konsiderohen njerze normal, te liruar nga egoizmi i terbuar dhe nga ndjenja e tradhtise nuk i konvenon dhe nuk i flene ne hater te rriten, te zhvillohen e te jetojne si te vetmuar, te izoluar nga bota njerezore, te perqare mes veti, sepse çdo gje e humb kuptimin e vete ne jete, si e vetmuar. Vetem i vdekuri mund ti perballoi vetmise, izolimit. Vetem te qmendurit e preferojne perqarjen, mos unitetin mes nesh dhe tradhtine kombtare. Te gjallet, te vetdijshmit dhe te logjikshmit e kane te pamundeshme ekzistencen ne vetmi, te izoluar dhe te perqare, siq e ka perfshi ky realitet i hidhur popullin shqiptar ne pergjithesi.

Roberija e trojeve shqiptare dhe roberia e shqiptaris do te zgjas deri atehere qe ta duam atedheun dhe lirine me shume se sa veteveten. Deri atehere, qe e mashtrojme veten dhe e genjejme ne menyre deklarative, siq jemi mashtruar deri me tani me: “fjalet si Demushi e punet si kerkushi”- populli. Edhe per vlonjatet qarkullon nje mendim i urte popullor:” Ata, duke rrahur gjoks e kane bere grope gjoksin e vete” edhe pse Shqiperia e ndare dhe e coptuar, si me qene nje vejushe pa burr e pa pasardhes, mbetur nen çizmen e fqinjeve tane pushtues greko-sllave. Ka ardhe koha e fundit te mos fshihemi pas fjaleve te medha e boshe, e pas rrahjeve gjoksi ne te thate, se jemi dikushi, edhe pse nuk kemi mete, si askushi. Vertete, u ka dale boja veprimeve vetmashtruese dhe jemi bere gazi i botes, qe nuk po mbushemi mend aspak dhe nuk po mesojme prej gabimeve tona, qe po na perseriten ato gjithnje e më te ashpera.

“Vërtetë është për tu habitur se si nuk kam hequr dorë nga të gjitha idealet e mia sepse duken shumë absurd dhe të pamundur për ti realizuar. Megjithatë nuk tërhiqem nga ato, përkundër të gjithave edhe më tutje besoj se njerëzit janë të mirë”. ANNE FRANK

Njeriu qe ka shpirte altruist, qe ka karakter te forte e te mire dhe personalitet me tipare morale, humane, sociale e kombtar, e ndjene veten krenar e te lumtur kur u bene mire tjereve, ndersa ndjehet i ngushtuar kure tjeret sakrifikojne per te. Do te kemi fat e lumturi gjate jetes, nese e bejme shprehi t`u bejme mire njerezve, per aq sa kemi mundesi, t`i perkrahim ata kur kane nevoje dhe te bashkpunojme me ta, pa e prite shperblimin, mirenjohjen e falenderimin prej tyre, sepse vepra qe e bejme ndaj tjereve flete vete dhe na shperblene me te mira e na bene te lumtur.

Hedonistet qe i kemi ne balle te politikes sone kombtare, e kane shnderruar sistemin politik shtetnor dhe sistemin e partive politike ne nje mjete sherbys te interesave te tyre personale dhe kenaqesive te shfrenuara e te pangopshme, duke ua humbur dita dites shpresen per jete te rinjeve tane dhe popullit shqiptar masivishte, edhe perkunder gjakderdhjes se madhe qe i ndodhi popullit te Kosoves, gjate luftes se fundit, edhe perkunder 10 mije e më shume viktimave te pafajshme, pa perjashtim qe nga foshnjet e deri te moshat me te shtyra te pleqerise dhe pa dallim gjinie, edhe per kjunder 20 mije nenave e motrave shqiptare te dhunuara nga fallangat e terbuara serbe, edhe perkunder shkatrrimit masiv te pasurise e djegejeve te shtepive kosovare, hedonistet e politikes sone qe i kishim dhe i kemi tani ne balle, po e vazhdojne te njetin veprim kriminal e fatal, ne dem te interesave tona kombtare. Mjer per popullin shqiptar nese i toleron edhe metej hedonistet politik ta poshtrojne, nenshtrojne dhe keqperdorin fatin e te jetuarit te shqiptareve!

Nuk duhet te jemi aq narcist apo te dashuruar me veteveten, qe te mendojme, se bota per rreth nesh po na percjelle bukurine, menqurine, trimerine, ndershmerine dhe punen tone te dalluar e te vlefshme, si te vetmit mbi siperfaqen e kesaje toke. Gabohen narcistet, nese e mbingarkojne veten me kete kompleks te superioritetit, sepse bota ka hallet e problemet e veta dhe nuk ka kohe te merret me komplekset e superioritetit te narcisteve.

Nga mendjemdhejt, egoistet, primitivet, te pandershmit dhe mosmirenjohesit, nuk duhet te presim mirenjohje e falenderim, mirekuptim e bashkpunim, por duhet injoruar ata , sepse ata nuk i lejon urrejtja, xhelozija, inati, paditurija, primitivizmi, egoizmi, amoraliteti dhe lakmia qe te jene mirenjohes e falenderues, respektues e bashkpunues, tolerant e mirekuptues ndaj atyre njerzeve qe jane e mira kombit, shkences, artit, humanizmit, moralit dhe kultures ne pergjithesi, te cilet u sherbejne atyre me te gjitha mjetet dhe mundesite qe i kan ne dispozicion, pa e mashtruar, pa e keqperdorur, pa i premtuar rrejshem tjereve, pa rrahur gjoks si mbinjerze dhe pa u vequar nga tjeret.

Hedonistet qe i kemi ne balle te politikes sone kombtare, e kane shnderruar sistemin politik shtetnor dhe sistemin e partive politike ne nje mjete sherbys te interesave te tyre personale dhe kenaqesive te shfrenuara e te pangopshme, duke ua humbur dita dites shpresen per jete te rinjeve tane dhe popullit shqiptar masivishte, edhe perkunder gjakderdhjes se madhe qe i ndodhi popullit te Kosoves, gjate luftes se fundit, edhe perkunder 10 mije e më shume viktimave te pafajshme, pa perjashtim qe nga foshnjet e deri te moshat me te shtyra te pleqerise dhe pa dallim gjinie, edhe per kjunder 20 mije nenave e motrave shqiptare te dhunuara nga fallangat e terbuara serbe, edhe perkunder shkatrrimit masiv te pasurise e djegejeve te shtepive kosovare, hedonistet e politikes sone qe i kishim dhe i kemi tani ne balle, po e vazhdojne te njetin veprim kriminal e fatal, ne dem te interesave tona kombtare. Mjer per popullin shqiptar nese i toleron edhe metej hedonistet politik ta poshtrojne, nenshtrojne dhe keqperdorin fatin e te jetuarit te shqiptareve!

Pa u ndergjegjesuar sa e si duhet t`i kuptojme perpjekjet tona qe te paraqitemi ne publik si mbinjerze, se ato perpjekje na bejne më shume te panjerze, se sa njerze normal e te natyrshem, vazhdojme me lavdin, krekosjen, mendjemadhesine, mburrjen, te cialat i perdorim si mjete te perditshme qe te paraqitemi mbinjerze, kurse faktikishte konsiderohemi nga tjeret dhe nga publiku te panjerze.

Egoizmi i pangopur, i shkaktuar nga sistemi politik i palitikaneve tane ne trojet shqiptare, i detyron ata dhe i stimulon ta vënë ne balle suksesein e interesave te tyre, ne dem te interesave shoqerore e kombtare, te mos them se u kane shpalle lufte frontale atyre interesave, ku politikan e afariste te ndryshem marrin vendime te atilla te cilat u sherbejne vetem interesave te tyre vetjake.

Permes shqetesimeve, brengosjeve, zemrimeve dhe streseve kronike per te kaluaren e cila nuk kthehet më dhe te ardhmen e padijshme, asgje nuk mund te sigurojme e te zgjidhim per jeten tone, perpos qe e shkatrrojme shendetin fizik, psikik, intelektual, emocional, social, moral e at kombtar dhe e shkurtojme rrugen per me mberri më shpejte tek varri.

Komandant Agim Ramadani dhe Sali Qeku, se bashku me shume trima tjere e trimeresha, qe u deshmuan per lirine e Kosoves, nuk kane pranuar standarde te ulta jetesore qe u ka skaduar koha, por perqafuan standarde te larta qe ia nderruan epoken e historise Kombtare te Kosoves dhe te shqiptareve. Kete force gjikante qe e paten trimat e atdheut shqiptar, e kemi edhe ne bashkombasit e pasardhesit e tyre, nese nuk pranojme me standardet e ulta jetesore qe na perulin, poshtrojne e na denigrojne jeten dhe veten.

Te njeten fuqi gjigante qe e posedonin personalitete te ndryshme te kombit tone, te cilet e bene te pamundeshmen per te miren e tije, i posedojme edhe ne, nese e ndertojme kurajon, guximin, vullnetin, deshiren dhe dashurine ta zgjojme nga gjumi gjigantin e pathyshem te fuqise sone qe e posedojme brenda, per ta vuar ne sherbim te qeshtjes sone kombtare, ne sherbim te diturise, moralit, humanizmit, drejtesise per te gjithe dhe ne sherbim te luftimit te pameshirshem te korrupcionit, keqperdorimit te pasurise kombtare, luftimin e varferise, narkomanise dhe themelimin e nje temeli te shendosh per nje jete me te mire e më te dinjitetshme dhe per nje shtet serioz, institucione serioze qe i mbrojne me çdo çmim e kusht interesat kombtare.

Nese gjate jetes nuk i pranojme dhe nuk i tolerojme standartet e niveleve te ulta, perqmuse, denigruse, poshtruse qe karakterizohen si standarde antinjerezore, anti humane, antikombtare, te cilave u ka skaduar skajshmerisht koha dhe veprojme me ngulm e i zbatojme me vendosmeri standartet me efektive, duke vepruar ne perputhshmeri te plote me to, nuk duhet te befasohemi askush prej nesh, me ndryshime spektakulare e progresive ne favor te jetes sone personale, familjare, institucionale, kolektive, politike, fetare, shtenore, kombetare dhe nderkombetare, nuk duhet te befasohen as ata qe jane bere pengese tmerruse e ndryshimeve, shkaku i programimeve te vjetra ne kokat e tyre.

Sa shume e skuqen Prishtinen vetetimat e aparateve kah shkrepnin duke i fotografuar defatoret e Manekenit te LDK-es qe benin foto me prisin e tyre, i cili ka shkathtesi te medha te hedhe valle defi, si asakush më mire. Po te zgjohej nga varri Rrahman Morina, do te befasohej ai e Bubica, se sa bukur po i hedhin vallet ne dem te Kosoves batericat e tij dhe te Bubices!

Eshte madheshti e krenari e madhe të shprehish veten permes punes e djerses tende, permes dijes e nderit, permes respektit e dashurise, drejtesise e humanizmit, moralit e atedhedashurise dhe permes sakrifices per liri e per atedhe. Madheshtite i bejne personat e madherishem, shemtite personat e shemtuar. Brenda nesh gjenden personi i shemtuar dhe ai i madherishmi, cilit person i japim perparesi, ai do te behemi. Mjer ata qe i japing perparesi personit te shemtuar!

Pa nje trup te shendetshem e shpirt te paster, pa nje mendje te ndritur e karakter te fort e te mire dhe pa nje personalitet te zhvilluar e produktiv, eshte  veshtire te funksionojme si duhet dhe ndritshem, natyrshem, njerezisht, moralisht e kombtarisht si qenje intelektuale, emocionale sociale, humane e njerezore gjate jetes.

Te menqurit e konsiderojne, e ruajne dhe e persosin ne menyre te barabart shendetin e vete fizik, intelektual, emocional, social, moral dhe kombtar si miresine apo vleren më te madhe njerzore. Po se beme kete, jemi shume large menqurise e miresise njerzore dhe ne mes te paditurise.

Nese ballafaqohemi me njerze qe na zemrojne dhe na iritojne me mendimet, qendrimet dhe sjelljet e tyre, më mire do te ishte per ne te mos i perfillim, te mos i perkrahim, as te bashkpunojme me ta, nese vertete jane destruktiv, te pabindshem, te paperpunushem dhe te padurushem, kemi te drerjte te distancohemi tersisht prej tyre.

IBNA: Si e vlerësoni rolin e partive shqiptare në Kosovë ?
Cili është rezultati i tyre gjatë mandateve qeverisëse?

“Partitë politike në Kosovë, nga shpallja e pavarësisë e deri sot, nuk e kanë pasë parasysh rrumbullaksimin e procesit të shtetndërtimit, por intresat personale të grupeve të caktuara brenda tyre, Partitë politike në Kosovë, me ndonjë përjashtim të vogël, janë parti despotike, feude të ndërtuara mbi baza kriminale, që pushtetin e kanë kthyer në mjet për vjeljen e shtetit. Kjo po shihet edhe me cirkun e fundit politik, të mbështetur mbi skenarët mashtrimtarë që zgjedhjet e ardhshme të shfrytëzohen për riciklimin e strukturave të njëjta poltike, që për fat të keq, erdhën në pushtet me metoda kriminale dhe për këtë patën edhe përkrahjen e një pjese të mirë të faktorit ndërkombëtar, që për interesa të veta (përfitime të mëdha matieriale), edhe më tutje ruajn partneritetin me strukturat kriminale”. J. Buxhovi

Ne skenen tone politike, intelektuale dhe kombtare gjithnje e më shume po e reklamojme veten si puntor, dijetar, te moralshem dhe atdhetar, e sa pak jemi te tille ne realitet. Realiteti politik, ekonomik, shendetesor, edukativ, arsimor dhe juridik i shqiptareve po e flete te kunderten e reklamave, sikur me qene ne duar te analfabeteve. Poshte reklamat pas te cilave fshihen te pavlefshmit dhe demagoget!

IBNA: Cili do jetë qendrimi i europianëve dhe ShBA-ve në këtë drejtim?

“SHBA-të dhe Europianët, që janë edhe “kumbarë” të shtetit të Kosovës si interes gjeopolitik dhe gjeostratigjik i tyre, nuk mund të dalin jashë kontekstit të realitetit shtetëror, meqë kjo krizën ballkanike e kthen te pika zero, ku implikohet Rusia dhe faktorët tjerë, të cilët SHBA-ja dhe NATO-tashmë i ka nxjerrë nga loja. Se është kështu, pra kërkohet formula e shtetit të Kosovës dhe njohjes reciproke me Serbinë, këtë tashmë e tregoi edhe Uashingtoni, edhe Gjermania me Britaninë e Madhe si vende drejtuese të BE-së. SHBA-ja, madje, ishte ndër të parat, që ua ndali udhën manipulimeve të Thaçit dhe Vuçiqit gjoja se “marrëveshja” kishte bekimin amerikan, kur presidenti Trump theksoi sovranitetin shtetëtëror të Kosovës si pikënisje e çfardo marrëveshjeje midis Kosovës dhe Serbisë”, J. Buxhovi

Jeta eshte pak e vlefshme, e pakuptimt dhe jo njerzore nese nuk i kemi te kjarta dhe nuk i perzgjedhim qellimet tona me te mira, qe i synojme gjate jetes.
Te qenurit i lumtur, i frymezuar, frymezues, i dashur, i qete, punetore, bashkpunetore, tolerante, respektues, i dijshem, i ndershem, i fjales, i beses, i vullnetshem i guximshem, altruist dhe atedhetare, deshmon njeriun qe eshte paisur gjate jetes me vlera te medha njerezore. Jeta do te ishte e pakuptim dhe e pa vlere fare, per ata qe nuk i synojne dhe nuk i posedojne keto vlera te larta.

Perqarjet, xhelozia dhe mos uniteti mes shqiptareve, politikaneve, intelektualeve dhe klerikeve fetar kane qene dhe jane kobzeza per fatin e kombit tone, fatkeqesisht!

Nuk ka perulje dhe perbuzje më te madhe per njeriun, qe ta lejoj veten, t`ia marrin tjeret ne duar frejte e jetes. Sa shume njerze te tille ka ne mesin tone shoqeror! Askush ne bote nuk e ka ate te drerjte morale, ligjore, njerzore dhe nuk i posedon ato aftesi te tilla, qe mundet t`i pergjigjet natyrshem e si duhet mbajtjes se frejve te jetes se tjereve. Mjer ata qe ua komandojne tjeret frejte e tyre te jetes!

Nuk ka perulje dhe perbuzje më te madhe per njeriun, qe ta lejoj veten, t`ia marrin tjeret ne duar frejte e jetes. Sa shume njerze te tille ka ne mesin tone shoqeror! Askush ne bote nuk e ka ate te drerjte morale, ligjore, njerzore dhe nuk i posedon ato aftesi te tilla, qe mundet t`i pergjigjet natyrshem e si duhet mbajtjes se frejve te jetes se tjereve. Mjer ata qe ua komandojne tjeret frejte e tyre te jetes!

IBNA: A ka gjasa në te ardhmen e afërtë të arrihet pajtimi mes shqiptarëve dhe Serbëve?

” Duhet bërë dallimi i pajtimit historik midis shqiptarëve dhe serbëve me atë , midis shtetit të Kosovës dhe të Serbisë si shtet. Ky “ngatërrim” i qëllimshëm ka prodhuar mjegull politike në relacionet Beograd-Tiranë-Prishtinë, që zu të përdoret për interesa të Beogadit dhe të Tiranës, ngaqë ajo hapi qështjet e “Shqipërisë së Madhe” në njërën anë dhe “Serbisë së Madhe” në tjetrën anë, si “receta” për zgjidhjen e problemeve rajonale, që për kurban duhet ta ketë shtetin e Kosovës, të arriturën më të madhe të shqiptarizmit në këtë shekull. Që të ndalet ky pazar dhe, mbi të gjitha, që të mos lejohet hapja e kutisë së pandorës në Ballkan, fokusimi politik duhet të përqendrohet te normalizimi i marrëdhënieve shtetërore Kosovë-Serbi si parakusht i normalizimit të raporteve të mëtutjeshme si shtete të barabarta. Çdo bisedë tjetër, jashtë kësaj formule, është e paparanueshme, e dëmshme, dhe çon ujë në hambarin e Beogradit!” Jusuf Buxhovi

Agjensia e lajmeve IBNA, pyet profesorin e njohur te historise BUXHOVIN: A mund te involvohet edhe Shqiperia ne arritjen e nje marrveshje finale mes Kosoves dhe Serbise?

“Shqipëria nuk mund të involvohet në marrëveshje mbi konceptin e Ramës, që shteti i Kosovës të sakrifikohet në emër të “bashkimit” me Shqipërinë, që disa komuna t’i bashkohen Shqipërisë e të tjerat Serbisë. Po e ritheksoj edhe një herë: Tirana duhet të mbështesë sovranitetin shtetëror të Kosovës, pa u përzie në pazaret me Beogradin. Tirana zyrtare duhet ta dijë se formula e bashkimit kombëtar, që po përdoret me folklorizëm, duhet të zëvendësohet me unionin e mundshëm të dy shteteve shqiptare në Ballkan, si shprehje e vullnetit demokratik të të dy shteteve dhe në përputhje me interesat e BE-së, SHBA-ve dhe NATO-s dhe assesi ndryshe”, J. BUXHOVI. Ky eshte nje leksion i mire per Kryeministrin e Shqiperise dhe misionaret shqiptar te paqes, qe po i sherbejne politikes se Rames ne dem te teritoreve te Kosoves dhe shtetesise se saje!

Une bej perpjekje te vazhdushme te jem njeriu më i kualifikuar ne bote, qe mund ti mbaj ne duar frejte e jetes sime. Askush tjeter kete kualifikim e aftesi per mua nuk e posedon. Disa munden vetem perkohsisht te më japin udhezime, por kurrsesi ti mbajne ne duar frejte e jetes sime.

Sot gjithnje e me shume ne skenen tone kombetare, politike, fetare, intelektuale e akademike, po me duket mua, se po dominojne veset ne raport me virtytet njerezore dhe po neperkomben pa meshirshem nga arrogantet sinqeriteti, perpjekja, dituria, angazhimi, perkushtimi dhe sakrifica e atyre te gjalleve dhe te vdekurve qe e bene te pamundshmen per zgjidhjen e qeshtjes kombtare shqiptare, per lirine dhe zhvillimin e atedheut. Arrogantet dhe arroganca e tyre po tregohet e pameshirshme dhe po e ngulfate dita dites sinqeritetin dhe virtytet njerzore, duke harruar tersisht ata, se nuk do te jetojne perjetesisht dhe asgje nuk do te marrin me veti ne boten e amshushme.

Edhe trupi edhe mendja, shpirti edhe emecionet, karakteri edhe personaliteti ne pergjithesi, kane nevoje per zhvillim e kalitje te perhershme dhe te formesohen ne baze te standardeve sa me njerezore, permes leximit, angazhimit, hulumtimit, studimit, analizes dhe krahasimit te pervojave nga me te ndryshmet e më progresivet ne boten njerezore. Proceset psikike te permendura me larte, nuk zhvillohen vetevetiu, por duhet angazhim i perhershem per rriten e tyre sa me fisnike e sa me produktive, per nevojat tona personale, familjare, kombetare dhe nderkombetare.

Ashtu si mendojme sillemi edhe jemi, sepse menyra e te menduarit percakton veçorite, tiparet dhe nivelin e zhvillimit te personalitetit e karakterit tone, percakton qendrimet, idete dhe pikpamjet qe i posedojme gjate jetes, percakton fatin dhe menyren e te jetuar, percakton nivelin e raporteve mes njerzeve e antareve te familjes, percakton nivelin e reagimit intelektual, emocional, social, moral, human e kombtar, po ashtu percakton nivelin egoist dhe altruist qe e posedojme, sado qe bejme perpjekje ti maskojme mendimet dhe sjelljet tona dhe te kamuflohemi pas maskave, ato flasin vete.

Mendimet, s’iqe e kane vleren e tyre permbajtesore, sipas asaje vlere na formojne, na ngrisin, na fundosin e na ndryshojne, neve dhe fatin tone gjate jetes. Mendimet tona ne esence kane permbajtje pozitive ose negative. Nese e analizojme mesazhin dhe permbajtjen e secilit mendim tonin, e rrisim më shume vigjilencen se çfare mendimesh po prodhojme, po i flasim e po i shkruajme, po i nxijme letrat e bardha apo po i ndriqojme ato, po flasim, po shkruajme diçka te vlefshme apo te pavlefshme, reale apo jo reale, te verteta apo jo te verteta rrethe situatave te ndryshme jetesore qe na rrethojne. Pa vigjilence e pa perkujdesje rreth prodhimit te mendimeve tona, rreth asaj qe e flasim dhe e shkruajme, ka mundesi reale te rreshqasim ne pellgun e mendimeve, komunikimeve dhe shkrimeve te pavlefshme, qe karakterizohen me nje energji negative dhe me nje moqal qe kundermon, jo qe nuk premtojne aspak per te ardhmen tone, por perkundrazi e rrenojne ate.

Njerezit me te gabuar e me pak te lumtur ne jeten e tyre, jane ata qe mendojne se pikepamjet e veta per nje realitet te caktuar, jane te pagabuara dhe nuk e pranojne anen tjeter te njohjes, mendimeve pikepamjeve e qendrimeve, sepse dikush tjeter, te njejtin realitet e shef ndryshe dhe ka pikepamje te ndryshme ne krahasim me ta. Per kundrazi njerezit qe kane aftesi ta kuptojne dhe ta pranojne se bota eshte shumengjyreshe e jo vetem bardh e zi dhe e kuptojne se pikepamjet e tyre nuk jane i vetmi kendeveshtrim i drejte dhe i pagabuar rrethe gjerave te ndryshme ne bote, jane njerezit me te kendshem, me te lumtur, me te thjeshte, me tolerant, me te matur, me komunikues e bashkepunues, me respektues, me te dashur e me te suksesshem ne jete.

Empiristi i madh Xhon Llok, ne pikepamjet e tija filozofike e mbeshteste mendimin i cili pohonte se:“ Sa me shume qe dyshojm rrethe procesit dhe menyres se njohjeve tona drejte se vertetes, aqe me shume i japim shance vetit ta njohim te verteten me mire e me thelle“. Mesazhi i kesaje thenje te ketij filozofi te madh anglez, kerkon kujdesin tone maksimal dhe perqendrimin e vemendjes ne cilesine dhe menyren e perceptimeve, mendimeve dhe ne cilesine e menyren e formimit te qendrimeve dhe pikepamjeve tona, ne baze te te cilave i bejme edhe sjelljet qe rezultojne po ashtu me menyren dhe cilesine e te jetuarit personal, profesional, familjar, shoqeror, politik e kombetare.

Shpeshehere, gjerat ne shiqim te pare na duken terheqese apo irituse, pore ne funde fare e verejme mashtrimin iluzor dhe cdo gje e mrekullueshme qe ishte me pare, na duket e shemtuar tani dhe anasjelltas. Shume gjera qe me duken mua te mrekullueshme, tjereve u duken te shemtuara, edhe pse e mrekullushmja dhe e shemtuara e kane te verteten e vete. Kete te vertete e fshehin dhe e kthejne me koke te poshte iluzionet.

Nese gjate procesit te ndijimit, perceptimit, mendimit dhe formimit te qendrimeve e pikepamjeve tona ndaj dukurive te ndryshme, nuk e kemi edhe nje baze te dyshimit, munde te bijme pa dashje nen ndikimin e faktoreve te shumte, qe fusin ne boten e iluzioneve te cilat na mashtrojne shume me shtremberimin e realitetit, te cilin e perceptojme dhe e perjetojme per momentin.

Sa me shume qe tretemi ne boten e iluzioneve dhe nuk e ndriqojme njohurine permes dyshimeve tona mbi vertetesine e saje, i japim mundesi formimit te mendimeve, qendrimeve dhe pikepamjeve tona te gabuara, ne baze te te cilave i organizojme edhe sjelljet e veprimet gjate jetes. Sjelljet tona qe behen nga njohurite nen ndikimin e iluzioneve te cilat kualifikohen si perceptime qe e deformojne realitetin, pa dijen dhe pa dashjen tone, na qojne drejte deshtimeve personale, familjare, shoqerore, profesionale, politike dhe kombetare.

Sukseset e ndryshme dojne kohe, durim, vullnet, dashuri, guxim, perkushtim dhe sakrifice qe t`i arrijme ato. Per aq sa i plotesojme kerkesat ti arrijme sukseset, po per aq i arrijme ato.

Nese bejme jete pa vendosur diçka te planifikuar ne vizionet tona dhe pa u perkushtuar praktikisht, nuk do te jemi ata qe deshirojme te behemi, nuk do te bejme vepra te duhura e te vlefshme dhe nuk do te arrijme ate qe e deshirojme. Mendimet e vlefshme, sa do pak te perkryera qofshin ato, e mirembajne shendetin tone emocional, intelektual, fizik, social, moral e kombtar dhe i qojne perpara proceset e ndryshme jetesore.

Ata qe vendosin ne vizionin e tyre se çfarë njerez dojne te behen, çfarë kariere, profesioni, veprash e pasurije dojne te arrijne, medoemos vizioni i tyre do te behet realitet, nese besimi, angazhimi, deshira, vullneti, dashuria e guximi e kane forcen e mjaftushme drejte realizimit te asaje qe e kane vendos ne vizionin e tyre.

Tani o kurr na duhet bashkpunimi, uniteti, mirekuptimi ne shqiptareve. Jemi para furtunave te medha. Vetem uniteti, bashkjpunimi, mirekuptimi, menquria, guximi e sakrifica mes nesh, mund te na shpetoi prej ketyre fortunave te medha qe po shkaktohen nga qarqe te ndryshme antishqiptare, ne bashkpunim me forcat destruktive te trojeve tone, qe i kemi ne skene e prapa saje.

Nje popull qe nuk meson nga historia, nga gabimet e tij, shkel mbi vlerat e veta kombtare, mbi gjakun e deshmoreve, e harron amenetin dhe idealin e tyre dhe shkaterron pa vetdije çdo gje qe gjene perpara, e shkaterron edhe veteveten. Sa shume shkaterrues te tille gjenden mes kombit shqiptar!

BIBISI: ” Rugova kishte nje vizion te qarte per te ardhmen e nje ballkani te rij dhe vdekja e tij do te jete nje sfide per rajonin. Ibrahim Rugova e beri nje kthese te madhe pasi fitoi zgjedhjet pas lufte. U bë president ne zgjedhjet e njohura nderkombtarisht”.

Agjensia e lajmeve AFP: ” Presidenti Rugova shihej si baba i kombit i cili kishte mbajtur mardhenje te ngushta me perendimin, posaqerisht me Vashingtonin. Edhe pse nuk ishte i etur per lavdata e mirnjohje, ai kishte marr nje numer te madh sosh nga organizata nderkombtare, perfshire edhe qmimin “Saharov” per liri ne vitin 1998″

Agjensia e lajmeve AP: “Asnje politikan tjeter ne Kosove nuk ishte respektuar sa Ibrahim Rugova”.

Ata qe mendojne mbeshtetur mbi kendveshtrimin simpatik, antipatik dhe nga kendveshtrimi iluzor, e kane denuar veten te jene sa me large te vertetes, sepse kendveshtrimet ne fjale jo vetem qe e deformojne realitetin por edhe hudhin ashkla zjarri mes kombit tone.

Agjensia e Lajmeve Roiters: ” Presidenti Rugava ishte Ikona e popullit shqiptar ne perpjekje per pavaresi”.

“Produkt i shpirtit dhe moralit te popullit shqiptar, ishte Presidenti Ibrahim Rugova”. Doktor Sali Berisha

” Presidenti Rugova gjate tere jetes iu perkushtua nje qellimi, por jeta e tij nuk percaktohej vetem nga ky qellim. Ai ishte baba i Kosoves dhe baba ne familjen e tij te ngusht”. Soren Jesen Petersen

” E kam njohur Presidentin Rugova per shume vite. E kam takuar ne dite te veshtira dhe ne kohe më te mira. Kam patur shume biseda te gjata me te dhe e kam patur mik”. Havier Solana

“Kosova ndoshta nuk do te ekzistonte sot pa vizionin dhe kombenguljen e Presidentit Rugova. Ai ishte një njeri i madh dhe populli i Kosoves ishte me fat qe e kishte atë si udheheqes” . Riçard Hollbruk

“Shtetet e Bashkuara te Amerikes kane humbur nje mik te vërtetë. Ne emer te popullit te Shteteve te Bashkuara te Amerikes, Unë dhe Laura i shprehim ngushllimet tona familjes se Presidentit Rugova dhe gjithe popullit te Kosoves”. Xhorxh W. Bush

“Me presidentin Rugova jam takuar shume here ne Shtepine e Bardhe. Ka qene kenaqesi sa here jam takuar, sepse çdohere me impresiononte me devoteshmerine dhe pasionin e tij per paqe, liri dhe per nje te ardhme më te mire te popullit te tij”. BILL KLINTON

Nuk ka gje më te vlefshme e më te shejte se sa permiresimi i mardhenjeve tona mes nesh ne nivel familjar, lokal, regjional e kombetar, pa e demtuar interesin e askujt, pa e neperkembur dhe mohuar autoritetin e kontributin e secilit dhe pa lejuar te na demtohen e neperkemben interesi, kontributi, vlera dhe autoriteti yne nga ata qe shkelin mbi keto parime te shejta dhe te domosdoshme per unitetin e kombit tone, per mbrojtjen e pasurise, atedheut dhe lirise, pa te cilat nuk ka perparim kombi shqiptar. Keto perqarje, divergjenca, konfrontime e perplasje te niveleve te ndryshme mes nesh nga akter te ndryshem e destruktiv demonstrojne nivelin e ulte te edukimit dhe deformimin total te tipareve te karakterit e personalitetit te tyre qe e posedojne nje pjese e madhe e aktereve te tille, te cilet sherbejne per qarqe te ndryshme antishqiptare, per ti mbrojte padrejtesisht interesat dhe autoritetin e tyre qe nuk i meritojne aspakl.

Paradoksin djallezor e kundershtues qe ka per synim rikolonizimin e Kosoves, po e deshmon haptas qëndrimi ruso-serb kundër bashkëpunimit strategjik të Shqipërisë me Kosovën në fushën e politikës së jashtme, edhe pse jemi afer dhe nje komb por i ndar padrejtesishte me kufi shqiptaro-shqiptar, edhe pse deshmon fakti se Rusia dhe Serbia kanë vetë midis tyre një bashkëpunim strategjik në fushën e politikës së jashtme, të zyrtarizuar edhe me një traktat dypalësh, perkunder qe qendrojne large gjeografikisht njera me tjetren! Mendja e politikes shqiptare ne Shqiperi e ne Kosove dhe politikes se shqiptareve ne maqedoni, serbi e mal te zi, dita dites po u verbohet dhe nuk po e ndjene rrezikun qe po e synojne ruso-serbet dhe shtetet fqinje sllavo-greke kunder shqiptareve dhe rikolonizimin pushtues te trojeve te tyre. Ku jane intelektualet shqiptar, ku jane dy akademite shqiptare, ku jane misionaret shqiptar te paqes, ku eshte shoqeria e unitetit alban UGA, ku jane shoqatat kulturo-artistike qe se ngrisin zerin dhe nuk e alarmojne situaten para rezikut te kombit shqiptar?!

Nje pjese e njerzeve, jo fort e vogel, ne mesin tone kombtar, jane sikur urithet qe i pengon depertimi i rrezeve te drites se diellit dhe sa po te deperton para syve te tyre i verbon e i alarmon tersisht ata dhe i nxjerr prej kontrollit racional duke arsyetuar erresiren fatkeqe ne te cilen ndjehen komod ata dhe fshehen pas skutave te errta qe te qendrojne sa më large drites dhe kercnojne e shantazhojne me erresire, per ta penguar depertimin e lirshem te rrezve te diellit, te cilen e shperdajne ne publik intelektualet serioz e te vertete. Kjo dukuri qe po qendron si re e zeze mbi fatin e kombit shqiptar, i ka shkaktuar deme te medha neper rrjedha te ndryshme historike dhe po i shkakton edhe sote. Fatkeqesisht!

Tani ka filluar te shperthej nje perplasje marramendese mes kombit shqiptar nga rrahagjokset qe e konsiderojne veten si te shejte, si te pagabushem, si legjendar, si hero e si veteran lufte dhe atyre intelektualeve qe bejne perpjekje ta pershkruajne sa me realisht realitetin qe i ndodhi shoqerise shqiptare para luftes, gjate luftes dhe pas saje.

Ne ato momente kur fillojme ti klasifikojme ne menyre racionale sjelljet tona dhe ti grupojme veqe e veqe, ne sjellje te cilat na shkaktojne dhimbje e turp dhe ne sjellje te cilat na shkaktojne kenaqesi e krenari, vertete ia hapim rrugen vetit dhe krijojm favore te bejme ndryshime te medha progresive gjate jetes.

Vetem qenjet e vetedijshme njerezore kan potencial, aftesi dhe fuqi, ta shnderrojne dhimbjen afatshkurter ne kenaqesi afatgjate, kure punojne e sakrifikojne per komb, atedhe e per liri. ” Nese nuk ia dalim t`i drejtojme asociacionet tona te dhimbjes dhe kenaqesise, nuk do te jetojme më mirë se kafshet dhe makinat”, te cilat udhehiqen e komandohen nga tjeret.

Nje popull qe nuk i mbeshtete veprimet e veta mbi kerkesat e arsyshme intelektuale, mbi deshiren, vullnetin dashurin dhe guximin per te ecur perpara dhe i vendosur ta fitoi lirine, unitetin e pavaresine, do te mbetet prapa tjereve, i sunduar, i pushtuar, i shfrytezuar dhe i roberuar nga tjeret. Do ti shkon jeta nen roberi, i burgosur, i turturuar, i dhunuar, dhe i vrare. Do t`ia marrin trojet, do ta perzene nga shtepite e veta, do mbetet i varfur, i mjere, duke derdhur djerse rrugeve te botes per tjeret dhe duke u asimiluar dita dites, si popull e si komb.

Ata qe thojne po bejme reforme ne arsim, ne planprograme, ne tekstet e literaturen shkollore, ne mjetet mesimore, ne metodat, format dhe teknikat e organizimit te procesit mesimor, ne hartimin e testeve te ndryshme e kombtare per cilesimin e nnxenesve, me kete kuader militantesh partiak qe e kemi ne balle te arsimit, i cili pak ose aspak eshte i pergatitur profesionalisht, pedagogjikisht, psikologjikisht, didaktikisht, metodikisht dhe moralisht e kombtarisht per keto qeshtje, te cilat kerkone angazhim serioiz dhe me kompetence profesionale, e genjejne veten, shkollen shqipe, nxenesit dhe popullin shqiptar, siq e kane genjyer qe dy dekada me radhe, se po behet reforme ne arsimin tone kombtar.

Haraqin më te madhe te pasojave qe po i ndodhin edukimit dhe arsimit tone kombtar, do ta paguajn gjeneratat qe do ti leme pas.

Vertete, eshte i shemtuar veprimi i realizimit te kenaqesise personale duke u shkaktuar deme e dhembje tjereve, ne vende qe te ndodhe e kunderta, ta perdorim veprimin e realizimit te kenaqesise per veten e per tjeret, pa i demtuar interesat e askujte. Kjo veti e mire eshte e mundeshme per njerezit qe kane karakter te forte e te edukuar si duhet, qe kane ndjenja humane e kombtare dhe qe kane ego te socializuar dhe dituri te duhur.

Derisa t`i ndeshkojme keqberseve e dukurive negative dhe krimeve te ndryshme me te gjitha mjetet e mundeshme qe i disponojme, pa e perjashtuar aske, qofshin ata politikan, klerik fetar, intelektual e qytetare te thjeshte, qofshin dhe fqinjet tane pushtues, do te jetojme ne gjendje te mjere e te varfur, ne gjendje te pushtuar, nesnshtruar e poshtruar, te burgosur, te dhunuar, te vrare e te perzene nga trojet tona, sepse asgje nuk pik prej qiellit dhe asgje e mire nuk na vije nga keqbersit e nga te huajte, po su perpoqem vete me te gjitha mjetet, pa marr parasysh koston e qmimit.

Sa shume dekorata, mirnjohje e shperblime po shperndahen sote nga kukovajkat, per lavdine e lakuriqeve te natese duke i lene ne harrese ata qe i meritojne lavdatat, mirnjohjet e shperblimet, qe nuk i kerkojne prej askujt e as prej kukovajkave.! Fatkeqesisht kohe e lakuriqeve ka ardhe dhe i ka mbuluar malet, kodrat, fushat, arat dhe tokat tona pjellore te Ilirise e Dardanise, duke i penguar te bijne mbi to natyrshem rrezet e diellit dhe riga shiu, qe tua rrisin plleshmerine e tyre!

Nuk i thuhet demokraci sistemit politik te nje shteti, ne te cilin ekzistojne njerze aq te pasur, sa kane mundesi te blejne njerze te varfur qe tu sherbejne atyre dhe njerze aqe te varfur qe detyrohen te shiten ne treg per ta siguruar buken e gojes.

Punte e mira apo te kqija qofshin ato vijne permes krijimit te shprehive tona gjate jetes, qe nga perfitimi i diturive, respekti, toleranca, dashuria ndaj punes, vetepermbajtja, atedhedashuria, sakrifica per atedhe, shprehi per t`miren e kombit dhe per t`miren e njerezimit ne pergjithesi, e shprehi tjera pozitive e negative, te cilat me kohen kalojne ne pasion. Pertaci, alkoholiqari, i droguari, amoralisti, vrastari, vjedhesi, mashtruesi, i korruptuari, lakmiqari, i pabesi, shpiuni, shpifesi dhe tradhtari, e nisin kete shemti te qoroditur ne fillim me nje shprehi te vogel, e dikur keto shprehi rriten e shumohen, perseriten e perforcohen derisa te shnderrohen ne pasione negative, te cilat më pare e shkaterrojne individin e pastaj e shkatrrojne edhe familjen dhe kombin ne pergjithesi. Pasionet qe i formojme gjate jetes, te mira apo te kqija qofshin ato, eshte veshtire pastaj te lirohemi prej tyre.

Te bejme jete dinjitoze, humane, te begatshme dhe te lumtur, eshte mire te mbeshtetemi ne formimin e shprehive dhe shkathtesive te mira, t’i perserisim e perforcojme ato, sa me shume te jet e mundur gjate jetes, derisa te shnderrohen ne pasione pozitive.
Perseritja e shprehive te mira apo te kqija qofshin, ato perforcohen ne vetedijen tone dhe kalojne nga shprehi te perditshme ne pasione gjate jetes. Pasionet eshte shume veshtire te eliminohen nga koka, edhe pse e paguajme shtrejte haraqin e tyre kur ato jane negative, apo ua vjelim frytet kur ato jane pozitive.

Krimet e ndryshme, ekonomike, shendetesore, edukative e arsimore, juridike, politike e fetare, nisin me shprehi te vogla negative, duke u rrite e perforcuar permes perseritjes se tyre, derisa te shnderrohen ne pasione. Pertaci, alkoholiqari, i droguari, amoralisti, vrastari, vjedhesi, mashtruesi, i korruptuari, lakmiqari, i pabesi, shpiuni, shpifesi dhe tradhtari, e nisin kete shemti te qoroditur ne fillim me nje shprehi te vogel, e dikur keto shprehi rriten e shumohen, perseriten e perforcohen derisa te shnderrohen ne pasione negative duke shkaterruar individin, familjen dhe kombin ne pergjithesi.

Vertete nuk ka kurrfal logjike ti thuhet kompromis, pos kompromitim i nivelit më te rende, ti thuhet fqinjesi e mire, pos nenshtrim e poshtrim, ti thuhet ndertim i paqes se perhershme, pos nje bure baroti, apo vetevrasje ne heshtje mes fqinjeve tane pushtues e kolonizator, kur ata kerkojne nga shqiptaret çdo gje jetike e vitale, kerkojne tokat dhe shtepite e tyre, kurse vete nuk jane ne gjendje te japing diçka, as sa te zijte e thonit, pos tua marrin shqiptareve gjakun e shpirtin, trupit e jeten, shtepine dhe tokat e tyre.

Nuk eshte e njerezishme t`i lidhim kenaqesite tona e ndjenjen e krenarise me krime kunder njerzimit, e kunder qeshtjes kombtare dhe dukurive tjera te shemtuara ne mesin tone, ta lidhim kenaqesine e krenarine nda prerjes ne bese te shokeve e miqeve qe i posedojme. Kurse e njerzishme eshte ta lidhim dhimbjen dhe ndjeshmerine e turpit ndaj veprave te ndyra dhe te shemtuara, ndaj pabesise e tradhtise,  e ndaj shume veprave te ndyra qe i bejne tjeret e mos t`i bejme ne.

Ata qe këmbngulin ta ruajn pandryshueshmerine e stilit te jetes se tyre, qe eshte programuar, kohe më pare, e konsiderojne si te panevojshme ti lexojne librat qe posedojne keshilla me vlere per jeten.

Pamja e jashtme e njeriut pasqyron nivelin e tipareve te karakterit e personalitetit te tij. Pasqyron tjetersimin e qenjes permes pijeve alkoholike dhe atyre narkotike, pasqyron humbjen e aftesise se kontrollimit te mendimeve, emocioneve dhe sjelljeve qe i bene ne raport me publikun. Fatkeqesisht pasqyron edhe gjendjen e zhgenjimit te nje populli, qe i duron kufoma te tilla ti ket ne balle, te cilet i japin ere kundermuse Shqiperise, Kosoves dhe mbare trojeve shqiptare!

Mendimet, bindjet, besimet, idete dhe sjelljet e reja nuk mund te zënë vend ne kokat tona, derisa ti largojme programimet e vjetruara dhe ti nxjerrim jasht sistemit te perdorimit se bashku me mendimet, bindjet, besimet, idete dhe sjelljet qe u ka kaluar koha.

Nuk eshte mire ta humbim vullnetin, dashurine dhe guximin per ti quar perpara proceset e ndryshme jetesore, sepse mund te rrezikojme ti humbim edhe ato qe i kemi arrite më pare, per shkak te humbjes se aftesive dhe mundesive ti mirembajme ne nivelin e duhur.

Nese nuk marrim vendime te ndergjegjshme dhe nuk jemi këmbengules e te vendosur per ta ndryshuar pergjithmone rrugen e pavolitshme te jetes ne te cilen gjendemi, nuk do te na hapen kurr dyert e rrjedhes prej te cilave dalin te gjitha gjerat e mira qe i kemi pritur dhe i presim perhere.

Mendimet tona apo mendimet e tjereve qe i pranojme si te verteta dhe u bindemi atyre, i manifestojme praktikisht permes sjelljeve tona. Perseritja e sjelljeve kalon ne shprehi jetesore, e shprehite kalojne ne pasione pozitive apo negative. Pasionet me veshtiresi korigjohen, qofshin ato pozitive apo negative.

Te hysh ne bisedime me armikun symbylltas, i papergatitur, i pabarabart, me duar ne gjepa dhe te marrish vendime te pandergjegjeshme e te nenshkruash verbtas per qeshtje te ndryshme kombtare, humbja, turpi dhe tradhtia eshte e sigurte. I juaj, mësuesi Isë

Ata qe pergatiten sa më shume me njohuri, shprehi e shkathtesi të cilat u shërbejnë t’i zgjidhin situatat problemore që u ndodhin gjatë jetës, ato më pak u shkaktojnë shqetësime, tronditje emocionale dhe më pak i pengojne te ecin më tutje.

Sado te volitshme qe mendojme se jane modelet e tjereve per ta ngritur veten e jeten tone ne fusha te ndryshme sipas atyre, sado qe ato modele i marrim si shembull dhe mund te na kursejne vite mundimesh e te na mbrojne te mos fundosemi ne ujvarat e jetes, jane disa momente kyqe e te rendesishme qe duhet te marrim vendime, te cilat dallojne nga modelet e tjereve.

Derisa ta zotrojme kontrollin mbi mendjen tone, deshmojme se jemi shpirterisht, menderisht, emocionalisht, moralisht, profesionalisht, politikisht, fetarisht, kombtarisht e njerzisht te pa pjekur. Lum ata qe e zotrojne kontrollimin e mendimeve te veta!

Njerezit qe hudhen ne lumin e jetes, pa vendosur më pare mire e kjarte, se ku e si do te dalin dhe deriku do te shkojne, pse po hyjne e a mund te dalin, i bjen ata ne ate pozite qe zihen ngushte shpeshehere, nga grackat e ndryshme qe ua sjelle jeta.

Nese nuk deshirojme te zihehmi ngushte ne grackat e ndryshme te jetes, nuk eshte mire te hyjme ne lumin e saje, pa vendosur më pare ne menyre te ndergjegjeshme, se ku po dojme me dale, deriku kemi vendosur me shku dhe a i posedojme mjetet, mundesite dhe aftesit apo jo, me ia arrite qellimit qe e synojme.

Aftesia e njerezve qe e ngrisin statusin jetesor dhe veten, permes perpjekjeve dhe marrjes se vendimeve ne menyre te ndergjegjeshme, eshte shume inkurajuse, premtuse dhe e suksesshme, per t`i quar perpara proceset jetesore.

Dardanet si njeri nder fiset kryesor te Ilireve, i cili bene pjese ne familjen e madhe te fiseve pellazge, kane dhene kontribute te qmuar ne civilizimin antik pellazge dhe ne themelimin e Trojes e mbrojtjen e saje. Dardanet ishin edhe themelues kryesor te Romes e Bizantit, sipas te dhenave mitologjike, parahistorike, historike e arkeologjike. Per më gjersisht lexo librin e pare Kosova- Antika, te Jusuf Buxhovit, Prishtine 2019

Fatin tone e kontrollojne pa nderprere, per te mire apo per te keq dhe e mbajne timonin e tij nen kontroll, menyra e marrjes së vendimeve, se ku do ta perqendrojme vemendjen per te vepruar diçka, ku do ta perqendrojme vetedijen ti kuptojme gjerat dhe ngjarjet qe na rrethojne dhe çfare kuptimi e vlere kane ato per ne, e ku do ta perqendrojme potencialin tone intelektual e fizik, per rritjen e rezultateve dhe sukseseve gjate jetes.

Njerezit qe e kane te kjarte se çfare dojne, marrin vendime te guximshme e gjejne menyra dhe jane te vendosur t`i bejne realitet vendimet qe i marrin.

Sherbtoret dhe puthadoret e Xhavit Halitit, Kadri Veselit, Hashim Thaçit, Adem Grabovcit, Isa Mustafes, Fatmir Limes dhe Behxhet Pacollit, se bashku me ta, nau kane ngrite ne kembe dhe po rrahin gjoks, si nje klike e vetme intelektualesh e politikanesh te forte dhe patriot te dalluar per komb, per kulture e art, per politike, per fe e per shkence! Runa e shpetona o Zote, ne shqiptareve dhe Kosoven( Dardanine), prej tyre!

Vendosmeria, deshira, bindja, vullneti i forte dhe dashuria per liri e per atedhe e Familjes Jasharaj, e pa pare kund ne bote, ia nderroi epoken kolinialiste te shqiptareve nga Serbia fashiste, permes luftes titanike dhe te guximshme ball per balle me serbian ne Prekaz, duke ia bere me dije Serbise e serbianeve, se tokat shqiptare, me gjithe Sakrificen, i kane bijte e vete qe shperthejne si vullkan dhe u dalin zot trojeve e atdheut te shqiptareve.

Perpos fakteve mitologjike, parahistorike, arkeologjike,“ faktet historike te cilat nxjerrin ne pah se te ashtuquajturat mbindertime shoqerore e politike helene dhe romake, pashmangshem lidhen me shtresimin pellazg, jo vetem si “takim rasti”, por si pjese e nje themeli qe mbi te cilin ishin vendosur bazat e antikitetit”, Virgjili: Aneida, libri III, cituar nga Buxhovi ne librin e tij Antika, fq. 173, Prishtine 2019. Virgjil Maroni, poet romak, lindi afer Mantoves ne vitin 70 para eres sone. Studjoj ne Rome per retorike e filozofi. Krahas veprave tjera “Bucolica”( Kenge baritore), ai la edhe poemen “Eneida”, ku tregohet per peripecite e udhtimit te herojt trojan Eneut, i cili perpara se te arrinte ne Lat per ta formuar mbreterine e tij ne tokat latine qendroi per pak dit ne Butrint. Më gjersisht per kete lexo Jusuf Buxhovin, Kosova libri I Antika, Prishtine, 2019

Nuk ka veper më te madhe njerzore se sa tu sherbesh njerzeve dhe te punosh per te miren e tyre. Kete veper madhore e bejne ata qe i kane kaluar lakmite e qoroditura personale, duke u ndjere te plotesuar se bashku me kenaqesite e tjereve.

Nese i percaktojme vetit qellime dhe e dijme se kah po shkojme, qellimet tona i arrijme me sukses.

Edhe perkunder perpjekjeve heleno-bizantine e latino-romake t`i humbin gjurmet e gjuhes se pellazgeve, mitologjise, parahistorise, historise dhe mbetjet arkeologjike te tyre, ishin perpjekje te kota. Per ta vertetuar kete barbarizem heleno-bizantin e latino-romak qe behej kunder civilizimit e gjuhes se pellazgeve, mjafton ta rikujtojme kerkesen e drejte dhe shume me vend te Zhan Klod Faverial kur thoshte: “ ne vend qe te nxjerrim prej shqiptareve fjale te huazuara nga gjuhet latine dhe greke, a mos do te ishte më mire t`i shihnim ato te huazuara prej latineve dhe grekeve nga gjuha pellazgjike e cila kalon ne menyre te pakushtezueshme si gjuha e parë e ardhur ne Itali dhe ne Greqi, te cilen shqiptaret e percjellin natyrshem si e vetmja gjuhe e ruajtur deri ne ditet tona”, Zhan Klod:” Historia( më e vjeter) e Shqiperise, Tiranë fq.37, cituar sipas Jusuf Buxhovit ne librin Kosova- Antika, fq 154, Prishtine 2019.

Tipat e njerzve me karakter te forte e te mire, nuk i fyejn e nuk i paragjykojne tjeret, nuk merren me etiketime e thash e theme ne dem te tjereve, por ua thojne troq te verteten ne sy, ashtu si e meritojne secili, nuk rrahim gjoks qe jane mbi tjeret por ballafaqohen me te verteten, i luftojne dukurite negative personale e shoqerore kudo qe gjenden ata, i perkrahin e i stimulojne dukurite pozitive, i perkrahin me çdo kusht akteret qe demonstrojne vlera edukative, intelektuale, morale, humane, sociale, politike, fetare e kombtare.

Forca dhe miresia e karakterit te persanave, manifestohet permes punes dhe sjelljeve te matura, permes grumbullimit te diturise dhe mbrojtjes se saje , permes respektimit te edukates dhe arsimit, kultures dhe tradites kombetare, permes atedhe-dashurise dhe sakrifices e flijimit per atdhe, permes respektimit te deshmoreve dhe gjakut te derdhur te tyre dhe permes fjales se dhene dhe mbajtjes se saje, permes qendrimit vertikal e jo horizontal dhe permes ballafaqimit me situata te veshtira.

Nuk eshte mire te behemi ciceron te oborreve mbreterore dhe anarhive partiake per interesat tona, per egoizmin e pa socializuar dhe humanizuar qe mund ta posedojme. Nuk eshte mire te heshtim si te vdekur para keqeperdorimeve, korrupcionit e deformimeve te ndryshme shoqerore e kombetare, sepse demet jane te perbashkta, qe do te kuptohen heret ose vone.

Per lashtësine e pellazgëve, edhe Derada, edhe Samiu, perpos tjereve kane folur ne veprat e kumtesat e tyre, se:” Pellazget janë më i vjetri i kombeve ariane t`Evropes”, permes mbeshtetjes “ne baze te shume shenjave te gjuhes, qe e kane folur pellazget, e cila i perngjane gjuhes qe e flasim sot”. “ Emrat e perendive qe u faleshin pellazget, më vone i ka marr mitologjia Greke dhe ajo e Romaneve, se bashku me shume fjale tjera qe i ka ruajt historia e emrave te vendeve, te cilat gjasojne ne fjale shqipe dhe deshmojne se pellazget mija vjete më pare, kete gjuhe e kane folur sikur qe e flasim ne sot…”. Ne Kongresin e XII te Orientalisteve ne Romë, mbajtur ne vitin 1899, Derada ne kumtesen e tij e tha edhe kete per gjuhen shqipe:” Gjuha shqipe rri menjean, si nje gjuhe origjinale, e pandryshushme dhe jo e perzire ne trung te saje me gjuhe si sanskritishtja, greqishtja, latinishtja dhe gjuhe tjera qe rrjedhin syresh… Vihet re, në nje menyre te dalluar e te qarte tek ajo, nje natyre vetmitare ndaj gjuheve te siperpermendura dhe unë nuk di, as pak as shume, nese nga shume gjuhe tjera ne Bote, ka ndonje qe mund t`i ofrohet”.

Atë që e kemi arritë dhe atë që kemi deshtuar ta arrijmë, eshte rezultat i nivelit edukativ, mendimeve, bindjeve dhe veprimeve tona, ku si produkt i tyre jemi edhe ne, janë veprat tona, sukseset dhe deshtimet.

Mirenjohjet e shperblimet qe u kushtohen gjerave te vogla apo cikrrimave te dites, deshmojne se eshte hequr dore nga vlerat e medha dhe virtytet e rralla njerzore.

Pikpamjet, idete, hipotezat dhe tezat qe i pergjigjen mese miri organizimit te proceseve te ndryshme jetesore, jo vetem qe duhet te degjohen, te lexohen e te shqyrtohen, por ato duhet edhe te perjetohen praktikisht, te ndjehen emocionalisht e shpirterisht, qe te realizohet fati i tyre. Nese ato nuk vlojne ne venat tona, nese nuk na frymezojne zemren dhe mendjen, nuk kane kurrfar vlere praktike per jeten tone.

Kundershtari yne më i madh per te ecur perpara eshte besimi femijeror dhe pritja, se njerezit do te na trajtojne me drejtesi. Drejtesia vjene rralle here tek ata qe e presin dhe besojne ne te si femije duke ngecur ne vend, derisa ajo te vije te ta. Drejtesine, lirine, mbrojtjen e tyre dhe te mirat qe i posedon jeta, duhet ti arrijme vete me te gjitha mjetet e mundeshme, sepse ato nuk vijne vetevetiu nga askush.

Dita dites po vertetohen fakte e gjurme te ndryshme dhene civilizimit njerzore nga ana e pellazgeve, dardaneve, fis ilir dhe ilireve ne pergjithesi, paraardhes te arberoreve e shqiptareve, sipas disa autoreve qe nga antikiteti e deri më sot, te cilet jane mbeshtete ne te dhenat mitologjike, historike, gjuhesore, arkeologjike e permes shume argumenteve tjera. Civilizimi pellazgo- ilir neper periudha te ndryshme, gjithnje e më shume po deshmohet edhe si promotor i civilizimit heleno- bizantin dhe latino-romak, te cilet i kane pervetesuar si te tyre, vlerat civilizuese pellazgo-ilire, permes manipulimeve te fakteve e argumenteve te ndryshme mitologjike, historike, gjuhsore e arkeologjike.

Politikanet tane shqiptar andej e ketej kufijeve tersisht ia kthyne shpinen akademikut prof. Dr. Esat Stavileci dhe nuk e konsultuan asnjehere sa ishte gjalle rreth  ideve te tij brilante e pikpamjeve shkencore per zgjidhjen e qeshtjes sone shqiptare ne gadishullin Ilirik, i cili e kishte deshmuar veten, si intelektual i kalibrit europian e më gjere dhe naj la ne sherbim idet e tij per menyren e zgjidhjes se qeshtjes sone kombtare, te cilat kane kaluar ne harrese.

Kshilltari më i mire i korigjimit te mendimeve dhe sjelljeve tona personale eshte zemra. Po te komunikojme mire e drejte me zemren, ajo nuk na lejon te bejme gabime gjate jetes, sepse gjerat qe nuk deshirojme te naj bejne tjeret, zemra na keshillon qe tjereve te mos u bejme gjera te padeshirueshme. Nese nuk kshillohemi mire e drejte me zemren, bejm gabime te medha njerezore, humane, morale e kombtare.

Nuk vlersohet si politike e vlefshme, vizionare dhe kombtare, politika qe shkele mbi gjakun e deshmoreve, e shkaterron pasurine kombetare, e varfron vendin dhe i lene pa pune e rrugeve rinine shqiptare. I shkaterron institucionet kryesore ne fushen e arsimit dhe edukimit, ne fushen ekonomike e shendetesore, ne fushen juridike e policore, ne fushen politike, fetare e kulturore dhe më gjere.

Pa e ndryshuar menyra e mendimeve, bindjeve e veprimeve tona te disfavorshme, si individ, si familje, si kolektivitet e si komb, jemi te vet denuar qe te jetojme e veprojme edhe matej ne kete gjendje aspak te lakmuar, perplote halle e probleme te pazgjidhura ne nivel personal, familjar, kolektiv e kombetar, perplot varferi , padrejtesi, korrupcion e ngecje ne te gjitha fushat jetesore, brenda e jashte kufijeve, ne mbare trojet shqiptare.

Ne doren tone personale, familjare e kombtare eshte te mos u shkojme prapa dhe te mos i perkrahim llaskucet, sahanlepiresit, shkurtepamsit, puthadoret, te korruptuarit e tradhtaret qe shkelin mbi gjakun e deshmoreve, mbi idealin e tyre, mbi lirine e vendit, qe e varferojne dhe e shkaterrojne shtetin, qe e lene rinine tone rrugeve, e lene te largohet nga vendi, per ta siguruar nje kafshate buke rrugeve te botes, duke ia kthyr shpinen pergjimone vendlindjes dhe atedheut te tyre.

Ata qe udhehiqen nga orekset e ndryshme dhe shprehite e pasionet negative, nga paragjykimet e thash e themet, nga frika, zemrimi e hidherimi i pa arsyshem, nga xhelozia ndaj tjereve apo mbisundimi ndaj tyre, nuk kane mundesi assesi t`u shmangen dështimeve e dhëmbjeve shpirtnore gjatë jetës. Ne te kunderten, ata qe udhëhiqen nga arsyja, durimi, këmbëngulësija, qëndrueshmërija, deshira, guximi, vullneti, menquria dhe dashuria për t’i luftuar dështimet permes punes , planifikimit dhe angazhimit praktik, per ta dhembjet jane më te perballushme, deshtimet me te vogla, sukseset më te medha, raportet mes njerezve më te mira, respekti, mirekuptimi, bashkpunimi, toleranca dhe dashuria më te thella.

Sa shume kemi nevoje per ndryshime personale e kolektive.
Per ta bere kete, më pare duhet te kuptojme se çka duhet ndryshuar e çka jo. Nese nuk bejme perpjekje per ndryshime dhe te kuptojme se çfare duhet ndryshuar, mbesim ne nivelin e ndryshimeve spontane e te paplanifikuar, te cilat behen nen ndikimin e instikteve dhe faktoreve qe ndikojne ne menyren e mendimeve dhe veprimeve tona, te cilat e pengojne rrjedhen e natyrshme dhe te vetedijshme te ndryshimeve progresive gjate jetes.

Sipas shkalles se dinjitetit tone dhe nivelit intelektual, emocional, human, moral, personal, familjar e kombetare qe e posedojme, edhe nivelin e jetes te tille e kemi.
Ne ditet e sotit po manifestohet dinjitet e nivel i ulte politik, intelektual, fetar, profesional, personal, familjar dhe kombetare ne raport mes nesh si komb, e ne raport me tjeret jashte vendit. Gjithashtu po tregojme dinjitet e nivel te ulte intelektual, emocional e profesional edhe ne raport me qeshtjet e ndryshme ekonomike, shendetesore, edukative , arsimore , juridike e fusha tjera jetesore, ku nuk ka mbete asnje fushe e cila dallohet me dinjitet e nivel te larte njerezor e kombetar te organizimit.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lini një Përgjigje