Forca e dhimbjes dhe kenaqesise imponon menyren e sjelljeve tona

Sa shume te liga, sa shume krime ekonomike e njerezore, sa shume korrupcion, prostuticion e trafikim me qenje njerezore, sa shume papunesi, varferi, padrejtesi e keqperdorime mes njerezve ne bote, e mes kombit tone shqiptar po behen!
Pas kesaje befasie, lindin pyetjet: Cila force eshte ajo qe i bene disa njerze te sillen keq, egersishte, panjerezisht dhe pa kurfar keqardhje, turpi e pa kurrfar dhimbje, ndersa ne anen tjeter disa njerze te sakrifikojne dhe ta dhene jeten e tyre, per te shpetuar jete njerzish dhe per t`i perkrahur ata? Çfare force e krijon nje hero, nje atedhetar e nje kombtar dhe çfare force e krijon nje pis, kriminel, vrases dhe nje tradhtar e shpiun, ose nga ana tjeter nje kontributdhenes? Çfare force e percakton dallimin mes sjelljeve njerzore e antinjerzore?
Duhet kuptuar se çenjet njerzore, çdo gje qe e bejne, e bejne per nje arsye, edhe kure nuk e njohin arsyen ne shume raste dhe nuk jane te ndergjegjesuar mire per ate qe e bejne. Prapa veprimeve te qenjeve njerzore qendron nje force e vetme drejtuse. Kjo force drejtuse qe kontrollon sjelljet tona ka qene, eshte dhe do te jete dhimbja dhe kenaqesia.
Forcat qe na kontrollojne e na drejtojne, varet kryesisht nga ne, se me cilen force e lidhim dhimbjen e kenaqesine tone. Dikush e lidhe kenaqesine e vete me dhimbjen qe ua shkakton tjereve, e dikush e lidhe me ndihmen e perkrahjen qe ua bene atyre. Dikush kenaqet me krimet e veta kunder njerezimit, dikush ndjene dhimbje e nuk bene krime. Dikush kenaqet e krenohet kur sakrifikon per tjeret, dikush ndjene dhimbje e nuk e bene sakrificen.
Lexusi im i dashur, nuk eshte e njerezishme t`i lidhim kenaqesite tona me krime kunder njerzimit, e kunder qeshtjes sone kombtare dhe dukurive tjera te shemtuara, por ta lidhim dhimbjen dhe ndjeshmerine e turpit per veprat e ndyra dhe te shemtuara, qe i bejne tjeret dhe mos t`i bejme ne. I juaj, mësuesi Isë

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lini një Përgjigje