Disa shqiptare i bashkon ideali per atedhe e per liri, disa tjere i bashkon interesi per pasuri, amoralitet e per tradhti

Nje popull qe e bashkon ideali per liri e per atedhe, i meriton te dyja dhe nje te ardhme te ndritur, mbushur perplot begati, lumturi e dinjitet njerezor.
Popullin qe e perqajne mes veti interesat personale, grupore, partiake, regjionale, fetare e politike, e meriton roberine. Ai nuk e meriton atedheun, lirine dhe i humbe te gjitha edhe dinjitetin e vete.
Sote ne trojet shqiptare po mbreterone perqarja mes nesh, duke i zhgenjyer te gjithe ata, qe sa do pak ne zemrat e ne shpirtin e tyre i ka bashkuar ideali per liri e per atedhe, per bashkim te trojeve dhe per vendosjen njehere e pergjithmone te krenarise se ketije kombi, te cilen nuk e kemi arrite qe 2000 vite me radhe.
Si po duket geni i shqiptarit eshte griposur thelle me smundjen e perqarjes, me lakmine e tradhtine per interesa personale, grupore, partiake e fetare ne dem te qeshtjes sone kombetare, e ne favor te fqinjeve tane pushtues dhe ne favor te grabitjes dhe shkaterrimit total te vendit.
Lexuesi im i dashur eshte koha mese e domosdoshme ta sherojme njeher e mire genin tone te griposur thelle nga smundja e interesave personale, nga plaqkitjet e keqeperdorimet e pasurise sone kombetare, nga smundja e perqarjes mbi baza partiake, fetare, politike e regjionale dhe nga smundja e korrupcionit, lakmise, pafytyrsise dhe tradhtise. I juaj, mësuesi Isë

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lini një Përgjigje