Nuk eshte mire te shpresojme se jemi ne enderr edhe kur armiqte na shkaterrojne atdheun dhe jeten

Gomari shpresonte se mos eshte ne enderr edhe pse ujqerit e kishin ngrene trupin e tij deri tek qafa. Fatkeqsisht truri i disa njerzve dhe politikaneve ne mesin tone kombtar i ka rrenjet ne stomak e jo ne sistemin nervor qendror. Kjo pjese e njerezve dhe politikaneve me rrenje te tilla trunore, eshte fatkeqesia jone më e madhe kombetare.
Keta njerez e politikan, fatkeqesisht e kane marr fatin e atdhedheut tone dhe kombit shqiptar ne duar te veta dhe po bejne perpjekje, ta marrin bajrakun e te paraqiten mbrojtese te interesave tona kombtare dhe mbrojtes te miqesise mes nesh e miqeve tane shekullor SHBA-s dhe disa qendrave vendosese europiane, thua se kombi shqiptare nuk po e ditka, ke e ka mike e ke e ka armik, kush i mbrone e sa i mbrone interesat tona kombetare e kush po i shkaterron ato! Nje perpjekje e tille, sa eshte ironike e qesharake, po aqe eshte edhe e demshme e shkaterruse, sepse po keta “mbrojtes” me rrenjet e trurit te tyre ne stomak, te interesave tona kombtare e miqesise mes nesh e miqve tane e SHBA-s, jane rremihesit e interesava ma vitale te kombit shqiptar, jane rrenusit dhe keqperdorusit e ligjeve dhe kushtetutes shtetnore, jane te korruptuarit më te medhej ne Ballkan, Europe e ne bote, jane mafioz drogash, trafikante qenjesh njerezore dhe bosa te prostitucionit dhe jane te atille qe e kane shemtuar demokracin ne permasa qesharake ne hapsiren tone shtetnore e kombtare. Jam mase i bindur se me kete kategori njerezish e politikanesh qe i kemi ne balle te skenes politike e kombtare, nuk mundet te mbrohet shteti, te perparoi e te zhvillohet kombi yne shqiptar, qofshin ata intelektual, akademik, politikane e fetare, te cilet rrenjet e trurit te tyre i kane ne stomak e jo ne sistemin nervor qendror. Eshte shume veshtire ta mbajme gjate miqesine shekullore, qe e kishte populli yne me SHBA-te dhe me disa vende europiane me ndikim serioiz.
Lexuesi im i dashur, eshte turpi ma i madhe kombetar, t`i serviremi miqeve tane shekullor si “mbrojtes” miqesije mes nesh e tyre, kurse ne esence ta kemi mbrojtjen e interesave tona personale, banale e te ulta aspak njerezore dhe ne te kunderten shkatrrimin e interesave kombtare , nen masken e kamufluar “miqesore” me SHBA-an e me disa vende europiane. Miqte e vertete, nuk besoje qe deshirojne miqesi me hajna, me keqperdorues te ligjeve e kushtetutes, me te korruptuar, me trafikante drogash, me shkaterrues te interersave kombtare dhe tradhtar te kombit, qe i kane rrenjet e trurit te tyre ne stomak e jo ne sistemin nervor qendror, siq i kane njerzit normal te botes dhe jane te ngritur njerzishte ne fushen e edukimit intelektual, emocional, moral, social e kombtar. I juaj, mësuesi Isë

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lini një Përgjigje