Dialogu me Serbine, kompromis apo kompromentim i Kosoves dhe shtetit te saje

8. 06. 2020

Sa e sa dialogjet jane bere me Serbine brenda qinda viteve, ku ne vend te kompromisit te natyrshem, te drejte, njerezor e parimor, pala shqiptare ka perfunduar me kompromentim, nenshtrim, perulje, poshtrim, masakrim e perzenje te popullates se saje nga trojet dhe shtepite e veta, qe sot gjenden nen pushtimin serb, malazez, maqedon, grek e tje.

E njejta fatkeqesi po perseritet edhe tani qe dy dekada me radhe, ku dialogu me fqinjet e sidomos me Serbine, ne vend te kompromisit parimor qe nuk shkelen parimet e se drejtes dhe njerezores, perfundon me kompromentim dhe ne deme te Kosoves, shtetit , teritorit dhe popullates se saje, me animin nga pala serbe e pales ndermjetesues nderkombtare, sikur Kosova te ishte pushtuse e Serbise e Serbia viktime e saje.

Tere ky kompromentim qindavjeqar i perseritur nga dobesite e shumta dhe qyqarlleku e paturpesia e perfaqesueseve te Kosoves ne dialog me Serbine e fqinjet tane pushtues, kuptohet edhe me ndermjetesimin djallezor e te padrejte te pales nderkombtare, posaqerishte me ndermjetesimin e Europes, ne vend te kompromiseve parimore, quan ujte padrejtesisht perhere ne favor te fqinjeve tane pushtues greko-sllav.

Gjate ketyre proceseve, pala shqiptare ne raport me fqinjet tane ne vend te kompromiseve parimore e njerzore, ka perfunduar me kompromentime te medha , si pasoj e humbjes mbi 80% te teritorit te vet per favoret e greko-sllaveve te ardhur ne gadishullin tone ILIRIK.

Pasoj e kesaj humbje, ndodhen malltretimet, burgosjet, torturat, vrasjet, masakrat dhe perzenja me dhune e popullates shqiptare nga trojet e veta, me tendence perseritje, sa here tu vije shansa per ta bere kete fqinjet tane pushtues greko-sllav, do ta bejne.

Ne te gjitha bisedimiet mes pales kosovare dhe asaj serbe, pala kosovare nuk eshte trajtuar e barabarte me palen serbe ne dialog, por eshte trajtuar pale nenshtruse, e majorizuar nga Serbia, sikur Serbia te ishte viktime e Kosoves, duke i dhene llogari kerkesave te saje, gjithnje ne disfavore te Kosoves, shtetit, teritorit, pasurise kombtare dhe ne disfavor te popullit te saje.

Pala kosovare eshte deshmuar perhere duke heqe dore padrejtesishte, paturpesisht e tmerresisht nga nevojat dhe perparesite qe i kane takuar Kosoves, teritorit , shtetit dhe popullit te saje, gjithnje ne fovor te Serbise e ne deme te Kosoves, duke i premtuar per dialogun e ardhshem Trepçen, Liqenin e Ujmanit dhe Veriun e Kosoves deri te mesi i Ures se Ibrit mes permes Mitrovices.

Deshmi per keto leshime te ulta e kriminale eshte nenshkrimi i rregullimit te demerkacionit me Malin e ZI, per ti kaluar asaj mbi 8200 hektar toke te Kosoves, nenshkrimi i asociacionit te komunave serbe, me kompetenca shtetnore ne dem te shtetit te kosoves dhe popullates se saj, e cila edhe sote e kesaj dite pengohet nga kriminelet serb te kthehet ne trojet e ne shtepite e veta ne veriun e Kosoves, ndersa ne anen tjeter ato teritore kolonizohen me kolon serb, kriminel te luftrave qe kane ndodhe ne Jugosllavine e atehershme dhe qe kane ardhe ne teritorin e veriut te Kosoves per ta kolonizuar ate teritor.

Edhe sote pala kosovare ne dialog me Serbine, ne vend te dialogut te barabart e parimor, po tregohet e gatshme tia vari lakun vetevetes, popullates se saje, shtetit dhe teritorit te Kosoves per favoret e Serbise, permes kompromentimit te vete ne dialogun e kompromentuar pa kurrfar kompromisi parimor, per tia derzuar Serbise ne marrveshjen finale veriun e Kosoves, Liqenin e Ujmanit, Trepçen, ndarjen e Mitrovices mes per mes saje, nenshkrimin per ekstra teritor ne favor te kishave ortodokse serbe, per ta blere paqen e serbise me qmimin vdekjeprues per Kosoven , shtetin dhe popullaten e saje.

Pala kosovare ne vend te kompromisit parimor per ta ndeshkuar gjenocidin serb ndaj shqiptareve, per ta ndeshkuar grabitjen e teritoreve shqiptare nga Serbia, per ta ndeshkuar perzenjen e shqiptareve nga trojet e veta, per ta ndeshkuar vrasjen e pa fajshme te popullates civile, dhunimin e 20 mije nenave e motrave shqiptare dhe djegejen e qinda e mija shtepive ne Kosove, vjedhjen dhe shkatrrimin e pasurise se qytetareve shqiptar, ajo ne dialog kompromentohet edhe më shume duke i ofruar favore Serbise ne dem te Kosoves, qe te duket më kavalere sesa pala serbe para pales ndermjetesues nderkombtare.

Perfaqesuesit e Kosovare kurre nuk kan qene te pergatitur si e sa duhet dhe te gatshme ta kerkojne te drejten e vete, te drejten e Kosoves dhe popullit te saje, qe ligjesishte e njerzishte i takon dhe te mos leshoi pe gjate dialogut per ta dhene padrejtesisht pjesen e vete ne favor te Serbise, gje te cilen nuk e ben kurr Serbija dhe nuk ia lejon vetit te kompromentohet para pales kosovare duke i dhuruar teritor serb per marveshje paqesore me Kosoven qe e trajton si teritor te vetin serb.

Pala kosovare asnjehere nuk e ka deshmuar veten se e kupton drejte kompromisin parimor , kompromisin e njeanshem dhe kompromentimin, ne raport me palen serbe dhe fqinjet tane pushtues greko-sllav.

Ajo ne vend te kompromisit parimor me palen serbe e me palet tjera ne dialog, e ka zgjedhur kompromentimin e vete, kompromentimin e shtetit, kosoves, teritorit te saje dhe popullit kosovar, duke hequr dore paturpesisht e panjerzisht nga deshirat dhe nevojat legjitime jetesore te popullit shqiptar, e cila nuk i ka dhene logari asnjehere popullit te vete per shume qeshtje dialoguse ne dem te te popullit shqiptar.

Populli e thote nje fjale qe i shkon shume pershtati pales kosovare ne dialog: “ Kush vepron kunder vetevetes dhe kunder te drejtave parimore te popullit te vete, do ti ngritet peshe dhe do ti rrebelohet kunder tij, perpos popullit edhe trupi i tij qe i takon, nese nuk kane vdekur per se gjalli trupi i tij dhe populli te cilit i takon”. I juaj, mësuesi Isë

 

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lini një Përgjigje