Ata që iu bashkuan secilit pushtet para e pas luftës, janë kategoria më e ultë e njerzëve

17. 07. 2020
Kategoria më e ultë e njerëzve në mesin tonë, ishin dhe mbetën ata/ato që iu bashkauanë secilit pushtet, para e pas luftës dhe pa pikë fytyre rrahin gjoks në emër të dëshmorëve e çlirimtarëve, edhe pse nuk e kanë zbraz asnjë plumb në ballafaqim me pushtusin serb, i cili vrau, poshtroi, dhunoi, masakroi dhjeta, qinda e mija shqiptar, femijë, burra, gra, pleqë e të rij, dogji e rrënoi qinda e mija shtëpi, helmoi puse e plaqkiti pasuri i nxori me dhune shqiptarët nga shtëpitë e veta për ti trtë rrugëv të botës.
Kjo kategori është rendit paftyrësisht në radhët e para të veteranëve të luftës, edhe pse nuk janë dëshmuar për asnjë qastë si pjesemarrës në një betej të vetme, si luftetar e luftetare, si mbrojtës të popullit e të vëndit, si çlirimtar trima e trimnesha dhe si guximtar e guximtare, pa e mrr asnje plagë në trup quditërisht dhe asnjë antar të familjes pa e humb në luftë, por në vij të parë si veteran lufte! Paqin faqen e zeze, sepse nuk shkojne bashk te jesh edhe veteran edhe llaskuc, edhe zagar, edhe zhvates i buxhetit të Kosovës!
Bindja ime përsonale është se kjo kategori e ultë njerëzish në mesin tonë e në mesin e veteranëve, ia kanë humb vlerën luftës çlirimtare, UÇK-es, shtetit që është fituar me gjakun e dëshmorëve, Kosovës ia ndërruan vendin nga viktimë që ishte në raport me Serbinë, e shndërruan Serbine si viktimë e sajë. E varfëruan popullin skajshmërisht, përmes instalimit të korrupcionit në skenën tonë politike, përmes krimit të organizuar, përmes vrasjeve politike, përmes nepotizmit apo familjarizmit, përmes militantizmit partiak, amoralitetit e narkomanisë, përmes shitjes së pjesëve të atdheut dhe duke shemb çdo vlerë e duke na shitur mend e rrahur gjoks para nesh, si njerëz te vlerave madhore!
Kjo është hiq më pak, se një fatkeqësi që ia sollën Kosovës, ata që iu bashkangjitën secilit pushtet para e pas luftës për interesa të ulta përsonale, familjare, partiake, karieiste, krjtësishtë anti njerzore e anti kombtare, duke perbaltur e duk shkelur mbigjakun e dëshmorëve dhe amanetin e tyre, që na e lan për liri e për atdhe! Ripostim. I juaj, mësuesi Isë
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lini një Përgjigje