Sa pak kemi kujdes me thjerzat, permes te cilave e perceptojme boten, njerzit dhe veten

 

 

  1. 07. 2022

 

Thjerzat jane ato qe e percaktojne menyren se si e perceptojme boten, njerzit dhe veten. Pa e ndryshuar veten dhe tjerzat, me te cilat e perceptojme boten dhe njerzit, nuk mund te bejme ndryshime cilesore, te mire e te favorshme per ne. “Per ta ndryshuar veten ne menyre efikase, fillimisht duhej te ndryshonim perceptimet tona” dhe thjerzat permes te cilave perceptojme. Po se respektuak kete kerkese parimore, i pamundeshm do te jete ndryshimi kualitativ i atyre situatave te cilat nuk i pergjhigjen kerkesave tona gjate jetes. Sa shume kemi nevoje per ndryshime progresive, ne shqiptaret dhe gjithe bota njerezore!

 

Nga kurreshtja ime personale linde pyetja, se a kane nevoje apo nuk kan ti kontrollojne thjerzat me te cilat e perceptojne boten, njerzit dhe veten, lideret e partive opozitare se bashku me deputetet e tyre te parlamentit te Kosoves? Nese nuk kane nevoj ta bejne kete kontrollim te thjerzave, me te cilat e perceptojne realitetin e kesaje bote, realitetin e njerzeve, realitetin e vetevetes dhe realitetin e veprimeve te Presidentes Osmani, Kryeministrit Kurti dhe kryeparlamentarit Konjufca, linde pyetja tjeter per lideret dhe deputetet opozitar te parlamentit!

 

Pyetja e radhes na imponohet tua bejme lidereve dhe deputeteve te tyre opozitar, se me cilat thjerza po sherbehen per ta perceptuar realitetin e botes, njerzeve, vetes, Presidentes Osmani, Kryeministrit Kurti dhe Kryeparlamentarit Konjufca, sepse thjerzat imponojne edhe menyren e te perceptuarit?! Nese i perdorin akteret ne fjale, thjerzat qe mbeshteten ne kendveshtrimin antipatik dhe simpatik, perceptimet nga keto kendveshtrime e permbysin me koke te poshte pershkrimin real ndaj botes, njerzeve, vetevetes dhe ndaj personaliteteve politike qe u ceken me larte. Permes kendveshtrimit te ketyre thjerzave, interpretimi i realitetit shkilet pa meshirshem  me dy kembet nga akteret opozitar.

 

Po ne kete menyre abuzohet me realitetin, nese akteret ne fjale perdorin kendveshtrimin e thjerzave korruptive, nepotiste, dhe thjerzave te krimit te organizuar, ne te cilat dukuri jane zhyte e myte qe dy dekada me radhe sa ishin ne pushtet. Po ne kete menyre abuzohet me interpretimin e realitetit ne fjale dhe shkilet me dy kembet mbi te, nese perdoret kendveshtrimi i thjerzave, qe per baze e kane xhelozine, urrejtjen, inatin, karieren dhe zhvatjen e vendit, qe nuk kane lene gje pa bere per te keq per dy dekada me radhe kunder vendit, kunder shtetit, kunder popullates dhe kunder pasurise shtetnore e kombtare.

 

Kujdesi, se me cilat thjerza po sherbehemi gjate jetes, per ta perceptuar boten, njerzit dhe veten eshte i domosdoshem dhe vlene per te gjitha kategorite e njerzeve, profesioneve, politikaneve, klerikeve, shkenctareve, artisteve, poeteve, shkrimtareve,individeve, familjareve, prinderve, menagjereve, mesimdhenesve, edukatoreve, mjekeve, ekonomisteve,ingjinjereve, arkitekteve, piktoreve muzicienteve, juristeve, policeve dhe ushtarakeve etj. I juaj, mesuesi Ise

 

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lini një Përgjigje