Demet qe ia sollen Kosoves lideret politik se bashku me deputetet opozitar kure ishin ne pozite

 

 

  1. 05. 2022

 

Lideret politik se bashku me deputetet opozitare qe po zhurmojne sot ne Parlamentin e Kosoves, mos kane harruar ose po paraqiten si harraq, per demet e pariparueshme qe ia sollen Kosoves per dy dekada me radhe, sa ishin ne pushtet?! Une mendoi se nuk kane harruar, as nuk po paraqiten si harraq, por jane te kompromituar skajshmerishte para popullit ne pergjithesi e para Kosoves ne veqanti. Vetem pjesa e komprimituar e elektoratit  per interesa te ulta personale i ka dhene vote dhe mund ti jep edhe tani, kesaj kaste te kompromituar te politikes sociopate.

 

Kjo opozite e kompromituar me politiken e vete sociopate, mendon gabimisht se kompromitimet e tyre i ka harruar populli i Kosoves. Jo, as sesi nuk i ka harruar demet katastrofale qe ia solli Kosoves, shtetit dhe popullates se saj, kjo opozite zhurmaqesh, shpirt trazuarish e me sjellje prej trazavaqeve, duke demoluar inventarin e Parlamentit me shishe xhami. Nuk harrohet kurr nga populli korrupcioni, nepotizmi, dhe krimi i organizuar ekonomik, shendetesor, arsimor e Juridik, qe ia solli peshkesh tragjik Kosoves kjo opozite zhurmaqesh e trazavaqesh!

 

Nuk e harron kurre populli i Kosoves, kompromitimin e kesaje opozite zhurmaqesh, kure ishte ne pozite, qe pala kosovare ne dialog heqi dore nga deshirat dhe nevojat me rendesi jetesore te popullit, duke pajtuar me ate qe nuk i ipet asgje nga pala serbe ne dialog, kurse vete jipte çdo gje qe i kerkohet, edhe pse shkonte tmerresishte ne dem te Kosoves, shtetit dhe  ne dem te popullit te saje, siq ka ndodhe perhere me palen kosovare ne dialog me palen serbe!

 

Pala kosovare ne dialog me Serbine, qe kure ka filluar dialogu e ka perqafuar marrezishte kompromentimin dhe deshtimin,ne vende te kompromisit, mes gjerave qe me te drejte e ligjerishte dhe moralishte i kane takuar dhe i takojne Kosoves dhe popullit te saje, e asgje nuk I ka takuar e nuk i takon Serbise pushtuse, gjakatare e gjenocidale!

Ja disa pranime kompromentuse ne mes te shume kompromentimeve tjera qe i ka pranuar pala kosovare ne dialog me Serbine sa ishte ne pushtet, tmerresishte ne dem te interesave te Kosoves dhe popullit te saje, pa fituar asgje nga pala pushtuse serbe:

1.Çarmatosje e ushtrise Çlirimtare te Kosoves dhe shendrrimi i saje ne TMK,

  1. Lejimi i ndarjes se Kosoves veriore dhe ndarjes se Mitrovices ne dy pjese, duke lejuar kufinin mes permes ures se Ibrit, qe te veprojne lirshem kriminelet serbe atje dhe ta perzene popullaten shqipter nga trojet e veta dhe mos ti lejojne te kthehen prap ne shtepite e tyre edhe pas 20 viteve liri,
  2. Nenshkrimi i “Asociacionit te Komunmave serbe” me kompetenca shtetnore, mes shtetit te Kosoves,
  3. Nenshkrimi i marrveshjes se “Dermarkacionit me Malin e ZI”, ku i humben kot Kosoves me shume se 8200 hektare toke te saje,
  4. Nenshkrimi i marrveshjes per ti dhene 450 hektar toke si ekstrateritor kishave serbe,
  5. Negociatat qe u proklmuan si negociata teknike, u shendrruan ne negociata politike e fatale per Kosoven,
  6. U be ndarje e policies mbi baza etnike ne veriun e Kosoves dhe ne veriun e Mitrovices, ku ai teritor per shqiptaret eshte bere molle e ndaluar dhe funksioni i shtetit atje e ka ngrite flamurin e bardhe te dorzimit dhe
  7. Kosova u be me fusnote sipas kerkesave te Beogradit, pa fituar asgje, pos humbjeve e poshtrimit te Kosoves, popullit dhe shtetit te saje, e shume e shume marrezi tjera qe ia solli Kosoves kjo opozite zhurmaqesh, gungaqesh, trazaqesh e sociopatesh!

 

Ky kompromis i dhimshem, bere ne favor te Serbise, u shnderrua ne kompromentim te madhe, tragjik e te turpshem per te ardhmen e Kosoves dhe popullit te saje, dhe nje turp i pa shoq per dialogusit qe e kane perfaqesuar turpshem Kosoven, e tani shesin mende ne parlement edhe pse mend nuk kane per veti!

 

Uroi qe tani e tutje mos ta perfaqesojne Kosoven kurre zhurmaqet, gungaqet, trazavaqet, burracaket e rrenacaket, te turpruarit, te marruarit e faqezijte qe e turperuan dhe e gjunjezuan Kosoven dhe popullin e saje para pushtusit serb, per ti mbuluar kompromitimet e veta ekstreme para popullit, por keto populli nuk i kaperdiu dot! Kosoven tani e tutje duhet ta perfaqesojne dhe te bashkbisedojne me Boten, Europen, miqte e armiqte tane vetem permes gjuhes se burrave e gjuhes se guximit te perfaqesuseve te edukuar dhe te pergatitur profesionalisht, moralisht, politikishte dhe kombtarishte.  Ijuaj, mësuesi Isë

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lini një Përgjigje