Europa ka qasje raciste ndaj shqiptareve, thot prof. Daniel Server

17. 04. 2015- ripostim
Eksperti i qeshtjeve per ballkanin profesor Daniel Server, i cili konsultohet shpesh nga Shtepija e Bardhe per politikat ne ballkan, ne nje ligjerate qe e ka mbajtur me studentet e Kosoves ne Prishtine, e ka pohuar para tyre, se “Europa ka qasje raciste ndaj shqiptareve”. Nese ky konstatim ne kohen e tanishme i profesorit ne fjale, si njohes me serioz i qeshtjes se ballkanit, ne shqiptaret, posaqerishte politikanet qe i kemi ne balle, a duhet apo jo, ta pyesin boten dhe Europen, se si vepruan me paraardhesit tane Ilir, Perandoria Romake, Bizantine dhe Perandoria Otomane, ku dy te parat ishin ne zemer te Europes, te cilat e pushtuan Ilirine dhe kryeqendren e saje Dardanine, ku e mbajten te pushtuar kete teritor te gadishullit tone Ilirik, per afer 14 shekuj me radhe. Ky veprim i ketyre dy perandorive, ishte raciste apo jo? Siq thot tani, per Europen, profesori Daniel Server.
Keto dy perandori u sollen si eshte me keqe me popullaten autoktane te gadishullit tone Ilirik, me trojet e tyre, me kulturen, me edukimin e arsimin dhe me shkollat Ilire te asaj kohe, me gjuhen, besimin, me zhvillimin ekonomik dhe traditat tona qe i patem para pushtimit. Athu keto dy perandori, ne cilen menyra iu qasen popullit Ilire dhe teritorit te tyre, pasi e pushtuan ILirine dhe Dardanin, ne menyre raciste apo civilizuese?! Nese e rikujtojme Kongresin e Berlinit, qe u mbajte ne zemer te Europes, ky kongres, vendimet qe i mori, ishin vendime raciste kunder shqiptareve apo vendime civilizuese ne favor te tyre?! Nese e rikujtojme Paqen e Shen Stefanit, vendimet qe u moren aty, ishin raciste apo civilizuese per shqiptaret e per trojet tyre?!
Po e rikujtuam Paqen e Varsajes, vendimet qe u moren aty ishin raciste apo civilizues ndaj nesh? Po e rikujtuam Konferencen e Londres e konferenca tjera qe u mbajten ne zemer te Europes, vendimet qe u moren ne to, ishin vendime raciste apo vendime civilizues per ne, per trojet tona e per Shqiperine, edhe pse Shqiperia e kishte shpallur pavaresin me 1912-ten, per te gjitha trojet etnike te saje, pasi u shporr nga trojet tona pushtuesi i radhes turko-aziatik, apo Perandoria Otomane?! Po e rikujtuam luften e dyte boterore, u vendos ne baza raciste apo civilizuese qeshtja e shqipetareve ne ballkan dhe qeshtja e tokave te tyre, qe i ricoptuan e i bene cope e grime, per ti shperblyer fqinjet tane pushtues sllavo-greko-ortodoks?!
Krijimi i gjykates speciale ne Kosove, sipas kerkesave te DIk Martit, deputet i respektuar ne Parlamentin e Europian, ishte kerkes raciste apo civilizues ndaj luftes clirimtare te shqiptareve, te pergjakur nga serbo-gjakataret pushtues, dhunues, poshtrues, racist, fashiste e gjenocidal ndaj shqiptareve qe jetojne ne trojet e veta autoktone?! Ndarja e Kosoves lindore dhe Mitrovices mes per mes Ures se Ibrit, rrethuar me tela gjembor, sipas djallezive te KFORIT francez dhe tradhtise nga elementi i brendshem shqiptar, eshte ndarje raciste apo ndarje civilizuese, kryesisht kur mendohet Franca, “bukuroshja” e “civilizimit” te picpillosur Europian?!
Kur do te vetedisohemi ne shqiptaret dhe politikanet tane, kure do na leshoi pija alkoholike, pija nga substancat narkotike, pija nga ideologjite fetare e politike, pija nga lakmit e qoroditura dhe pija nga tradhtia, qe ta kuptojme njehere e mire, se sa e sa sjellje raciste e gjenocidale aspak civilizuese, jane bere ndaj shqiptareve dhe paraardhesve te tyre Ilire, nga pushtues te ndryshem, sidomos nga greko-sllavet ortodoks, nese dojme te shpetojme nga asimilimi dhe shfarosja si komb me i vjetri ne Europe e me gjere dhe si etnitet shqiptare, shkaku i fqinjeve tane pushtues e barbar, perkrahur e pergdhelur nga Europa plake dhe tani Europa e “re” dhe  “civilizuese por pak shelafe?! I juaj, mesuesi Ise
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lini një Përgjigje