Kongresi i Berlinit, Paqa e Shen Stefanit, Paqa e Varsajes dhe Konferenca e Londres, i coptuan tokat shqiptare

11. 04. 2015- ripostim
Kjo padrejtesi e madhe kunder shqiptareve u be nga ana e ambasadoreve te fuqive te medha te Europes, qe e perfaqesonin Froncen, Angline, Gjermanine dhe e bene nje aleance krishtene per ti marr tokat e Shqiperise dhe ti shperblejn fqinjet tane pushtues greko-sllav, te stimuluar edhe nga ana e Rusise ne ate kohe, e cila edhe sote e kesaj dite qendron prapa coptimeve tjera te tokave shqiptare.
Edhe ate pak Shqiperi qe mbet ne ate kohe, pas shpalljes se pavaresise se saje ne vitin 1912, palnifikohej nga kjo aleance krishtene te ndahet dhe ti ipet pjesa jugore Greqise e ajo veriore Jugosllavis serbo-kroato-sllovene, duke menduar qe ta eliminojn tersisht nga harta, ekzistencen e shtetit shqiptar! Fale SHBA-s, ky tmerr nuk u realizuar ne ato kohe. Nga ana ime, falenderim te perzemert e mirenjohje te perjetshem, per kete veprim te drejte, human e njerezor te saj!
Ka ardhe koha tia bejm me dije Europes, se eshte momenti i fundit te permiresohen padrejtesite e medha qe iu kane bere Shqiperise dhe trojeve shqiptare, ka ardhe koha te pranohet nga ana e saje, qe shqiptareve iu kane bere padrejtesi te medha neper kohe te ndryshme, edhe perkunder sakrificave te tyre , gjakderdhjeve, burgosjeve, torturave, vrasjeve, perzenjes me dhune nga trojet e veta e shfarosjes ne mase te tyre, te cilet perpiqeshin ti mbrojne trojet e veta, te mbrojne te drejten e vete legjitime e nderkombtare per ekzistence, me ambicje te medha qe te inkuadrohen te barabart me tjeret, ne mesin e familjes se vete europiane.
Eshte ne nderin tone te punojm dite e nate te gjithe se bashku pa medyshje ne realizimin e teritorit te Shqiperise se shpallur si shtet i pavarur ne vitin 1912, te cilin teritor pas shpalljes se pavaresise ne ate kohe, padrejtesisht e coptuan prap ambasadoret e fuqive te medha te Europes, ne nje tryez duke pire kafe se bashku e duke i vizatuar pjese pjes teritoret shqiptare, per ti shperblyer fqinjet tane pushtues greko-sllave. I juaj mesuesi Ise
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lini një Përgjigje