Vetedija dhe nderdija sllavo-ortodokse ne parim e ka pushtimin dhe nenshtrimin e popujve

7. 04. 2014- ripostim
Vetedija dhe nderdija politike sllavo-ortodokse, gjithnje e me shume po perhapet si ideologji pushtuese, qe nga Rusia e deri te shtetet sllavo-greko-ortodokse ne Ballkan, satelite te saje me Beogradin ne balle, permes akademive e akademikeve te tyre dhe permes klerikeve e kishave ortodokse, qe i sherbejne me te gjitha mjetet politikes pushtuese e cila rrjedhe nga akademiket, politikanet dhe kleriket ortodoks te kohrave te ndryshme e deri ne ditet e sotit. Kjo vetedije drejtuar nderdijes sllavo-ortodokse, rrenjet i ka ne pushtime te kahmotshme e deri ne ditet e sotit, qe po deshmohet kudo ne bote, ku jane te shtrire sllavet, duke shkelur e neperkembur barbarisht e marrezisht, parimet me univerzale dhe virtytet me te larta njerezore. Ne kete neperkembje barbare e pushtuese i ka rrenjet ideologjia politiko-fetare e sllavo-ortodoksizmit e perkrahur rrenjesisht edhe nga poltika antishqiptare e Evropes plake.
Vetedija dhe nderdija sllavo-ortodokse linde, ushqehet, rritet e zhvillohet dhe mburret e krenohet me pushtimin e popujve, me masakrat ndaj tyre, me dhunimin, perqmimin e gjenocidin, me genjeshtrat e mashtrimet, me grabitjet e plackitjet, me padrejtesite dhe me forcen barbare qe e ushtrojne ndaj popujve tjere, e sidomos ndaj popullit shqiptare. Me nje fjale vetedije e nderdije kryekput, ne kundershtim me parimet univerzale njerezore, ne essence plotesisht e pamoral. Per kete vetedije e nderdije sllavo-ortodokse eshte per ti ardhur turp botes se “civilizuar” njerezore e posaqerishte Evropes plake, qe tolerojne para syve te tyre te ushtrohet e jetesohet barbarizmi pushtuese fashist sllavo-greko-ortodokse, qe ne essence e kane masakrimin, nenshtrimin, asimilimin, dhunen, poshtrimin dhe gjenocidin ndaj popujve qe i pushtojne e sidomos ndaj popullit shqiptar, qe e ka pas fatin e keq, ti kete fqinje keta barbar e fashist sllavo-greko-ortodoks!
Dhelpnia e vetedijes dhe nderdijes sllavo-ortodokse, pa kurfar parimi etiko-njerezor, ka shkuar aqe large qe para botes dhelpnishte ta paraqes veten si viktime mbi gjakun e popujve, qe vete e ka shkaktuar dhe te perligj pa kurrfar te drejte njerzore, uzurpimet e pushtimet e trojeve dhe tokave te tyre e sidomos tokave te shqiptareve. Keto klithma e keto kukama, kudo qe u ipet rasti sllavortodokseve, derdhin lote korkodilli se edhe Kosova e dashur dhe martire, e cila eshte lare me gjakun e shqiptareve, na qenka “toke e shejte serbe” dhe “djepe ku ka linde e eshte rrite serbo-sllavizmi ortodoks”! Per cudi edhe selia e shejte ka ra pre e ketyre ndikimeve te poshtra e uzurpuese te tokave shqiptare. Kjo teze fashiste po zene vende ne mbare boten sllavo-ortodokse dhe tek nje pjese e botes dhe Evropes plake.
Shih per kete, se si u merren tokat shqiptareve edhe sot, si perhere neper rrjedhat historike, me bekimin e Evropes, qe ato toka tua bejne prone kishave ortodokse, te cilat kane qene kisha te Iliroshqiptareve ortodoks, qe nga pushtimet romako-bizantine ne gadishullin tone Ilirik, me rastin e pushtimit te Ilirise ne gjysmen e pare te shekullit te pare te eres sone, kryesisht ne vitin 49 te shekullit te pare, edhe pse para pushtimit te ketyre trojeve te gadishullit Ilirik, nuk kishte sllave e as Serbi, nuk kishte romak e as turqe te zi dhe nuk kishte katolicizem, ortodoksizem dhe islamizem, por kishte Iliri e Ilirizem dhe paganizem fetar. Te gjitha keto izma, perpos ilirizmit e paganizmit fetar, i morem me dhune pas pushtimeve qe na u bene per 20 shekuj me radhe.
Eshte per tu befasuar se, edhe sote e kesaje dite sikur shekuj me pare, etika e klerikeve sllavo-ortodoks e grek, ne parim eshte e bashkuar me politiken e pushtimit te cilet e marrin guximin qe edhe lutjet fetare te cilat i bejne ne emer te Zotit neper kishat e tyre, synim i kane vazhdimisht pushtimet, poshtrimet, uzurpimet, mashtrimet, perqarjet mes popujve, fyerjet, nenshtrimet, asimilimet, gjenocidet ndaj atyre popujve qe i pushtojne, e sidomos ndaj shqiptareve, duke hedhur permes fenereve te tyre ortodoks pluhur, helm, vnere e tyme te zi pushtues, mashtrues, nenshtrues, asimilues e gjenocidal!
Ka ardhe koha e fundit per ne shqiptaret ta pergatisim vetedijen dhe nderdijen tone kombetare, qe te behet nje dige e madhe dhe e forte, per ti bere balle burrerisht e kombtarisht vetedijes dhe nderdijes pushtuse sllavo-ortodokse, serbo-malazeze dhe maqedono-greke, qe per synim e kane pushtimin e nenshtrimin e shqiptareve, uzurpimin e tokave te tyre, shkatrrimin e cdo gjeje qe eshte Iliro-shqiptare dhe asimilimin perfundimisht e gjenocidin.
Vetedija dhe nderdija jone kombetare duhet te pergatitet ne ate menyre qe ne etiken e saje te zene vende kryesor parimet me te larta e me te virtytshme njerezore, duke leshur rrenje e duke rritur shtat te fort njehere e mire parimet per atedhedashuri, per pavaresi e liri, per unitet e bashkim kombtar, per mirkuptim, tolerance e dashuri mes veti, per pune e dije, per respekt e sakrifice per njeri tjetrin, moral e patriotizem, qe ti perballojme burrerisht e kombtarisht tendencat e qellimet pushtuse, uzurpuse, neneshtruse, poshtruse, dhunuse e gjenocidale te fqinjeve tane sllavo-greke ortodoks.
Po ashtu ne vetedijen dhe nderdijen tone individuale, familjare, fetare, shoqerore dhe kombetare, duhet ti qrrenjosim sa me pare te gjitha veset qe i posedojme ne demin tone kombetar, e ti zavendesojme ato me virtyte te larta njerezore e kombetare, per ta mbrojtur veteveten nga rrenimet e me tutjeshme asimiluese e gjenocidale sllavo-greko-ortodokse.
I juaj mesuesi Ise
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lini një Përgjigje