Kush tjeter, pos pjelles se mbrapshte, pat vota per armikun e nuk pat per shtetin e Kosoves dhe popullin e saj

4. 04. 2021- ripostim
Pjella e mbrapashte paten vota per Rakiqin dhe” listen serbe” e cila nuk e njeh qeverine e Kosoves dhe shtetin e saje, qe ta fusin ne qeverine Hoti, e nuk paten vota per presidenten Vjosa Osmani! Kjo pjelle e mbrapshte dhe e korruptuar paten vota ta rrezojne Qeverine Kurti 1, duke cilesuar kryeministrin si antiamerikan, e nuk paten vota per kryetarin e parlamendtit Glauk Konufca, edhe pse kerkonte Ambasadori amerikan te qendrojne deputetet ne Kuvend dhe te votojne sipas obligimeve qe ua percakton kushtetuta deputeteve. Pjella e mbrapshte, e korruptuar dhe nepotiste, paten vota ta votojne Goran Rakiqin zavendes kryeminister i qeverise Hoti , I cili nuk e njeh shtetin e Kosoves, i cili Kosoven e quan “ Kosovo i Metohija” si “pjese e pandashme e Serbise”, e nuk paten vota ta votojne qeverine Kurti 2, me kryemionister te saje! Pjella e keqe e korruptuar, nepotiste dhe kriminale ia dha 91 vota ministrit per pakica qe vije nga” Lista serbe kriminale serbe”, e cila ne menyre te organizuar nuk po i lejon te kthehen shqiptaret e Kosoves veriore neper shtepite e trojet e veta, e nuk paten vota per presidenten Vjosa Osmani!
Se kush ishin, kush jane dhe cfare karakteri e personaliteti kane politikanet dhe deputetet, tani ne opozite, mese miri e pasqyron mendimi, bindja, besimi, pikepamjet, sjelljet e qendrimet e tyre ndaj partive ne pozite, ndaj qeverise dhe kryeministrit Kurti, ndaj paralamentit e kryetarit Konjufca, ndaj presidences dhe Vjosa Osmanit presidente ne ardhje. Se kush ishin e kush jane opozitaret e kane treguar veten katerciperishte per dy dekada me radhe sa ishin ne pushtet, te cilet vodhen, zhvaten e plackiten pasurine kombtare, shiten pjese te atedheut, nenshkruan “zajednicen e komunave me shumice serbe”, nenshkruan te kene ekstra teritor kishat ortodokse te pushtuara nga Serbia, nenshkruan minishengenin serb, e falen gjysmen e liqenit te Ujmanit. Bene perpjekje sipas synimeve te Vuqiqit ta ndajne Kosoven mes permes Ures se Ibrit.
Se kush ishin e kush jane dhe cfare karakteri e personaliteti kane politikanet dhe deputetet, tani ne opozite, mese miri tregon sesa u interesuan te kthehen shqiptaret ne veriun e Kosoves dhe ne veriun e Mitrovices neper trojet e shtepite e veta, qe dy dekada ne liri, se sa u interesuan ti pengojne ndertimet e shumta pa leje, siq eshte rasti edhe ne Lagjen “Kodra e Diellit” qe po ndertohet nga ana e Serbise, per ti populluar me kriminel serb nga viset e ndryshme te ish Jugosllavise, tregon sesa u interesuan ta shtrijne pushtetin ne veriun e Kosoves, sesa ua ndaluan antareve te “listes serbe” te jene kunder repullikes se Kosoves, sipas direktivave te Serbise, duke cilesuar ate pjese si toke te Serbise jugore. E sa e sa marifetllyqe tjera te ndyra qe i kane demonstruar ne raport me Serbine dhe me kriminelet serb qe jetojne ne Kosoven Veriore.
Pjella e mbrapshte, mesemiri tregoi se kush ishin e kush jane ata per dy dekada me radhe, permes korropcionit qe e kane zhyte Kosoven deri ne fyt, permes nepotizmit te papare kund ne bote, duke punsuar e graduar familjar te vete, militante te partise, merite e pa merite, vend e pa vend pune, me konkurs e pa konkurs, me mito e pa mito, bre poqin faqen e zeze. E treguan veten se kush ishin e kush jane, permes krimit te organizuar politik, ekonomik, shendetesor, arsimor, juridik, permes varferise se sakajshme te popullit, dhe shkaterrimit te shpreses se te rinjeve tane, te jetojne ne vendelindjen dhe atdheun e vete, permes sterngarkimit te bugjetit te Kosoves me”veterane te rrejshem” te luftes, ku i shtuan rrejshem per qellime te veta djallezore afer 40 mije veteran.
Populli me voten e vete, ua tregoi vendin ku e meritojne kjo pjelle e mbrapshte, e korruptuar, nepotiste, kriminale prontiste e paniste. Populli thote:” njeriu e tregon veten se kush eshte, sa po tia japish pushtetin, e tregone veten me ke po rrin, ke po e perkrah, e ke po e mbrone, per te deshmuar veten se jane edhe pak me zi se hajnat, se te korruptuarit, se kriminelet, se te pandershmit”. Kjo pjelle e mbrapshte, ate qe e flasin dhe e premtojne, genjejne tersishte dhe mashtrojne!. I juaj, mesuesi Ise
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lini një Përgjigje