Shqiperia po sillet si shtet ame, njerke apo si shtet fqinj me shqiptaret jashte kufijeve te saj

8. 11. 2021
Sjelljet e veprimet e Shqiperise ne raport me shqiptaret e Janines dhe Camerise, me shqiptaret e Ilirides, Lugines se Presheves, ne raport me shqiptaret e Kosoves dhe me shqiptaret e Ulqinit, Plaves e Gusise, me shqiptaret e Hotit e Grudes dhe me shqiptaret e Malesise se madhe te Ded Gjon Lulit, qe tani gjenden nen pushtimin e fqinjeve tane greko-sllavo-ortodoks, as per se afermi nuk i kane gjasuar neper vite e nuk po i gjasojne edhe tani sjelljeve te shtetit ame ne raport me ta. Perkundrazi i ka injoruar interesat e tyre kombtare e jetike, sikur Shqiperia te ishte njerke e jo nene dhe shtet fqinje me shqiptaret ne fjale, si shtetet tjera sllavo-greke fqinje me ne.
Uroi qe populli shqiptar ne pergjithesi dhe ai i Shqiperis ne veqantij, tia imponoi ne menyre urgjente politikes se shtetit shqiptar, te sillet si shtet ame me shqiptaret qe gjernden tani jashte kufijeve te saj administrativ, e jo shteti i saje te sillet si njerke dhe si shtetet tjera greko-sllave, fqinje me ne.
Sipas mendimit tim personal lideret politik te korruptuar, nepotist, zhvates te pasurise kombtare, te cilet sollen varferi e skamje te madhe ne trojet shqiptare, te cilet bene perpjekje ta ndajne Kosoven, ta pushtojne ate permes minishengenit sllavo- ortodoks serbo-rus dhe ta sllavizojne popullin shqiptar ne Kosove, ne Shqiperi e ne trojet tjera shqiptare qe jane nen qizmen pushtuse greko-sllave, ata te cilet e mbollen krimin e organizuar politik, fetar, ekonomik, shendetesor, arsimor, kulturor, shkencor e juridik, nuk kane dashte te bejne sjellje ofanzive e konstruktive ne interes te kombit shqiptar, per tia mundesuar Shqiperise e shtetit te saje te beje sjellje e veprime te forta dhe te guximshme si shtet ame i shqiptareve, siq bejne shtetet e botes ndaj pakicave te veta qe u kane mbete jashte kufijeve administrative te tyre.
Nuk mund te konsiderohen sjellje prej nene, as veprime konstruktive e ofanzive, te pales shqiptare ne dialog me palen serbe, malazeze, meqedone e greke, pos sjellje e veprime destruktive e defanzive, te cilet i humben mbi 8300 hektar toke me rastin e nenshkrimit te marrveshjes se demarkacionit me Malin Zi, 4000 hektar toke rreth demarkacionit me Maqedonin e veriut, humben sa e sa milje te bregdetit shqiptar ne dialog me Greqine, e futen Shqiperine ne varshmeri ndaj Serbise gjate marreveshjes se minishengenit sllavo-ortodoks, projekt i kurdisur ruso-serb dhe i kamufluar kunder interesave te Kosoves ne radhe te pare, interesave te Shqiperise dhe kunder interesave te shqiptareve ne pergjithesi, per ta pergatitur terenin majorizues te Serbise ne ballkan, permes se ciles shtrihet influenca ruso-kineze ne ballkanin perendimor, ne kundershtim me interesat e Rajonit, BE-s, NATOS dhe SHBAS. Ky veprim kriminal po behet per ti mbrojte interesat e veta personale, grupore e partiake, elitat politike shqiptare, ne dem te qeshtjes sone kombtare.
Si mund te quhet ndryshe pos sjellje e veprim destruktiv dhe kriminal i pales kosovare ne dialog me Serbine, qe e kane nenshkruar marrveshjen per themelimin e” asociacionit te komunave me shumice serbe”, mes te cileve gjenden kriminel e banda te luftes qe jane grumbulluar ne veriun e Kosoves dhe ne veriun e Mitrovices, te ardhur nga terene te ndryshme nga Serbia, Kroacia dhe Bosna e Hercegovina, per tiu shmange pergjegjesive nga krimet qe i kane bere gjate luftrave te cilat ndodhen ne shtetet ish jugosllave dhe i heshtja se shtetit ame Shqiptar.
Nenshkrimi kriminal i marrveshjes nga pala kosovare dhe heshtja e shtetit ame te Shqiperise, qe tu lejohet ekstra teritor kishave ortodokse te Kosoves, te cilat jane uzurpuar dhunshem nga kolonet e kriminelet serb, me rastin e pushtimit te Kosoves nga Serbia fashiste, e cila e ka kolonizuar Kosoven me kolon serbo-malazez te ardhur nga viset e ndryshme, nuk quhet ndryshe pos sjellje e veprim kriminal i te dy shteteve shqiptare.
Si mund te quhet ndryshe sjellja dhe veprimi i pales kosovare, pos sjellje e veprim defanziv kriminal dhe heshtja e Shqiperise si shtet ame, gjate nenshkrimit te marrveshjes per ndarjen e Liqenit te Ujmanit me Serbine ne veriun e Kosoves dhe te behet Serbia hisetare ne gjigantin e madh Trepça. Nuk mund te quhen ndryshe pos sjellje indifirente, defanzive e destruktive, heshtja e dy shteteve shqiptare qe dy dekada me radhe gjate ndertimit te eger e pa leje shtepi e lagje te shumta tek kodra e diellit, ne pjesen veriore te Mitrovices, per kolonet dhe bandat serbe të cilet po i pengojne shqiptaret te kthehen neper shtepite e veta qe ti rindertojne dhe ti sanojne shkaterrimet e demolimet qe ua kane bere gjate luftes bandat kriminale serbe, te cilet kane vrare e kan prer dhe kane dhunuar me qinda e mija shqiptar e shqiptare dhe mija femije e foshnjet e tyre. Te cilet kane themeluar gjykatave paralele ne veri, kane lejuar shkolla e Univerzitetet paralele qe i pergjigjen sistemit politik te beogradit e jo sistemit politik e shtetnor te kosoves.
Une kam besim dhe bindje te forte se veteranet e vertete te luftes dhe deshmoret e kombit nuk kane luftuar qe te korruptohet Kosova e Shqiperia dhe trojet tjera shqiptare nga te korruptuarit, nga nepotistet, nga kriminelet e llojeve te ndryshme, nuk kane luftuar te varferohet skajshmerisht populli shqiptar dhe te iku me duar mbi koke nga atedheu i vete, per ta siguruar buken e gojes shtigjeve te mergimit neper bote, duke zbrazur atdheun dita dites, nuk kane luftuar te ndahet Kosova, te shiten pjese te atdheut ne teritorin e saje, te behen pronar pushtusit ne tokat e pasurite tona.
 Ua bej me dije te gjithe atyre ne Kosove, ne Shqiperi e ne trojet tjera shqiptare jashte kufijeve administrative te Shqiperise e Kosoves, te mos fshihen pas vlerave te UCK-s, si veteran te rrejshem te luftes ne dem te interesave te Kosoves, shtetit te saje dhe ne dem te interesave kombtare te popullit shqiptar ne pergjithesi, sepse e ulin per toke imazhin e veteraneve te vertete te luftes, si zhvates te pandershem te bugjetit te shtetit Kosovar.
Nuk mund te vleresohen veterane te vertete te luftes dhe clirimtar ata qe me pare e kane blere veteranizmin dhe ata qe e kane shite kete vlere, ata te cilet kane fute perqarje, urrejtje e vellavrasje mes nesh, mbi baza fetare, politike e regjionale, duke u fshehur pas vlerave te clirimtareve dhe deshmoreve te kombit. Vlerat e clirimtareve dhe deshmoreve te kombit duhet vleresuar e respektuar me cdo kushte e cmim, jo te shkelet mbi to per pak pare te pista, sepse ato jane vlera parimore e univerzale per gjithe njerzimin e botes, e veqanerishte per ne shqiptaret.
Tmerresishte po befasohem si guxojne disa ekstremiste e militante partiak ti mbrojne antivlerat dhe tradhtite e veta ne emer te UÇK-s, ne emer te deshmoreve te kombit shqiptar, ne emer te veteraneve te vertete te luftese dhe ne emer te demokracise, duke i demtuar tmerresishte interesat tona kombtare e shtetnore?! I juaj, mesuesi Ise
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lini një Përgjigje