Emocionet egoiste ua kane shperlare nga koka emocionet kreative te politikaneve tane

1. 05. 2021
Politikanet qe pefshihen nga egoizmi jane te mbizotruar nga emocionet e ulta, te koncentruara poshte ne pjesen e barkut, e te larguar tersisht nga emocionet e larta kreative, qe shtrihen mbi pjesen qe i takone zones se barkut brenda kokes, zemres dhe brenda shpirtit, mbushur perplote kreativitet e vetmohim.
Politikanet qe perfshihen dhe mbizotrohen nga emocionet egoiste apo emocionet e mbijeteses, i kaplon ndjenja e dyshimit, frika, zemrimi, pasiguria, gara per te rrembyer cdo gje qe gjejne perpara, armiqesia, ndjenja e fajit, e turpit, frikes dhe e depresionit per mekatet qe i kane bere e ndjenja e epshit te pangopur per majorizim mbi boten mashkullore dhe ate femrore.
Kur politikanet mbizotrohen nga emocionet egoiste te mbijeteses, u fshihen nga koka, nga zemra dhe shpirti i tyre emocionet kreative vetemohuse, si falenderimi, dashuria, gezimi, frymezimi, krenaria, sakrifica per liri e per atedhe dhe per perspektiven kombtare, paqja, besimi, mirekuptimi, mirenjohja, toleranca dhe fuqizimi altruist mes nesh e tyre, per hire te kombit, atedheut e shtetit te cilit i takojme.
Mu ka mbush mendje ime personale se politikanet shqiptar qe i kemi patur ne balle te politikes andej e keteh kufijeve, ne te dyja shtetet shqiptare dhe politikanet shqiptar ne maqedoni, ne serbi, mal te zi e ne cameri per afer tri dekada me radhe, kane deshmuar katerciperishte se jane te shperlar tersishte nga emocionet e larta kreative e vetemohuse, te vershuar tmerresishte nga emocionet egoiste te mbijeteses, te cilat po i detyrojne ata te fusin perqarje, urrejtje, fyerje e vellavrasje mes nesh si komb, per ti mbrojtur interesat dhe pashallyqet e veta, qe i kane ndertuar gjate kesaje kohe sa ishin ne pushtet, ne dem te interesave tona kombtare. Me respekt mesuesi Ise
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lini një Përgjigje