Plasje e perpjasje korruptive ne qeverisjen e Komunes se Fushe Kosoves

 

 

  1. 03. 2021

Paska filluar te plas sherri i krimit, turpit, korrupcionit dhe nepotizmit  te organizuar mes  bosave, akter te dukurive te shumta devijante ne qeverisjen e Komunes se Fushe Kosoves, ku si fillim plasja e perplasja paska nis me Drejtorin e DKA-se ne Fushe Kosove, z. Islam Shabani dhe me Kryetarin e kesaj Komune z. Burim Berisha. Deshmi per kete plasje sherri, po ua sjelli njoftimin e doreheqjes nga posti i drejtorit te arsimit ne Fushe Kosove, te z. Islam Shabanit:

“Të nderuar miq ,                                                                                                                                                                                                                                                  Ju njoftoj se kam dhënë dorëheqje nga pozita e Drejtorit komunal për arsim në Fushë Kosovë. Arsyeja është mospajtimet e mia me Kryetarin e Komunës së Fushë Kosovës për gjendjen e krijuar ne arsimin e Komunës sonë .Vazhdimi i punës së mëtejme thjesht ka qenë i pamundur ! Për shkak te situates aktuale dhe keqkuptimeve të mundshme , arsyet më detale do t’i sqaroj më vonë !”

Drejtori ne fjale z. Islam Shabani doreheqjen e arsyeton edhe me keto fakte, duke bere perpjekje qe ta shfajsoi veten nga fajet e bera per 12 vite me radhe si drejtor arsimit ne nivel te komunes se Fushe Kosoves dhe fajin tia hudh tersishte kryetarit te kesaje Komune z. Burim Berishes, edhe pse ishin te binjakzuar mes veti, sa i perket procesit te brendshem te organizimit edukativo-arsimor ne nivel te Fushe Kosoves, ku te palarat, mbrapshtite dhe krimi i organizuar qe i kane ndodhe edukimit e arsimit te Fushe Kosoves nen udheheqjen e ketyre dy bosave te korrupcionit, nepotizmit dhe krimit te organizuar, do te kene pasoja te pariparushme, te cilat i pranon ne njefar menyre edhe vete drejtori z. Islam Shabani, si psh”

“ Gjendja ne arsim eshte e rende dhe duhen reforma te thella dhe nje qasje shume me e sinqert dhe me vision te qarte. Situata ne arsim ne qytetin e Fushe Kosoves eshte alarmante, me shkolla te sterngarkuara, pa hapsire te mjaftushme dhe paisje teknologjike, nga 45- 50 nxenes ne paralele, pa kopshte publike dhe pa lokacione per te ndertuar shkolla te reja! Nuk dua te iku nga nje pjese e pergjegjesise qe me takon, por e kemi obligim dhe duhet sqaruar te verteten qytetareve te Fushe Kosoves, se si kane rrejedhur dhe perfunduar ngjarjet deri ketu!”.

I paska dale kllapia shume vone “melajqes” drejtorit te DKA-se z. Islam Shbanit, te vajtoi e ti fshij lotet me shamij per gjendjen e arsimit ne Komunen e Fushe Kosoves, pas 12 viteve ne balle  te arsimit komunal. Ketij arsyetimi te vonuar mund ti themi krim e turp, duke u fshehur pas fjaleve demagogjike, qe ne essence e kane perbrenda krimin e organizuar, korrupcionin, nepotizmin e cka jo tjeter ne arsimin komunal.

Nga kjo krize qe i ka ndodhur arsimit te komunes se Fushe Kosoves nga muhaxhiret e saj qeverises, mund ti nxjerr profesori me “name” i gjuhes shqipe Asllan Qyqalla, njeherit edhe akademik i Akademise Shqiptaro Amerikane te Shences e Arteve dhe kryetar i Shoqates se Muhaxhireve te Kosoves, i cili ka treguar “interesim te madh” dhe “vigjilence” per ta mbrojtur arsimin dhe popullaten muhaxhire te shqiptareve, sidomos ate popullate qe ka ardhe ne komunen e Fushe Kosoves.  I juaj, mesuesi Ise

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lini një Përgjigje