Qeveria Hoti i dha shume e do ti jep Serbise ndersa Kosoves ia dha e do tia jep faqen e zeze

12. 09. 2020
Çka i dha e çka mund ti jep qveria Hoti Serbise dhe çka i mori dhe mund ti merr Kosoves?:
1. I dha Serbise Minishengenin, kurse Kosoves faqen e zeze te nenshtrimit e poshtrimit ekonomik te saje.
2. I dha Serbise Ujmanin dhe e beri hisetar ne asetin e pasurise sone kombtare, kurse Kosoves i dha faqen e zeze te nenshtrimit, poshtrimit dhe i dha humbjen ne raport me pushtusit serb, qe te kalerojne bosat e krimit sllav ne teritorin tone, sa here tu teket.
3. I dha Serbise qasjen ne Adriatik, kurse Kosoves i dha nenshtrimin e poshtrimin qe te kaloi Serbia mbi kurrizin e pergjakur te saje per te arrite ne Adriatik dhe ta shperblej Kryeministri i Shqiperise Edi Rama me ndonje port detar ne Shengjin, ne Durs apo ne Vlore.
4. E shperblei Serbine dhe e denoi Kosoven, e nenshtroi dhe e poshtroi me moratorium nje vjeqar te stopohen njohjet e saje dhe te stopohet inkuadrimi i saje neper asociacionet e ndryshme nderkombtare .
5. E shperbleu Serbine me heqjen e pikes, ku behet fjale per njohjen reciproke dhe e denoi Kosoven, e nenshtroi dhe e poshtroi me mosnjohje nga Serbia.
Tani ne radhe jane pikat rreth statusit te Asociacionit te komunave me shumice Serbe, rreth statusit te Trepçes, rreth teritorit ekstra per kishat e uzurpuara nga serbet, rreth ndertimit te lagjes ne kodren e diellit ne Mitrovice per kolonet serb, rreth kthimit te shqiptareve te Mitrovices dhe Kosoves veriore neper shtepite e veta pas 20 viteve liri, rreth shtrirjes se pushtetit te Kosoves ne Veri, ku po kalerojne qetnik e kriminel serb duke pamundesuar shtrirjen e pushtetit tone atje, ku po ushtrojne krime te ndryshme politike, njerezore dhe ekonomike qetniket dhe fallangat serbe.
Rreth rregullimit te statusit te shqiptareve ne Presheve, Medvegje e Bujanovce, rreth rregullimit te statusit te shqiptareve te Ulçinit, Plaves, Gusise, Hotit e Grudes ne mal te Zi, rreth statusit te shqiptareve ne Maqedonin e veriut dhe rreth statusit te shqiptareve ne Greqi, per ti barazuar ata njejte me te drejtat qe i kane serbet e malazezet ne Kosove.
I dhaht Zoti mend Kryeministrit Hoti dhe Qeverise se tij koti, aq sa te mos e denoi, turperoi e poshtroi prap Kosoven dhe popullin e saje, me shperblimet ndaj Serbise, sikur qe e ka shperblyer ne pikat e larte shenuara rreth marrveshjes se nenshkruar ne Shtepine e bardhe te Uashingtonit. I juaj, mësuesi Isë
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lini një Përgjigje