Kryeministri i Kosoves nuk i pa thikat mbi harta ne Vashinkton

7. 09. 2020
Gjerat kane lëviz gjithmone e po lëvizin ne dem te trojeve shqiptare, ne dem te Kosoves dhe ne dem te Shqiperise. Edhe pse Kryeministri i Kosoves nuk i pa thikat mbi harta, megjithate populli shqiptar po i ndjene ne zemer e ne shpirt therjet e prerjet me thika te medha e te mprehta mbi 8200 hektar toke rreth Demarkacionit me Malin e Zi, po i ndjene therjet e prerjet me thika apo me bajoneta e Liqenit te Ujmanit, po i ndjene therjet e prerjet me thika te teritorit te Mitrovices duke ndertuar lagje te reja per kolonet serb, pa e pyt Kryeministrin Koti dhe po i pengojne te rikthehen ne shtepite e veta shqiptaret e Mitrovices veriore, pa e pyte kryeministrin Koti.
Do ta ndjejne ne kurrize e ne shpirt populli shqiptar therjen e prejen e ekonomise shqiptare te te dyja shteteve nen çizmen e Serbise, permes Minishengenit serb dhe permes portit qe do ta fitoi ne bregdetin shqiptar Serbia.
Ta shohim tani a do ti verej thikat mbi harta ne Bruksel Kryeministri koti, sa thelle do të naj ngul thikat Brukseli me ndihmen e Kryeministrit Koti per Asociacionin e komunave me shumice serbe, sa thelle do te naj ngul thikat Brukseli se bashku me kryeministrin Koti gjate therjes e prerjes se ekstra teritorit rreth kishave ortodokse te pushtuara nga Serbia, per tu servuar toka, male e fusha te shqiptareve, qe te kene hapsire e parqe te mjaftushme popadikat e Serbise ne trojet shqiptare.
Me siguri kryeministri ne fjale nuk do ti verej as thikat e medha e te mprehta mbi harten e Trepqes, qe synohet ta therin, ta prejne e ta pergjakun ate sipas projekteve dhe apetiteve serbe e qarqeve te ndryshme antishqiptare, qe jane perpiluar moti dhe po presin me padurim qe te jetesohen. Therjet, prerjet dhe pergjakjen e Trepçes do ta ndjej thelle ne zemer e ne shpirt populli i Kosoves, te cilit nuk do ti mbetet asgje pos rruget e botes per ta siguruar kafshaten e gojes.
Keto thika mbi harta nuk i verejten politikanet tane as gjat pushtimit romako-bizantin, as gjate pushtimit te mbreterve serb e bullgar, as gjate pushtimit turko-aziatik, as ne Kongresin e Berlinit, as ne Paqen e Shen Stefanit, as ne Konferencen e Londres, as ne Paqen e Versajes, as ne mbledhjen e Dyte te Avnoit, as ne Lidhjen e Dyte te Prizerenit, as ne Demarkacionin me Malin e Zi, as ne Asociacionin e Komunave me shumice Serbe, as ne Eks teritorin per Kisha ortodokse, as ne Minishengenin Serb, as ne Daljen e Serbis ne bregdetin shqiptar dhe marrjen e Portit te Shengjinit.
Kurr mos pafshin rodi i tille i polituikaneve tane dhe i verbofte pergjithmone e jete tradhtia ata e pasardhesit e tyre, qe po ia bejne atdheut dhe kombit shqiptar kete faqe te zeze! I juaj, mësuesi Isë
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lini një Përgjigje