Po vrapojne disa si te terbuar te jene ne balle te politikes dhe institucioneve tona shtetnore e private

3. 09. 2020
Ata qe vrapuan e po vrapojne te jene ne balle te skenes sone politike, kulturore, fetare e kombtare, po deshmojne haptazi qe nuk e dojne atdheun e vete, qe se mbrojne popullin as atedheun, qe e perqajne ate dhe i qesin ne treg per shitje pjese te ndryshme te atdheut tone , per favoret e fqinjeve tane pushtues greko-sllav dhe per interesa personale te tyre!
Ku jane tani e ku jane struk ata qe vrapuan deri ne theqafje te jene ne balle te skenes sone politike, kuklturore, fetare e kombtare qe nuk marrin inisiative dhe ta ngrisin zerin ne mbrojtje te muhagjireve shqiptar te Mitrovices e Kosoves se veriut, qe fille pas lufte kriminelet serb i perzune dhunshem nga shtepite dhe trojet e veta dhe nuk po i lejojne te kethen edhe pas dy dekadave liri.
Ndersa ne anen tjeter kriminelet serb permes financimit te Serbise po ndertojne lagje te medha ne Kodren e Diellit per ti kolonizuar me kolon serb ato pjese te Mitrovices, te ardhur nga kroacia, Bosnja e Hercegovina, te cilet kane ber krime te pergjakshme kunder popullates kroate e asaj boshnjake dhe kunder popullates se veriut te Mitrovices?!
Te strukurit e te vdekurit per se gjalli qe vraponin deri ne theqfje te jene ne balle te skenes sone politike, kulturore, humanitare e kombtare nuk u degjohet zeri i tyre kundershtues e revoltues ne mbrojtje te muhaxhireve mitrovicas qe perballe asaj Kodre te Diellit te ndertohen shtipi per vellazerit tane muhaxhir nga Mitrovica dhe ti mbrojne me çdo mjet kthimin e tyre ne trojet e shtepite e veta dhe pengimin e ardhjes se koloneve serb ti kolonizojne ato pjese te teritorit tone pa i pyt te strukurit tane te vdekura per se gjalli qe e kane fute koken nen rere si struci kur e kaplon vapa e madhe e zhegut.
A kane vullnet e guxim ata qe deri ne theqafje vrapoinin me ardhe ne balle te skenes sone kombtare, te ndertojne edhe ata lagje te tera me shtepi ne trojet e vellezerve tane muhagjir nga Sanxhaku i Nishit e deri te Molla e Kuqe, qe ti sistemojne vellezerit tane muhaxhire neper shtepite e veta, te cilet jane perzene me dhune nga pushtusit fashist serb, siq po bejne serbet per vellezerit e vete ne tokat tona te pushtuara .
A kane vullnet e guxim ata qe deri ne thqafje vraponin me ardhe ne balle te skenes sone kombtare, edhe pse nuk e meritojne aspak, te ndertojne shtepia per muhaxhiret shqiptar qe jane perzene me dhune nga Ulqini, Plava e Gusija, nga Hoti, Gruda dhe Malsia e Madhe prej pushtusit fashist serbo-malazez?!
Te ndertojne shtepia per muhaxhiret shqiptar te shperngulur me dhune nga pushtusit fashist maqedono-sllav, te ndertojne shtepia per muhaxhiret shqiptar çam te shperngullur me dhune nga pushtusit fashist greko-ortodoks, pa e pyte aske prej politikaneve, intelektualeve e klreikeve fetar te shtetit serb, malazez, maqedon e te shtetit grek dhe te mos u japim prap edhe 8200 hektar toke tonen, malazezeve, tu mos u japim asociacionin e komunave me shumice serbe, e cila po bije ndesh me kushtetuten tone, te mos u japim ekstra teritor per kisha serbe, atyre qe po e perzene neper dekada e neper shekuj popullaten tone nga trojet e veta me dhune, me vrasje e me uri.
Mesiguri keta te pa afte, te pa edukuar, te pa dijshem, lakmitar, sharllatan e tradhtar qe i kemi per momentin ne balle te institucioneve tona politike, shtetnore, fetar, kulturore dhe ne balle te shoqatave te ndryshme, muhaxhiresh e jo muhaxhiresh, po e synojne shkaterrimin e çdo gje shqiptare, po e synojne zhvatjen e pasurise kombtare, po e synojne qitjen ne treg te pjeseve te atdheut per favoret e pushtuseve tane greko-sllav dhe per favoret e interesave te veta personale, famijare partiake, ne dem te atdheut, ne dem te interesave kombtare, ne favor te korrupcionit, nepotizmit krimit te organizuar dhe ne favor te falimintimit te shtetit dhe shperngulljes se popullates më vitale nga trojet tona dhe perqarjes se saje mbi baza fetare, politike, e regjionale, sipas synimeve te fqinjeve tane pushtues! I juaj, mësuesi Isë
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lini një Përgjigje