Te pa aftit, te pa edukuarit dhe tradhtaret po vrapojne e po bejne turr te jene ne balle te institucioneve tona shtetnore, kulturore, hitorike e shekncore

2. 09. 2020
Fatkeqesi e madhe per popullin shqiptar ishte dhe eshte qe patem dhe kemi ne balle te politikes, ne balle te institucioneve shtetnore, kulturore, historike e shkencore, qe paten dhe kemi ne balle te shoqatave te ndryshme historike, kulturore e humanitare, personalitete te pa afta per politike, kulture, histori, humanizem e shkence. Qe patem dhe kemi njerze tradhtar qe se dojne atdheun e vete, qe se mbrojne popullin, qe e perqajne ate dhe i qesin ne treg per shitje pjese te ndryshme te atdheut ,fqinjeve tane pushtues greko-sllav!
Ku jane struke dhe çka po presin politikanet e dietaret qe i kane zene vendet ne balle te politikes, ne balle te institucioneve shtetnore, kulturore, fetare, historike, shkencore e ne balle te shoqatave te ndryshme jo qeveritare dhe ne balle te shoqates se muhaxhireve shqiptar, ne balle te shoqates se çameve, ne balle te shoqates se shqiptareve ortodoks te asimiluar ne serb, malazez, kroat, boshnjak, maqedon e greke, qe nuk marrin inisiative dhe nuk e ngrisin zerin se bashku e te unisuar, te ndertojne shtepia ne trojet e vellezerve tane muhagjir , ardhur prej Molles se kuqe nga teritoret e Nishit dhe ti sistemojne muhaxhiret, vellezerit tane shqiptar neper trojet e veta nga jane perzen me dhune prej pushtusit fashist serb.?!
Te ndertojne shtepia per muhaxhiret shqiptar qe jane perzene me dhune nga trojet e veta, Ulqin, Plave e Gusij, Hot e Grude dhe Malsi e Madhe prej pushtusit fashist serbo-malazez te Malit te zi, te ndertojne shtepia per muhaxhiret shqiptar te shperngulur me dhune nga pushtusit fashist maqedono-sllav, te ndertojne shtepia per muhaxhiret shqiptar çam te shperngullur me dhune nga pushtusit fashist greko-ortodoks, te ndertojne shtepia per vellezerit tane mitrovicar, qe jane perzen me dhune nga kolonet serb te ardhur nga pjeset e luftyrave qe ndodhen ne ish jugosllavi dhe nuk po i lejojne te kthehen mitrovicasit shqiptare, vellezer tane neper shtepite e neper trojet e veta qe dy dekada me radhe, siq po ndertojne me te madhe, pa e pyte aske nga pushtetaret e Kosoves politikanet, intelektualet e kleriket fashiste pushtues serb ne trojet e Mitrovices sone, per kolon serb te ardhur nga Kroacia e Bosnja si kriminel lufte, ne lagjen e re Kodra e Diellit, ne pjesen më te mire e më strategjike te Mitrovices dhe nuk po i lejojne te kthehen ne shtepite e veta shqiptaret qe u shperngulen me dhune nga atje pas luftes dhe po shperngulen tjere ne heshtje, duke i spastruar etnikisht nga shqiptaret ato pjese te Kosoves veriore.
Mesiguri keta te pa afte, te pa edukuar, te pa dijshem, lakmitar, sharllatana e tradhtar qe i kemi per momentin ne balle te institucioneve tona politike, shtetnore, fetar, kulturore dhe ne balle te shoqatave te ndryshme, synim e kane te shkaterrojne çdo gje shqiptare, te zhvatin, te qesin ne treg pjese te atdheut dhe te bashkpunojne me fqinjet tane pushtues greko-sllav per interesa te veta personale, familjare, grupore e partiake ne dem te atdheut, ne dem te interesave kombtare, ne favor te korrupcionit, nepotizmit krimit te organizuar dhe ne favor te falimintimit te shtetit dhe shperngulljes se popullates më vitale nga trojet tona, sipas synimeve te fqinjeve tane pushtues! I juaj, mësuesi Isë
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lini një Përgjigje