Kush eshte më budalla, politikanet qe i kemi ne balle apo ne qe po u shkojme prapa

21. 07. 2020

Populli ka thene:” Jepja pushtetin njeriut per ta pare sa eshte njeri e sa jo”, sa eshte i menqur e sa budalle, sa i ndershem e sa i pandershem, sa intersgji e egoist e sa jo, sa trim e sa qyqar, sa i drejte e human e sa jo, sa atdhetar e sa tradhtar.

Ky mendim i arte i popullit eshte deshmuar praktikisht per nga vertetesia e tij, ne secilen qeveri qe kane marr pjese politikanet tane shqiptar, si para luftes kur ishim nen pushtim latino-romak, heleno-bizantin, sllavo ortodoks, turko-aziatik, si ne kohen e mbreterise serbo-kroato-sllovene, si ne kohen e komunizmit titist e rankoviqian, si ne kohen e komunizmit ruso-stalinist e Enverian, si ne kohen e pasluftes qe dy dekada me radhe, eshte vertetuar katerciperisht sa hiq politikan kishim e kemi ne balle!

Hiqi i politikes dhe politikaneve tane shqiptare eshte deshmuar e po deshmohet permes humbjes se teritoritoreve tone, permes mos mbrojtjes se qytetareve nga burgosjet, torturat, dhunimet e vrasjet e ndryshme, nga perzenja prej trojeve te tyre prej gjelateve pushtues me te cilet jemi te rrethuar.

Permes instalimit te korrupcionit ne shtetin tone dhe institucione te ndryshme shtetnore e private, si askush më shume per rreth nesh, permes krimit te organizuar politik, ekonomik, shendetesore e arsimor.

Permes dhenjes se avantazhit te pushtuseve tane duke nenshkruar marrveshjen e demarkacionit me Malin e Zi, ku humben mbi 8200 hektar toke, duke nenshkruar marrveshjen e asociacionit te komunave serbe me kompetenca shtetnore kunder kushtetutes sone.

Duke neshkruar ekstra teritor per kishat serbe dhe duke i humbur mbi 2000 hektar toke me maqedonin e veriut, duke bere bisedime te fshehta qe te ndahet Kosova e veriut nga ura e Ibrit e tutje, te behet minishngeni i Serbise Rama-Vuçiç ne dem te Kosoves, e shume e shume tjera marifetllyqe te turpshme e antikombtare, te mos them tragjike per ne shqiptaret. I juaj, mesuesi Isë

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lini një Përgjigje