Sociopatia apo psikopatia politike po i sjelle telashe te madhe popullit shqiptar

5. 04. 2020

Shenjat apo dukurite sociopatike ne politiken tone po shfaqen zhveshur dhe pa shmangshem ne mardhenjet problematike mes politikaneve tane te partive te ndryshme dhe ne raport me qytetaret, te cilet po manifestojne pa aftesi te madhe per respekt, mirekuptim, tolerance, bashkpunim, unitet, miqesi serioze e dashuri te vertete e te sinqert mes tyre e qytetareve, mes shtetit te Kosoves dhe pasurise te saje.

Akteret e ketij zhanri politik sociopatik po manifestojne mungese te plote empatije, mungese mirenjohje, dhe mungese altruizmi ne raport me qytetaret e ne raport me atdheun. Po manifestojne munges gadishmerie per sakrifice e mireqenje njerezore dhe po manifestojne egoizem agresiv e te pa socializuar fare.

Kjo kategori e politikaneve kreator te politikes sociopate, aspak nuk po bejne perpjekje ti kuptojne ndjenjat e qytetareve tane dhe nevojat e tyre, perkundrazi po manifestojne marrezira e mos mirenjohje ndaj ndjenjave e nevojave te tyre.

Sociopatet, qytetaret e ketij vendi i konsiderojne si burime per perfitime dhe per kenaqesite e tyre personale, pa e marr ne konsiderate fare sikletin, zhgenjimin dhe dhimbjen e thelle qe po e perjetojne qytetaret nga sjelljet e tyre sociopate. Nevojat e qytetareve per sociopatet politik jane krejtesishte te pa rendesishme dhe abuzojne marrezisht e pa meshirshem me nevojat e tyre, duke i mbrojtur vetem interesat e veta ne menyren më arrogante.

Dukurite sociopatike ne politike manifestohen ne veshtiresine e parashikimit te rrezikut qe u vije nga sjelljet e tyre sociopate, ne raport me qytetarin qe demtohet e shkaterrohet tersisht nga ato sjellje te smuara te aktereve politik ne fjale.

Sociopatia apo psikopatia politike eshte e zhveshur tersishte nga normaliteti i saje duke i lejuar hapsire te mjaftushme amoralitetit, korrupcionit, nepotizmit dhe krimit te organizuar. Per keto qeshtje abuzive, sociopatet apo psikopatet politik aspak nuk mbajne pergjegjesi para shtetit dhe para ligjit, sepse akteret abuzues ne fjale e kane kapur tersisht shtetin dhe ligjin ne nivel sociopatik.

Kjo kategori politikanesh, kreator te kesaje politike sociopate nuk e pranojne kurr fajin qe e kane bere, nuk turperohen per fajin e tyre dhe nuk pendohen fare per veprat e shumta kriminale qe i kane bere dhe i bejne, pos para ndoj kercnimi te madh.

Sociopatet politik, zakonisht nuk shkojne mire mes veti dhe e stimulojne perqarjen si mjet egzistence per ta, derisa ta zhdukun njeri tjetrin, apo derisa ti largoi nga skena politike sovrani me voten e vete, e cila deri me tani eshte manipuluar, e keqperdor nga niveli sociopatik i politikes dhe aktereve te saj, perjashtuar zgjedhjet e fundit, edhe pse pati pepjekje, edhe ne keto zgjedhje ti fusin hundet prap per manipulime akteret ne fjale. I juaj, mësuesi Isë

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lini një Përgjigje