Pse nuk jemi ata që ishim dikur dhe pse e pranuam ate qe se kishim kurr

Qe t`u pergjigjesh ketyre pyetjeve dhe pergjigjet te jene sa me afer te vertetes, duhet te merren parasysh disa faktor, si psh: ndikimi i fuqive te medha pushtuse dhe aleancat mes tyre neper periudha te ndryshme historike, te cilat e treguan brutalitetin e dhunes, nenshtrimit e mashtrimit kunder qenjes dhe trungut tone njerezor, kulturor fetar, gjuhesor, ekonomik e teritorial.

Ky brutalitet vandal i pushtueseve tane neper shekuj shkatrroi çdo gje qe ishte autoktone e jona dhe pervetesoi kulturen, civilizimin e gjurme te ndryshme qe i posedonim neper periudha te ndryshme.

Aleancat e ndryshme pushtuse e shkatrruese, perpos qe e perdoren forcen e dhunen ndaj popullates sone qe nuk nenshtroheshin dhe nuk e pranonin elementin pushtues, ndaj tyre e perdoren ne kombinim mashtrimin e lajken, duke ofruar njekohesisht kulaqin edhe kerbaqin, si mjete mashtrimi e nenshtrimi.

Forca dhe mashtrimi qe u perdoren kunder nesh, nau imponun me dashje e pa dashje, permes lajkave e mashtrimeve dhe permes kulaqit e kerbaqit, qe t’ia kethejme shpinen asaj qe ishim dhe e kishim dikur dhe ta pranojme ate qe nuk ishim dhe se patem kurre.

 

Kete pranim qe e kemi bere, na kushtoi shume shtrejte, sepse i humbem gati 90% te trojeve tona, i humbem afer 30 miljon banore te substances sone Ilire, qe i kishim ne kohen e Ilirise, duke derdhur gjakun si lum neper luftra qe i benim per tu mbrjotur nga pushtuesit tane.

Shkurt shprehur e humbem Ilirine me kryeqendren e saje Dardanine, e humbem Arberine dhe Shqiperine Etnike dhe nuk fituam asgje krahas kesaj humbje, pos perqarjet e urrejtjen mes nesh, permes imponimit te tri feve te ndryshme, permes dhunes politike, burgosjeve e vrasjeve masive dhe perzenjes nga trojet tona. I fituam kishat katolike qe naj imponuan romaket, kishat ortodokse qe naj imponuan greko-ruso-sllavet dhe i fituam gjamijat dhe teqet qe naj imponuan turko-arabet aziatik.

Fituam emrat romako-latin katolik si: Pal, Leke, Zef, Gjon, Gjergj e tjere. Fituam emrat ortodoks greko-ruso-sllav si: Pjeter, Millosh, Dhimiter, Pandeli, Majko, Bogdani, Budi e tjere. Fituam emrat turko-arabo-aztiatik-islamik si: Sami, Avdyl, Naim, Ismajl, Skender, Xhafer, Latif, Haki e tjere, duke i harruar perfundimisht emrat tane Ilir si: Gent, Bardhyl, Agron, Teute, Dardan, Korab, Petrit dhe Gentiane, Albulene e tjere, edhe pse koheve te fundit po e rimarrim veten dalengadale duke i rikthyer ne skene emrat tane te vertete qe i kishim ne kohen e Ilirise.

Kete agresivitet te pushtuseve, quditerishte e shohim edhe ne familjen e madhe te kastrioteve, me ne krye Gjergj Kastriotin- Skenderbe, heroi yne i madh kombetar, ku ne familjen e tije te ngushte kishte emra katolikesh si gjone e gjergj, kishte emra ortodoks,si Voisava dhe emra muslimanesh,si Hamza Kastrioti, i cili e tradhtoi xhaxhajn e vete Skenderbeun dhe u be kunder tije.                                                                                                                                                                                                                                                                               Ja deri ku ka shkuar perqarja nga ana e pushtusve tane, ku ka depertuar deri neper meset tona te ndryshme familjare!                                                                                                                                                                                                                                                                                  Permes ketyre niveleve qorodites e masakruesse kane ardhe pushtimet romako-bizantine-katolike, greko-ruso-sllave-ortodokse dhe turko-arabo-aziatike-islame!
Nga te gjitha keto te bema te pushtueseve tane, Iliria me kryeqndren e saje Dardanine dhe  me afer 140 mije kilometra katror dhe me afer 40 miljon banor Ilir, qe  kishin gjuhen e vete, emrat e paster Ilir, kulturen e zakonet dhe besimin specifike ne Zot, me edukaten dhe arsimin e niveleve te kohes nder me te mirat, me traditen, veshen, artin , muziken dhe gjuhen, sote kane mbete po thuaja si mite apo enderra tona, sepse keto gjurme i ka mbuluar pluhuri i 20 shekujve me radhe, qe e shkaktuan me paramendim pushtuesit tane.

Kete realitet te lashte, si me inate po e ruan perbrenda toka jone shqiptaro-arberore dhe Iliro-pellazge.                                                                                                                                                                                                                                                                   Per ne shqiptaret eshte mese e domosdoshme te mesojme sa ma shume dhe te kuptojme se kush ishin pellazget e pellazgia, Iliret dhe Iliria me kryeqndren e saje Dardanine. Te mesojme kush ishin arberit dhe Arberia. Te mesojme cilat ishin zakonet tona, besimi, kultura, arti, muzika, vesha, edukata, arsimi dhe gjuha. Te mesojme se ne cilin nivel te zhvillimit e kishim mjekesine, arkitekturen, ndertimtarine, ekonomine, bujqesine, tregtine, zejtarine, blegtorine e shpeztarine. Te mesojme se ne cilin nivel e kishim edhe artin mbrojtes ushtarak e shume gjera tjera me interes per lashtesine tone. Te mesojme historine, arkeologjine, filozofine dhe gjuhesine tone te lashte qe i kishim nder shekuj. Te mesojme mitologjine, filozofine fetare te pellazgeve, Ilireve, duke e krahasuar me filozofine fetare te katolicizmit e ortodoksizmit krishten dhe me filozofine fetare te islamizmit musliman, sepse edhe ne si popull, nuk kishim asgje me pak se sa popujt e asaj kohe qe i kishim per rreth, ndoshta kishim edhe me shume se ta dhe ndoshta ishim më ne nivel se ata. I juaj, mësuesi Isë

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lini një Përgjigje