Tjetersimi i te menduarit dhe etnosit psikologjik e kombtare i disa shqipfolesve nga ndikimi i qarqeve te ndryshme fetare e politike

Nga ndikimi i qarqeve te ndryshme politike e fetare anti shqiptare, atyre iu kanos rreziku i ndarjes, perqarjes dhe urrejtjes mbi baza fetare e politike dhe tjetersimi i trurit te tyre, te mendojne  drejte e parimisht ne favor te qeshtjes sone kombtare. Disa prej shqipfolseve shkurtpames, egoist, hipokrit e cinik, garanci te vetme te kombit  dhe mos asimilimin e tij e konsiderojn katolicizmin, disa ortodoksizmin e disa islamizmin dhe selite e tyre te shejta qe i perfaqesojne keto pikpamje te ndryshme religjioze fetare e politike, e jo bijeve tane e bijave qe ishin dhe jane te gatshem ta japin jeten per liri, per atedhe dhe per komb.                                                                                                                                                                                                                                    Disa shqipfoles qe mendje, zemer, shpirt, bindje e dashuri i kane te orientuara drejte Vatikanit, Athines, Moskes, Beogradit e Stambollit dhe disa lakmitare te kultuqeve dhe karieres egoiste e te pasocializuar, po shesin mend ne emer te kombit dhe vlerave kombetare, humane, morale, sociale e njerezore, edhe pse vet nuk i posedojne personalisht, dita dites po i devalvojne e shkaterrojne ato, permes antivlerave.
Keto mbeturina nuk jane gje tjeter, perpos fatkeqesi ne mesin e shqiptareve, te cilet e qojne ujin ne mulli te hasmit e ne dem te qeshtjes sone kombetare, per interesat e veta te ulta e jo njerezore dhe per shkak te tjetersimit te trurit te tyre qe nuk ka mundesi tu funksionoi njerzisht e kombtarisht.
Lexuesi im i dashur, u ka dale boja tersisht atyre shqipfolseve qe mendojne edhe sote e kesaj dite, se shpetimi kombetar do te na vije prej te hujve, e jo nga forcat tona vetanake, nga puna e palodhshme, nga  edukata njerzore e kombtare, nga dituria e shkenca, nga bijte tane te guximshem e bijat, qe jane te gatshem te sakrifikohen per liri e per atedhe, qe jane te gatshem ta luftojne korripcionin dhe te korruptuarit, padrejtesine ndaj qytetareve, padrejtesine ne punsimin e ture e kudo tjeter dhe luftimin e varferise e keqperdorimet e shumta te pasurise kombtare dhe faljen e saje pushtuseve tane .I juaj, mësuesi Isë

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lini një Përgjigje