Perpjekje djallezore e disave te na fshijn trurin nga mendimi e ndjenja kombetare

Disa prej shqipfolesve, nuk lene gure pa rrotulluar, nuk lene propagande antishqiptare qe behet nga te huajt pa e perdorur, per t`iu bashkangjitur fyerjeve, perbuzjeve, urrejtjes dhe etiketimeve ndaj bashkombaseve te vete, te nje gjuhe, te nje kulture e te nje teritori, mbi baza fetare e politike. Sidomos, ma te rrezikshimit ne kete drejtim jane ata shqipfoles te mjere, qe po konvertohen koheve te fundit dhe e nderrojne fene e tyre edhe kombin nga shqiptar ne grek, nga katolik ne ortodoks, nga muslimon ne katolik ose ortodoks e anasjelltas, nga fetare ne antifetar, nga antifetar ne fetar. Mes kesaje te keqe te ketyre zerave fatkeq, te cilet jane te mbushur plote urrejtje, ekziston edhe nje fat per kombin tone se keta zera te manipuluar, nuk jane as sa nje pike uj ne Oqean per kombin tone, me nje fjale zera te vetmuar propagandues ne dem te kombit tone e ne favor te pushtuseve. Keta zera destruktiv te mbeshtetur ne propagande te niveleve ma te ulta antishqiptare, kane per qellim ta fshijne nga truri i kombit tone çdo mendim e ndjenje kombetare permes propagandes se tyre, siq e kane fshire sa e sa here trurin tone neper shekuj pushtuesit tane,me ndihmen e tradhtareve te vendit te cilet jane shite per pak pare te pista, ku edhe sot e kesaj dite nuk e kemi te rregulluar qeshtjen tone kombetare, duke madheruar her perendimin e here lindjen, her krishterimin e here islamin, here komunizmin ruso-ortodoks e her fashizmin e nazizmin italjano-gjerman, her adhurues te Duçe Musolinit, e here adhurues te Hitlerit e Stalinit, here adhurues te Zotit e here adhurues te djallit, here adhurues te Titos, e here te Sllobodanit, here adhurues te Irinejt,e here te janullatosit e papafranqeskut, here adhurues te durgut azaleve e her adhurues te greko- sllavo banaleve, here adhurues te arabeve e here te ruseve. Keto perpjekje jane menyra te qoroditura e shume fatkeqe, qe ti fshihet truri nje kombi dhe ti tjetersohet, te mos kete aftesi te mendoi e te ndjeje kombtarisht, shkencerisht dhe njerezisht per nje unitet kombetare, tolerance mes nesh, respekt ndaj njeri tjetrit dhe per nje largpamesi ne te mire te atedheut dhe kombit tone. Te gjitha keto manipulime, po bejne perpjekje t`i vejne ne skenen tone kombetare, politike e fetare, zerat destruktiv shqipfoles te mjere e te shitur per pak pare te pista, ne ato qarqe propagandistike antishqiptare, te cilat po zihen ne kuzhinat greko-sllave e ma gjere. Pse keta zera te mjere shqipfolesish ne mesin tone kombetar, te cilet perhapin perqarje, fyerje dhe urrejtje, nuk flasin kurr se si ti luftojme dukurite negative qe e kane perfshire atedheun tone brenda e jashte kufije shqiptaro-shqiptar, te imponuar nga ata qe nuk na donin te miren kurr, nuk flasin per narkomanine, per trafikimin e qenjeve njerezore, nuk flasin se si mos te shkaterrohet pasuria jone kombetare, nuk flasin per amoralitetin qe po perhapet dita dites ne mes kombit tone, per varferine, per padrejtesite qe po i behen ketij populli nga politika e brendeshme qe eshte zhvesh tersisht nga ndjenja kombetare, nuk flasin per korrupcionin, dhe per dukurite tjera negative, qe po i ndodhin ketij populli dhe te propozojne menyra te ndryshme ne favor te tije, se si te dalim nga kjo e keqe e madhe, e jo te mbeshteten ne propaganden antishqiptare, destabilizuese e perqarese ne baza fetare e ideologjike, ne baza partiake, regjionale e shtetnore, sipas deshires se pushtueseve tane, duke sherbyer per pak pare te pista qe i marrin, gjithnje per qellimet e tyre e ne dem te interesave tona kombetare.
Lexuesi im i dashur, mos iu bashkangjit atyre zerave, qe permes propagandes fanatike fetare antikombetare, permes propagandes se politikave te ndryshme te partive te shumta, po fusin perqarje ne mesin tone, duke etiketuar çdo levizje te ketij populli, si eshte me keqe. I juaj, mesuesi Isë

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lini një Përgjigje