Konkurence e madhe perqarese per pushtet e kariere mes partive politike e shoqerise civile UGA

Fqinjet tane pushtues nuk kane deshire te na shohin unik, e qe po knaqemi mes veti ne trojet tona te mrekullushme. Ata knaqen me ne, kur na shohin pike e pese te ndare e te perqar dhe duke ikur rrugeve te botes dhe duke zbrazur atdheun tone, si potencial më i lehte per te bere yrysh drejte trojeve tona greko-sllavet pushtues.                                                                                                                                                                                                                  Fakeqesisht ne kokat e politikaneve tane andej e ketej kufijeve, shoqatave te ndryshme politike e jo politike iu kane rrenjos programimet e vjetra ne koke, sipas metodologjive perqarese te qarqeve antishqiptare! Po i shiquam programet politike, ne skenen tone kombtare, dominon perqarja mes politikaneve tane duke bere konkurence per interesa personale te mbizoterojne njera mbi tjetren partite politike, te mbizotron shteti shqiptar mbi shtetin e Kosoves, duke i vuar ne radhe te pare interesat personale ne dem te qeshtjes sone kombtare e ne dem te unitetit  te shqiptareve. Per qudi haptas po demonstrohet, dominimi regjional, jug e veri, perendim e lindje, shqiptar te shqiperise e shqiptar te Kosoves, muslimon e krishten, ortodoks, katolik e islamik.                                                                                                                                                                                                                            Te njejten menyre perqarje e konkurence po e ndjekun edhe shoqatat e ndryshme jo qeveritare duke dale ne skene ambicjet e tyre politike, karieriste e materiale, permes ndarjes se shqiptareve ne fis ALBAN e ne komb SHQIPTAR. Per qudi kjo ndarje po behet edhe më e theksuar se ndarjet politike e fetare, ne vend qe te jemi unik ne nje shoqeri civile te bashkuar kombtare shqiptare ne te gjitha trojet tona e ne diaspor.                                                        Si per hater te pushtuseve tane kjo shoqeri civile, ka emruar kryetar te posaqem per UGA-n e diaspores, kryetar te pasaqem per UGA-n eKosoves, krytar te posaqem per UGA-n e Shqiperise, pritet te emrohen kryetar te posaqem per Iliriden e pushtuar nga maqedonet sllav, kryetar te posaqem per Presheve, Bujanovc, Medevegje e troje tjera shqiptare te pushtuara nga Serbia, kryetar te posaqem per Ulqinin, Plaven e Gusine, Hot e Grude, Malsi e madhe dhe trojet tjera shqiptare te pushtuar prej Mal te Zi, kryetar te pasaqemte per UGA-n ne Janine e Çameri dhe troje tjera shqiptare te pushtuara prej Greqise, duke futur nje fise ALBAN si gogol perqares, mes unitetit te kombit shqiptar, i cili ishte si nje fis mes shume fiseve  ilire ne kohen e Ilirise dhe tani nuk ekziston më. Kurese kombin shqiptar dhe unitetin e tije e kane themeluar para më shume se 100 vite Rilindasit tane, me mendje te ndritura e dashamirese per kombin, pa e menduar se do te dalin politikan e parti politike e shoqata te ndryshme civile, qe do te bejne perpjekje te fusin perqarje mes unitetit tone kombtar shqiptare dhe mes trojeve tona etnike.                                                                                                                                Lexusi im i dashur, kesaje dukurie te shemtuar nuk i thuhet unitet kombtar, por perqarje e fatkeqesi kombtare, per interesa te ngushta personale! I juaj, mësuesi Isë
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lini një Përgjigje