Keshilla per jeten- shkurt

 

Shumica e njerezve qe kane linde ne rrethana te palakmushme dhe pa privilegje e perparesi te ndryshme, kane marre vendime konstruktive, qe i kane kapercyer rrethanat e pavolitshme duke arritur suksese te medha gjate jetes dhe jane bere shembull i mire per tjeret.

Prralla n`shkalle e dukati n`balle. E mira n`golesh e keqja prej nesh! Loja ende vazhdon prapa skenes.

 Shume njerez edhe pse lindin te privilegjuar me perparesi gjenetike, perparesi ambienti dhe me perparesi familjare e politike, nga menyra e marrjes se vendimeve per te vepruar gjate jetes, ata i kan humbur te gjitha privilegjet dhe perparsite qe i kane poseduar, ne vend qe t`i rrisin e perparojne ato per favore te veta, per favore familjare e kombtare. Na duhet kujdes i shtuar kur marrim vendime per diçka, nese nuk e deshirojme deshtimin dhe humbjet. I juaj, mesuesi Isë
Menyra se si i marrim vendimet per ndonje veprim, eshte ajo qe e percakton fatin tone te mire apo te keq gjate jetes, e jo rrethanat mes te cilave gjendemi. Shum kush, nga menyra e marrjes se vendimeve per te vepruar e punuar diçka, i humb gjitha te mirat qe i posedon besa edhe jeten, apo i fiton te mirat edhe nese niset nga zeroja, duke u bere shembull i mir apo i keq per tjeret.

Lum per ata njerez qe nuk e lejojne veten, te knaqen me kenaqesi afatshkurtera, e te mbulohen me pabesi, paftyresi, tradhti e turpe tjera afategjata e te perjetshme!

Sa shume i kemi harruar apo sa pak po mesojme per burrat e Atedheut dhe kontributin e tyre, qe e kane dhane per kombin e po e japin! Sa shume i kemi harruar apo sa pak po mesojme per deshmoret e kombit, sakrificen dhe amanetin e tyre! Sa shume i kemi harruar apo sa pak po mesojme per tradhtite e medha, qe ia kane bere e po ia bejne kombit tradhtaret. Kush nuk meson nga gabimet e se kaluares dhe i harron ato, e keqja prap perseritet.

Lexusi im i dashur, po vazhdoi ende per aq sa kam kapacitet intelektual e fizik, ta strukturoi jeten time personale dhe nuk do ta lejoj veten me asnje kusht e qmim, të shes e te fale pjese te Atdheut t`im, t`i tradhtoi interesat kombtare, miqte e dashamiret e mij dhe te shkel mbi gjakun e deshmoreve dhe amanetin e tyre. Nuk do t`i lejoj vetit kurr te shoqerohem me lavdine afatshkurter e turpin afatgjate e te perjetshem, derisa te mos jem i qmendur.

Eshte shume e rendesishme te mesojme gjate jetes, t`i zotrojme sjelljet tona, e mos te veprojme ne dem te tjereve. T`i persosim ato ne favor te permiresimit te raporteve mes njerezve e mes familjareve tane, sepse te vetmuar, te izoluar e te urrejtur nga shpirti i nje populli, nuk na duhet asgje e vlefshme ne kete bote.

Shesim viza per miza e puliza, te largohen sa ma pare nga ketej, dhe te sorrullaten rrugeve poshte e perpjete qe nga large andej, ne sherbim per te tjeret, heeejjjj…!

Edhe sikur t`i kemi gjitha t`mirat qe i ka bota njerezore, nuk kane vlere aspak per ne shqiptaret, nese nuk e posedojme shendetin e duhur mendor e fizik, edukaten morale e kombtare dhe respektin, mirekuptimin, dashurine dhe unitetin mes veti si komb, t`i gezojme sebashku ato t`mira.

Ne jemi ma shume se sa dukemi ne siperfaqe, menderisht, emocionalisht e fizikisht. Kete gjendje mund ta ndryshojme per çdo aspekt te jetes sone, atehere kure vendosim te mos jemi ma pak se sa dukemi dhe ma pak se sa kemi mundesi te jemi, per t`mire e anasjelltas.

Te jesh mesues i mire shpirterisht, i pegatitur profesionalisht e pegagogjikisht dhe i perkushtuar moralisht e kombtarisht per edukimin e shendosh intelektual, emocional, social, fizik e kombtar te gjeneratave tona, vertete eshte vlere e madhe qe nuk matet e krahasohet me gjë tjeter, eshte detyre delikate e me pergjegjesi dhe e shejte. Lum ai mesues qe eshte i kompletuar dhe bene perpjekje sistematike te kompletohet per kete pune madhore!

Disa rrojne vetem per t`ngrene e disa e bejne ngrenjen per te jetuar. Ata qe rrojne per t`ngrene, memdheun nuk e mbrojne, per liri nuk sakrifikojne, as pjaten prej dores nuk e leshojne.

Lum per ata qe e marrin nen kontroll fatin e tyre te shendetit edukativ, intelektual, emocional, social, moral, fizik e financiar, pa te cilat nuk ka rehatij, perspektive, dinjitet e lumturi ne jete.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lini një Përgjigje