Imazhi per veten dhe te tjeret

Sa me shume qe jemi te pa sigurte me veteveten, aqe me shume e shkaterrojme aftesine tone, per te krijuar raporte te mira ne mes njerezve. Aftesite e ulta per te krijuar raporte ne mes njerezve,na bejne te mbyllemi ne vetevete dhe te krijojme bindje se nuk jemi interesant per tjeret.Pasiguria na shqeteson tej mase,shpeshehere pa kurrfar arsye se si dukemi e cfare pershtypje leme tek tjeret,duke na bllokuar tersisht qe edhe ne te japim dicka nga vetja. Krijimi i nje atmosfere te tille na bene te ndjehemi te vecuar nga tjeret,te percmuar dhe te padeshirueshem nga ata.Shkurt te shemtuar fare.
Kjo e kece mund te na ndodhe per shkak te deformimit te kendeveshtrimeve tona ndaj vetevetes dhe tjereve.Veten e shiqojme nga kendi i inferioritetit,ndersa tjeret nga kendi i superioritetit,nene prizmin e deformuar te kendeveshtrimit e cila mund te ndodhe edhe anasjelltas.Me nje fjale veten e konsiderojme pa asnje vlere gati te shemtuar fare,e tjeret pa asnje te mete gati te madherishem tersisht.
Keto kendeveshtrime jane te deformuara dhe duhet ti largojm sa me pare,sepse ne nuk jemi te shemtuar tersisht dhe pa asnje vlere,po ashtu edhe tjeret nuk jane te madherishem tersisht dhe pa te meta fare.Secili personalitet,kush me pak e kush me shume i ka te metat dhe vlerat apo perparesite e veta.Per ti eliminuar te metat qe i posedojme dhe per ti vuar ne skene perparesite apo vlerat qe kemi,duhet eliminuar sa me pare kendeveshtrimet e deformuara per veten dhe per tjeret.Pasi ta bejme kete, i japim shanse vetit qe ne menyre graduale t’i eliminojme t’metat tona dhe t’i perforcojme perparesite duke i vuar ne skene jetesore qe secili prej nesh i posedojme.Po nuk i vuam perparesite ne skene qe te udheheqin me neve,do te na udheheqin te metat tona.
Duhet kujdes i shtuar ne kete qeshtje nga secili prej neve. Kure bindemi qe edhe ne i kemi vlerat tona,behemi te sigurte ne vetevete dhe me nje siguri me te madhe i permiresojme dhe i humanizojme mardhenjet me tjeret gjithnje e me shume,pa te cilat nuk do te kete jete te sukseseshme e te lumtur.Pasiguria gjithnje e me shume na bene xheloz ne raport me tjeret,izolohemi dhe nuk bashkepunojme me ta,aftesite tona profesionale kufizohen gjithnje e me shume dhe nuk perparojne fare,e cka jo tjeter edhe pse posedojme shume aftesi te mrekullueshme secili prej nesh.Nga kjo pasiguri fillojne te shfaqen edhe deformime te ndryshme ne raport me tjeret,si psh:fjalori fyes,kercnuaes,urrejtes e perqmues,dyshimi dhe pabesija ne tjeret,revolta e hakmarrja ndaj tyre,injoranca dhe mosperfillja totale duke shkaterruar cdo raport me tjeret. Mbrenda secilit personalitet gjenden dy persona,i madherishmi dhe i shemtuari.
Nese e perkrahim te madherishmin,te madherishem do te behemi.Nese e perkrahim te shemtuarin,nuk do te behemi tjeter perpos te shemtuar.Sado qe nuk e perkrahim publikisht personin e shemtuar,hija e tije vazhdimisht na ndjeke pas dhe na frikesone perhere duke na bere te pasigurte dukja e tije ne publik.”Hija eshte ajo qe nuk duam te jemi,por kemi frike se jemi” per te cilen ndjehemi shume te turperuar.
A ka turp me te madhe apo shemti me te madhe se sa ta shprehish veten tersisht si mashtrues,vjedhes,rrenacak,vrases,amoral,dhunues,alkoholist,trafikant i substancave narkotike, trafikant i qenjeve njerezore, abuzuaes me lirine e tjereve, me pasurine e tyre, me pasurine kombetare e shtetnore,ta shprehish veten si njeri i grupacioneve dhe korrupcionit. Vertete turp e shemti me te madhe nuk ka.
A ka madheshti me te madhe se sa ta shprehish veten, permes punes e djerses,permes dijes, respektit, dashurise, drejtesise, humanizmit, moralit, atedhedashurise dhe sacrifices per te.Vertet madheshti me te madhe nuk ka. E lus lexusin t’im te dashur qe ta shprehe veten, me shume permes virtyteve te madherishme njerezore,e sa me pak apo hiqe fare permes veseve te shemtuara,nese done ta kete nje jete te lumtur,te qete e sa me te sukseseshme.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lini një Përgjigje