Fjalet godasin veshet ndersa veprat godasin zemrat dhe shpirtin e njerezve

Eshte lehte te flasim  dhe ta mbulojme me zhurme  komunikimin me tjeret, por eshte  veshtire tu permbahemi dhe realishte ti realizojme  me vepra ato qe flasim. Populli e ka nje mendim te mrekullushem rrethe kesaje qeshtje dhe thote:” Aty ku tregojne shume dredheza, merre kufinin sa me te vogel, sepse do te mbetet i zbrazet”.
Ne anen tjeter veprat godasin per te mire e per te keqe zemrat dhe shpirterat e njerezve, edhe pse nuk qojne pluhur e nuk bejne zhurme te madhe, permes fjaleve oratorike premtuse, mbushur me plote genjeshtra.
Siq po duket dita dites realiteti yne kombetar, politik, fetar, ekonomik, juridike, e fusha tjera jetike, po mbulohet gjithnje e me shume me fjale te medha e te bukura, perplot genjeshtra e mashtrime, qe fatkeqesisht po i godasin veshet  per te keq  dhe  zemrat e shpirtin tone, duke futur ne mes tyre zemrim, frikesim, hidherim, pikellim dhe zhgenjim, perms veprave te atyre qe shkelin me dy kembet  mbi oratorine e fjaleve te veta perplote me genjeshtra.
Lexuesi im i dashur, ka ardhe koha te mos u besojme fjaleve te bukura  e premtuse, qe nuk lidhen praktikisht me veprat ne realitet, por godasin vetem veshet tane me zhurme e piskame. Tu apim perparesi veprave meritore, te cilat godasin  kendeshem e thelle zemrat dhe shpirtin tone, duke i mbushur me vullnet, dashuri, respekt, angazhim, mirekuptim, solidaritet, krenari, guxim e atedhedashuri. I juaj, mesuesi Ise

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lini një Përgjigje