E mira u takon atyre qe e meritojne ate

Kote vrapojne disa ta rrembejne te miren apo ta mbajne me dhune ate, qe e kane rrebyer dhunshem e rrejshem, duke i manipuluar tjeret ne mesin e kombit te vet. Nuk rrembehet e mira po se meritove, ajo te iken e nuk e zene dote. E mira qe u rrembehet tjereve, kushtone shtrejte ose paguhet me koke.
E meritojne te miren, rehatine dhe lirine rrembysit e tyre? Dijne te punojn, ti ruajn dhe ti respektojne qe t`i posedojne keto virtyte njerezore. Kane vizion per to?! Si po duken, rrembyesit ne fjale pak apo aspak i meritojne te mirat, rehatine, dinjitetin, pak dijn te punojn per to edhe ma pak kane vizon qe ti jetesojne vlerat dhe virtytet njerezore ne mesin tone.
Ata dijne tua rrembejn te miren bashkvendaseve e bashkombaseve, ne vend qe ti ndajne se bashku me ta, ne vende qe te solidarizohen mes nesh dhe te jemi unik ne mbrojtje te interesave te perbashkta kombetare e shtetnore.
Nuk meritohet e mira, rehatija, dinjiteti, liria dhe nuk arrihet ajo kurre, duke i genjyer tjeret per interesa te ulta personale, duke i manipuluar ata, duke i turturuar, burgosur dhe duke i injoruar si qytetar te rendit te dyte e jo te barabart mes tjereve.
Nuk meritohet asgje perpos tradhtise e poshtersise, duke tradhtuar vendin, duke shitur pasurine e tije, duke tkurrur teritorin e tij, duke keqperdorur pushtetin dhe organet e tije, duke rritur papunesine, varferine, duke i rritur diferencat mes njerezve, duke thelluar korrupcionin ne mbare trojet tona, duke trafikuar njerez neper vende te huaja, duke trafikuar substanca narkotike.
Nuk meritohet e mira, liria dhe dinjiteti personal, familjar e kombetare, duke i dhene shanse pushtueseve tane te tallen me ne, te manipulojne me shtetin tone, ta shumfishojne forcen e shtetit te vete dhe dinjitetin e tyre edhe pse jane te padinjitet e gjakatar kunder kombit tone dhe i dhunuan vetem ne kohen e fundit mbi 20 mije gra e motra tona shqiptare, i vrane shumicen prej tyre ne prezencen e femijeve dhe familjareve ne pergjithesi. I shkatuan 15 mije viktima te pafajshme te gjitha moshave, te mdhej e te vegjel, femra e moshkuj, pleqe e plaka, shumicen prej tyre duke i hudhur persegjalli neper puse qe sherbenin per uj te pijes dhe i vrisnin ne fund te tyre. Neper gjitha periudhat historike, ne keto menyre banale e gjenocidale u sollen me popullaten tone, sllavet e greket ortodoks krishten, ardhacak ne gadishullin tone ILIRIK.
Lexuesi im i dashur, nuk meritohet  e mira, liria, dinjiteti duke ua rrembyer bashkvendaseve e bashkombaseve dhe nuk meritohen ato duke bashkpunuar me pushtusit tane, dhe duke u neneshtruar para tyre per interesa te ngushta personale, edhe pse naj vrane gra e femije, pleqe e te rinje te pafajshem, neper shtepite e veta. Keshtu e benin luften gjakataret greke e sllave, me popullaten e pafajshme iliro- shqiptare, e jo balle per balle me luftetaret tane, qe benin lufte mbrojtese e jo sulmuse. I juaj, mesuesi Isë

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lini një Përgjigje