Besimi femijenor se bota do t`i rregulloi problemet tona kombtare eshte qesharak

Nese besojme femijerisht se kombin shqiptare dhe trojet e tij, bota do t’i trajtoje drejtesisht, kemi  besuar kote dhe kemi rrefuzuar te ecim perpara se bashku me jeten, si ecin tjeret per rreth nesh, kemi refuzuar ta meritojme e fitojme vete lirine, barazine dhe bashkimin e trojeve tona, qe padrejtesisht bota ua dha fqinjeve tane duke i bere cope e grime ato, fale edhe gabimeve tona e tradhtise qe ia kemi bere vetit e po ia bejme, fale edhe besimit femijenore qe do te na trajtojne njerezisht e me drejtesi tjeret.                                                                                                                                                                  Nuk i besohet shtepia fqiut se do ta trajtoi, mirembaje e rregulloi me ndere, njerezisht e si duhet. Besime te tilla bejne vetem femijte, qe presin sheqerka nga fqinjte.                                                                                                                                                                                                                                          Te presim drejtesi dhe te besojme femijerisht se bota do te na trajtoi drejtesisht ndonjehere, edhe nese ndodhe keshtu, drejtesia ndodhe rralle here ne bote apo kurr. Ndersa ne presim kote e  ngecim ne vende pa levizur, duke pritur e duke besuar femijerisht, derisa te vije drejtesia tek ne, e cila vjene rralle, shume rralle apo kurre.                                                                                                                                                                                                                            I kote eshte besimi femijeror se do ti rregulloi bota problemet tona, nese nuk i rregullojme vete ato.
Lexuesi im i dashur, eshte dobsi e madhe per ne, te presim drejtesi sikur femije, sepse ajo vjene rrallehere neper histori, apo nuk vjene kurr pa e merituar. Ate duhet kerkuar, merituar, fituar vete, se bashku me ndihmen e miqeve tane te sinqert. I juaj, mësuesi Isë

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lini një Përgjigje