Sfingat e gjalla ne trojet shqiptare

31. 05. 2015- ripostim
Sfingat gjasojne here si djall e here si njeri, here si peshk i bardhe e here si gogol i zi, as peshk e as njeri, per habi, tersisht faqe zi!
Disa prej intelektualeve, klerikeve dhe politikaneve tane, ua ka mbylle syte kariera, egoizmi dhe serviliteti ndaj te huajve e ndaj pushtuesve, duke pranuar pa rezerve poshtrimin, neneshtrimin dhe pushtimin greko-sllav te ballkanit e imponimin qe vije nga te huajt, ne dem te qeshtjes sone kombetare.
Kjo fatkeqesi po percillet gjenerate pas gjenerate qe 2000 vite me radhe dhe si po duket nuk ka te ndalur mbyllja e syve, egoizmi dhe servilizmi i disave per interesat e veta personale e grupore dhe per idete e qoruditura te tyre, te cilet e fyejn genin e kombit tone me nofken “gene turko-aziatik”, “gene latino-romak”, “greko-bizantin” dhe ne “gen “sllavo-ortodoks”, edhe pse vete nuk kane gene te percaktuar fare dhe gjasojne here si djall e here si njeri, here si peshk i bardhe e her si gogol i zi, as peshk e as njeri, per habi, tersisht faqe zi.
Lexuesi im i dashur mos e fyej kombin tend duke e etiketuar dhe poshtruar me nofken si: “turko-aziatik”, si “latino-romak”, si “greko-bizantin” e si “sllavo-ortodoks”, ne baze te perkatesive fetare, per interesat tua personale e grupore dhe per idete shkurtpamese e te qoroditura qe i posedon! Nuk fajsohet tersia kombetare per nje grup mafiozesh qe anojne nga pushtuesit tane te vjeter e te tanishem. Ne ishim dhe jemi shqiptaro-Iliro-pellazg dhe si te tille duhet ta konsiderojme kombin tone e jo ta fyejme si eshte zi e me zi, permes nofkave te ndryshme etiketuse,poshtruse e banale. I juaj mesuesi Ise
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lini një Përgjigje