Si e shoh une mundesine e bashkimit tone kombtar

24. 03. 2021
Mundesia e bashkimit tone kombtare, ne radhe te pare duhet te filloi nga mendimi, bindja, besimi, deshira, vullneti, mirekuptimi, respekti, tolerance, bashkpunimi e dashuria mes shqiptareve aty ku gjenden, ku jetojne e veprojne ata, pa te cilat cdo bashkim i shqipetareve do te ishte artificial, pa shpirte, pa emocion dhe aspak natyrshem.
Kur e kultivojme ne shqiptaret dukurine e fenomenit shpirteror, emocional, intelektual, moral, social, human e njerezor dhe e programojme thelle e me thelle ne kokat e zemrat tona, secili veprim tjeter eshte i mundshem, eshte me i lehte, me i mire, me i kendshem, me efektiv dhe me i natyrshem per ta thelluar menyren e bashkimit dhe bashkpunimit tone ne nivel kombetar. Kete veprim qe ta bejme sa me pare, nuk mund te na ndale askush, pos vetevetja jone.
Askush, kupto askush, pos vetevetja jone nuk mund te na ndale e te na pengoi ti thellojme e perforcojme mardhenjet ekonomike, shendetesore, arsimore, juridike, kulturore, shkencore e politike, duke ia zgjatur doren dhe ndihmen vellazerore njeri tjetrit sipas nevojes e mundesive qe i posedojme mes veti ne Kosove, ne Shqiperi, ne Janin e Cameri, ne Iliriden e Kosoves lindore, ne Presheve, Medvegje, Bujanovc e Ternovce te Kosoves veriore dhe ne Ulcin, Plave e Gusij, Hot e Grude dhe Malesi e Madhe te Kosoves veriperendimore, te cilat jane nen pushtimin sllavo-ortodoks, serbo-malazezo-maqedon dhe nen pushtimin greko-ortodoks.
Askush nuk mund te na ndale e te na pengoi, pos vetevetja jone, te shkembejme mes veti aty ku ka nevoj kuadrat qe i posedojme ne fushen ekonomike, shendetesore, arsimore, juridike, kulturore e shkencore, sipas nevojes e mundesive qe i posedojme ne te dyja shtetet dhe ne gjitha trojet etnike shqiptare.
Askush nuk mund te naj ndaloj martesat pos ne vetevetes, mes shqiptareve nga nje regjion ne tjetrin qe nga Janina e Cmeria, Ulqini, Plava e Gusia, qe nga Presheva, Bujanovci e Ternovci, qe nga Ilirida, Kosova e Shqiperia.
Permes kesaj forme te bashkimit i mundesojme vetit te thellohen e te perforcohen sa me shume lidhjet shpirterore e emocionale mes shqiptareve duke e penguar njeher e mire vershimin e martesave te shqiptareve me serbo-malazez dhe maqedono-grek, pushtues shekullor te shqiptareve, uzurpator te trojeve te tyre dhe turturues, poshtrues, vrases dhe shperngules me dhune te shqiptareve nga trojet e shtepite e veta.
Kush mund ti ndaloi, shkollat e univerzitetet e shqiptareve te krijojne hapesire te mjaftushme per regjistrimin e nxenesve dhe studenteve shqiptar te atyre trojeve qe i permenda me larte, te cilat jane nen pushtimin greko-sllav, qe te arsimohen, edukohen dhe te pergatiten per jete, te jetojne edhe ata ne menyre te barabart e me dinjitet, sepaku mes shqiptareve.
Kush mund ti ndaloi shqiptaret, pos ne veteveten, te paisen me pasaportat e dyshtetesis ne Kosove e ne Shqiperi, qe tu ipet mundesia te gjithe shqiptareve te qarkullojne lirshem se paku ne trojet shqiptare per nevoja te ndryshme tregtare, ekonomike, arsimore, shendetesore, kulturore e martesore.
Nuk mund ti na ndaloi askush qe te hapen kufujte mes shqiptareve qe te qarkullojne lirshem sipas nevojave qe i posedojne ata. Me par ta bejme nje minishengen shqiptar mes shqiptareve, pastaj te krijojme minishengene tjera si te barabart me fqinjet tane dhe te hyjme ne europe si te barabart me ta, qe te bashkohemi shpirterishte, emocionalishte, intelektualishte, ekonomikishte, ushtarakisht dhe politikisht.
Vetem ne kete menyre na leverdis bashkpunimi me tjeret. Kete nuk mund te na ndaloi askush pos ne e politika jone qe ia ndalojme vetevetes. Uroi te kthjellohen sa me pare kokat e shqiptareve dhe politikaneve tane te veprojne me menquri e vendosmeri per bashkimin tone kombtar sa me te favorshem e sa me te natyrshem! I juaj, mesuesi Ise
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lini një Përgjigje