Statusi i veteranit

3 Shkurt 2018 – Ripostim
Kosova është e mbingarkuar me “veteran” të luftës më shumë sesa kishim luftetar
Ruje o Zot kombin shqiptar nga politikanet pronto e pan dhe nga komandantet e Hotel Rognerit qe e zhvaten Kosoven dhe e mbushen ate me veteran te rrejshem te luftes per qellimet e veta dallezore e kriminale, me veteran te tille qe nuk kane luftuar, pos deshires se tyre te ulte e te pandershme, qe ta zhvatin buxhetin e Kosoves pa kurrfar merite, ne dem te veteraneve te vertete qe kane luftuar!
STATUSIN e “Veteranit” mund ta merr nje luftetar i vjeter me pervoje te madhe ne lufte, mund ta merr nje atdhetar i vjeter qe ka marr pjese ne shume luftime e beteja kunder armikut.
Veteran eshte ai njeri qe ka punuar per shume kohe ne nje fushe te caktuar te veprimtarise shoqerore, si: veteran i shkences, veteran i arsimit, veteran i minieres , veteran i nje ndermarrje punuse etj.
STATUSI “Veteran” ne diten e sotit e ka humbur kuptimin dhe ia kane nderruar destinacionin sipas ajameve te atyre qe i kane mundesite te manipulojne me kete statuse, per qeshtje kurruptive, familjare e farefisnore e per interesa te klaneve e grupeve te ndryshme, duke ia humbur tersishte vleren shoqerore e kombetare qe e posedon statusi i veteranit.
Maces e kuces, shotes e shotanit, knusit e pules dhe xhares e xhures ua kane dhene statusin e veteranit. E paqin faqen e zeze ata qe kane notuar neper keto ujra shume te ndotura e te pista!
Ata qe kane shpirte e ndergjegje te paster, qe kane karakter, temperament e personalitet te formuar e te shendoshe, qe kane ndjenja e emocione njerzore, te cilet nuk kane qene ne lufte, pos qe e kane pare pushken dhe luften permes telivizorit, ata qe nuk kane marr plage ne trup, qe nuk iu ka masakruar familja, vrar ndoj antar e plagos, ata qe nuk kane deshire te vdesin si shfrytezues te turpshem e tradhtar te kombit dhe lirise qe eshte fituar me gjak dhe ata qe kane moral e eduate kombtare, nuk e kishin pranuar e as qe e pranojne dhe nuk e kishin shit e as qe e shesin dhe nuk e kishin blere per asnje qmim dhe as fale, statusin e turpit, ne emer te statusit te veteraneve te luftes, siq e kane bere bukur nje shumice e shqiptareve, qe njihen ne mesin e tyre edhe si bashkpuntor te UDB-es! I juaj, mësuesi Isë
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lini një Përgjigje