Kush po ia rremben lirine e neperkemb dinjitetin popullit shqiptar

Isa Thaçi 21 Ppril 2018 •

Te pa njerezishmit, brenda e jashte vendit tone qe po bashkpunojne me pushtusit tane dhe po u japing favore atyre per interesa te veta, ia kane ule vleren dhe po ia ulin lirise, shtetit dhe po e neperkombin dinjitetin e kombit shqiptar.

Vetem te panjerezishmit, te pandershmit dhe tradhtaret e bejne kete veprim jo njerzor e antikombtar, ne bashkpunim me pushtuesit tane dhe perkrahsit e tyre permes rrenave, mashtrimeve, manipulimeve te ndryshme dhe permes dhunes, burgosjeve, torturave, nenshtrimeve e vrasjeve.

Njerezit e ndershem dhe atdhetare nuk bashkpunojne me pushtusit tane dhe me ata qe po u japin favore atyre, te na rrembehet e mira, te na perbaltet liria, te na neperkembet dinjiteti kombetar, shteti qe e posedojme, te na shkilen ligjet dhe kushtetuta, te na cenohet teritori, sepse te gjitha kane kushtuar shtrejte dhe jane mbrojte me djersen dhe me gjakun e bijeve dhe bijave ma te mire te ketij populli. Njerezit e ndershem, me asnje kusht dhe me asnje qmim nuk shkelin mbi gjakun e deshmoreve dhe amanetin e tyre, nuk ia ulin vleren lirise dhe dinjitetin e kombit te vete.

Gjithnje e me shume po rritet presioni drejte devalvimit te vlerave jetike e madhore nga te pandergjegjshmit, te panjerezishmit, te pandershmit dhe tradhtaret e lakmitaret, duke i rrezikuar te gjitha mundesite per te bere jete normale, njerezore e kombetare, siq po bejne tjeret per rreth nesh e ne bote.

Po me duket e bafasishme qe ende nuk i ka humbur durimi i popullit shqiptare ndaj te pandergjegjeshmeve, keqberseve, te pandershmeve dhe tradhtareve, qe po shkelin gjithnje e me shume mbi vlerat jetike, morale, njerezore e kombtare te tije. Me kete gjendje te mpire shpirterore, qe na ka kapluar gati masivisht , pak i meritojme te mirat, rehatine, dinjitetin, lirine dhe shtetin, sepse pak po punojme per to, pak po solidarizohemi me to, pak po bashkpunojme mes veti dhe pak apo aspak jemi unik ne mbrojtje te interesave te perbashkta kombetare e shtetnore.

Nuk arrihet asgje e mire, nese i tolerojme te pandergjegjshmit duke tradhtuar vendin, duke shitur pasurine e tije, duke keqperdorur pushtetin dhe organet e tije, duke rritur papunesine, varferine, duke i rritur diferencat mes qytetareve, duke rrenjos korrupcionin ne mbare trojet tona, duke trafikuar njerez e substanca narkotike.

Nuk arrihet e mira dhe nuk mbrohet liria e dinjiteti yne personal, familjar e kombetare, duke i perkrah te pandergjegjeshmit te cilet i japin shanse pushtueseve tane te tallen me ne, te manipulojne me shtetin tone, me trojet tona dhe me kombin shqiptare ne pergjhithesi, te cilet shkaktuan e po shkaktojne gjakderdhje te medha, dhunime e poshtrime, haptas para syve te botes.

Nuk arrihet kurr e mira, liria, dinjiteti dhe nuk i meritojme ato aspak, derisa ti perkrahim te pandergjegjeshmit dhe bashkpunojme me ta, derisa tu neneshtrohemi atyre qe vrane gra e femije, pleqe e te rinje te pafajshem dhe ate ne prezencene e grupeve te ndryshme qe i kishin perzene me dhune nga shtepite e tyre, te cilet e prisnin deken te grumbulluar maleve e gryka prrojesh. I juaj, mësuesi Isë

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lini një Përgjigje