Perandore qe e quan dhe po e qojne ujt ne mulli te pushtueseve tane, kishim, kemi edhe tani fatkeqesisht !

Perandor te tille qe e quan ujte ne mulli te pushtueseve tane kemi pasur ne te gjitha periudhat historike, qe nga pushtimi i Ilirise prej perandorise romake e bizantine, qe nga pushgtimi i car Dushanit, car Nemanjes, car Millutinit, car llazarit e careve tjerete sllave e bullgar.

Perandor te tille kishim qe nga pushtimi i perandorise turko-aziatike, qe nga pushgtimi i mbreterise serbo-kroato-sllovene, qe nga serbo-jugosllavia pushtuese Titiste.

Perandor kishim qe nga invazioni i mortajes se kuqe komuniste ruso-serbo-sllavo-ortodokse dhe tani kemi perandor te shumte qe i kane mbuluar trojet tona mbrenda dy shteteve shqiptare me sundimin e tyre perandorak si:

Hashim Thacin, Isa Mustafen, Kadri Veselin, Xhavit Halitin, Adem Grabovcin, Ramush Haradinajn, Fatmir Limajn, Behgjet Pacollin, te cileve u ka shkuar zeri deri ne qielle, permes “Qeverise Pronto”te tyre.

Si: Edi Ramen, Fatos Klosin e Gazi Deden dhe shume klos tjere te kuq.

Si: Ali Ahmetin, Menduh Thacin, Riza Halimin e halimoviqe tjere ne trojet shqiptare, nene sundimin serbo-malazez dhe maqedono-grek.

Kjo eshte historia fatkeqe, qe perandoret tane ia kan imponuar kombit tone, atdheut te tij dhe po ia imponojne ne bashkpunim me te huajte, duke iu sherbyer ne menyren me te ulte njerezore atyre dhe pushtueseve tane.

Besoje qe ka ardhe koha e fundit te mbushemi mend dhe mos tu sherbejme perandoreve tane sundues qe u sherbejne te huajve e pushtuseve tane, ne dem te qeshtjes sone kombtare dhe ne dem te trojeve tona, por tu sherbejme atyre qe i sherbejne vendit, shtetit dhe kombit shqiptar. I juaj, mësuesi Isë

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lini një Përgjigje